• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Minitornado u Backom Gradistu 10.03.2013

Started by gilecais, March 10, 2013, 07:19:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gilecais

Veliki pozdrav svim forumasima.Eto kako se to dogodilo.Poslepodne  zna se red oblaka pa malo sunca pa opet red oblaka itd.Kad ono jak zvuk groma na sta sam obratio paznju sa zapadne strane neba tamni teski oblaci i tutnji.Po samom rubu tog tamnog dela oblaka zapazio sam po prvi put u zivotu pijavicu mini tornada u nastajanju.Otrcao sam po fotic te poceo snimati prvo video klip ali je pocela kisa te sam morao da prekinem.Duzina klipa je nekih 25 sec.Posle toga sam snimio svega 3 fotke od kojih Vam saljem jednu.Jasno nije astronomska pojava ali je jako retka u mom kraju.Pozdrav od Gileta.

Ygor2000stargazer

Ovih dana je popodne bilo toplo,a poslepodne hladno. Pravo da ti kažem iznenadjen sam pošto oluja nije bila toliko jaka,ali su ipak bili redovi hladnog i toplog vazduha,te je nastala. U Vojvodini se to i pre dešavalo. Mislim da to nije onaj pravi tornado(kao u Americi)ali je svejedno moćan. Usisa li baru eto ti kiša žaba :)

kruska

kul slika. nema veze sto nije astro, slikao si uvis :)
🌠

Jaro

Pre jedno pet godina sam isto video takvu pijavicu kako se spusta iz oblaka, ali na zalost nisam imao aparat da je uslika. Svaka cast na uspeloj snimci.

gilecais


NShappy

Pijavice su relativno česta pojava u Vojvodini, samo su u poslednje vreme kako svako ima neki videosnimač pri ruci (telefoni) češće dokumentovane pa se i više priča o njima.

Krajem 90-ih je jedna srušila 110kV dalekovodni stub u Sremu, na obali Save.

gilecais

Evo malo sam pojacao kontrast da bi se bolje video jezicak prema zelji.Promene oblika pijavice se mogu primetiti na ova dva snimka.Eto prvi snimak.

gilecais


Yagodinac

Čestitke na ulovu  ;D
Inače tornado je tornado (na našem jeziku pijavica ili ispravnije tromba) čak i kad je slab (F1 u konkretnom slučaju). Sad je uostralom i najbolje vreme za nastanak ovakvih vremenskih pojava koje u suštini uopšte nisu retke. Samo je pitanje da li se tako nešto da uočiti, Srbija nije mala a mnogi planinski regioni i nisu baš gusto naseljeni. Lako je spaziti pijavicu nad morem, mnogo je teže snimiti je nad Pešterskom visoravni ako tamo nema nikog sa aparatom.

Na tvojoj slici Gile ne vidi se jasno da li se tromba od levka spušta do zemlje. To ne znači da je situacija bezopasna; veoma često se u početnoj fazi i ne vidi tornado dok ne nastupi kondenzacija u levku, ili dok ne usisa prašinu sa zemlje. Ovo je bitno jer je reč o opasnim pojavama koje se u početku mogu podceniti.
Savet: ako vidite levak (funel cloud) ne približavajte se. To što se ne vidi da komunicira sa zemljom ne znači da je situacija bezbedna.

Kizza

Odličan snimak  :) Meni je mobilini uvek pri ruci upravo za ovakve trenutke.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

gilecais

Pozdrav svim forumasima.Kada san zapazio mini tornado onda je jos bio u fazi nastajanja.Jasno meni je trebalo nekih 2-3 minuta minimalno da odem po foroaparat da ga ukljucim i pocnem snimati.Kod pocetka snimanja videa poceo je levak da se izduzuje i ide prema zemlji ali od doticnog krova to nisam mogao da vidim.Najveci krivac je bila kisa koja je pocela da lije ko iz kabla te nisam hteo da upropastim foto aparat.Usput sam ipak jos odradio 3 snjmka od koji ste imali prilike videti dva. Posle toga je bilo dosta leda (grada).Za sada toliko ako ne mogu snimati astro fotke onda cu snimati tornada ha ha ha.Pozdrav od Gileta.