• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Barlow fokusiranje

Started by vladam, February 27, 2013, 10:52:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Mile, nigde na netu nema podatka o tome kolika je žižna daljina primarnog sočiva a bez podatka ne možeš da izračunaš uvećanje, jer se uvećanje dobija deljenjem žižne daljine primarnog elementa sa žižnom daljinom okulara. Ako je na primer žižna daljina primarnog sočiva 700mm a okular je 25mm, onda je uvećanje 700/25=28. Umetanje Barlow sočiva uvećava žižnu daljinu primarnog optičkog elementa, a time direktno i samo uvećanje.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Ygor2000stargazer

March 24, 2013, 10:34:58 pm #16 Last Edit: March 24, 2013, 10:55:27 pm by Ygor2000stargazer
To jest,barlowom povećavaš žižnu daljinu,tako da ako imaš samo 700/25=28,a sa barlowom 2X dobijaš 1400mm žižne daljine,te sledi 1400/25=56. To uveličanje takodje možeš dobiti i sa okularom od 12.5 mm. Razlika je u tome što je sa barlowom prijatnije posmatranje i vidno polje je  veće(ispravite me ako grešim).

A što se tiče uveličanja sa 60 na 100 puta,tebi bi trebao barlow uveličanja 1.66666666667 puta(taj barlow nikada nisam video),pa bi ti ispalo uveličanje od 100.0000000002 puta. Još je problem što imaš zoom okular,pa ne znam kako bi tada ispalo...

Mile

March 25, 2013, 04:16:55 pm #17 Last Edit: March 25, 2013, 04:52:12 pm by Mile
...... Neznam sad vise stvarno..... jbg,pocetnik sam.... lako vama sto znate to sve !    A,koji okular - od koliko mm bi mi trebao za uvecanje 100x ?   Moja greska ,izvinjavam se mislio sam na barium ili plossi okulare ne na barlow !!  Znaci ,treba mi fiksni okular plossi ili barium po vasoj preporuci - od koliko --mm-- bi bio za uvecanje 100-110x.?? Znaci ,odvrnuo bi moj zoom okular i navrnuo fiksni okular.... I ima li uopste to neke logike,posto sam pocetnik....  Zamolio bih vas jos nesto - koliko bi bilo uvecanje ako bi stavio recimo 4mm okular ?  Nakraju cu morati poneti praktiku u neki teleskop centar i probati na licu mesta, moze li to, i moze li da se zavrne fiksni okular na moju praktiku - kada budem kupovao.... hvala unapred na odgovoru.

Ygor2000stargazer

Molim te,možeš li ponovo napisati prečnik i žižu,kompjuter se zavitlava i pravi gluposti(ah,stari Apple  ;D). ODREĐIVANJE UVELIČANJA dobijaš kada žižu podeliš prečnikom okulara(npr. žiža  750, okular 5mm,podeliš 750 sa 5 i dobiješ 150).Kada hočeš videti KOJI OKULAR ti treba za recimo,250 puta,žižu podeliš sa željenim uveličanjem(žiža 750,željeno uveličanje 250,podeliš 750 sa 250 i dobiješ 3mm,zato što je 750 podeljeno sa 3=250). MAKSIMALNO KORISNO uveličanje dobijaš kada prečnik pomnožiš sa 2.2(prečnik 150mm,maksimalno UPOTREBLJIVO uveličanje će biti 330 puta,mada neki kažu da se množi sa 2). Takodje se 250 puta uveličanja može dobiti i sa okularom od 6mm i barlowom 2X,kako sam prošli put objasnio.

Mile

Hvala u svakom slucaju, ponesto sam i shvatio cak, donekle.....  Videcemo, moram da probam kod nekoga ko ima par okulara, pa da vidim ja to alive.....uzivo,sta se tu desava. a matematika mi je je uvek bila slaba strana.  ;)

Saputnik

Quote from: Ygor2000stargazer on March 24, 2013, 10:34:58 pmRazlika je u tome što je sa barlowom prijatnije posmatranje i vidno polje je  veće(ispravite me ako grešim).


Nije, nema veze vidno polje sa korišćenjem Barlow-a; stvarno vidno polje zavisi samo od deklarisanog vidnog polja okulara i uvećanja koje koristiš, dobija se kad podijeliš ta dva broja.

Recimo, ako imaš okular sa deklarisanim vidnim poljem od 50 stepeni, na uvećanju 50x, kroz njega ćeš vidjeti 1 stepen neba; ako staviš Barlow 2x, uvećanje ide na 100x, i vidno polje će se smanjiti na pola stepena, isto kao što bi se desilo da gledaš samo kroz okular, bez Barlow-a, koji ima duplo manju žižnu daljinu od prethodnog (a isto deklarisano vidno polje, naravno).
SkyWatcher Dobson 200/1200

Ygor2000stargazer

Hvala Saputnik :) još nisam savladao vidna polja.

Mile


Ygor2000stargazer

Ovde su prikazani razni modeli sa njihovim kombinacijama okulara. Probaj da vidiš koji je tačno tvoj model(koliki mu je prečnik). Ti znači možeš skidati okulare,ali mi nije jasan taj zoom okular:da li je to okular za sebe(može se potpuno izvaditi)ili je zoom trajno zakačen za durbin?

Pogledaj za zoom okular i vidi prečnik i žižnu daljinu tvog modela(trebalo bi da piše na kutiji,uputstvu ili na samom durbina,zalepljeno za cev).

Mile

Tako je. Zoom okular je zaseban i skida se/odvrce sa spektiva.  Mogu da skidam zoom okular i stavim obican okular, a to i hocu, da bi dobio vece uvecanje. nazalost, nisam dobio nikakvo uputstvo uz spektiv..... jedino ima ta oznaka 20-60x/70 . pa moracu najverovatnije kad budem kupovao okular/e poneti spektiv i probati na licu mesta. pa taj zoom okular okreces - i samim tim povecavas uvecanje/smanjujes po potrebi. Znaci to su pokretna sociva u jednom telu.....mana zoom okulara je malo vidno polje - pogotovo na vecim uvecanjima (60x). taj zoom okular ima navoj, nalazi se spolja na telu spektiva, i odvrce se i zavrce prilikom zamene okulara. nazalost,ja sad nemam ni jedan da probam, ali dosao sam do zakljucka da bi mi odgovarao okular od 4mm, naravno bez probe necu ni pomisljati kupovati naslepo, jer nisu bas jeftini....od 3500 navise...