• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pentax 10x50 PCF WP II

Started by Bobo, October 24, 2005, 11:04:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Yuhuu, evo imam novi dalekozor! :) Ukratko - odusevljen sam! Dalekozor me dosao 1570 kn, ali napokon imam postenu, kvalitetnu spravu! Vec na prvi pogled "zraci" kvalitetom - solidno, robustno napravljen i vrlo
atraktivnog izgleda. Optiku ne mogu puno komentirati, ali slika se cini vrlo ostra, bez znacajnijih distorzija..na rubu se vidi kromatska aberacija na kontrastnim objektima, no to je normalno. Boje su vrlo lijepe i realne. Gledajuci objektiv, odmah se vide Pentaxovi slavni SMC coatinzi..ako u ambijentu nije prisutan neki jaki izvor svjetla da radi refleksije, cini se kao da stakla uopce nema!

I oko ostalih stvari su se u Pentaxu potrudili - oni stitnici za oci (eyecups, kako bi to nazvao?) nisu gumeni na savijanje, vec podsjecaju na Pentaxove okulare - izvlace se unutra prema van okretanjem doticnih, a na krajnjim pozicijama i na sredini imaju klik-stop za fiksiranje. Jako dobro i prakticno. Inace, prividno vidno polje je "samo" 50 stupnjeva (stvarno je 5 stupnjeva), ali opet to ne smeta previse jer eye relief od 20mm omogucava komotno gledanje.

Fokus se lako mice, a opet je solidan da ne bjezi..cijeli prsten za fokusiranje se moze šomaknuti prema naprijed (prema objektivima) i na taj nacin se fokus moze zakljucati! Namjestanje dioptrije na desnom oku je takodjer odlicno rijeseno - postoji puno malih klik-stopova, a pri tome se ne okrece cijeli sklop okulara vec samo sredisnji dio u kojem je optika.
Jos jedno odlicno rjesenje, tako da se pritiskom na lice ne moze
pomijeniti namjestena dioptrija.

Pao je i first light, ali samo iz parkica nabrzinu  :)  

Odlican je..vrlo ostar, osim na samom rubu gdje je zapravo i tesko
gledati. Fokus drzi jako dobro, skroz sam zaboravio isprobati focus lock
:)

Ma uglavnom..super! Sluziti ce jos dugo  :wink:

sashastar

O joj to je 200 evra nadam se da vredi toliki novac.
A siguran sam da vredi.
Obavezno nas obavesti za tvoje utiske kad pogledas u zvezdanu noc.
Sta si video........................................
Jako me interesuje.

A da ne zaboravim da nisi slucajno mogao uzeti 12x60 ili 20x60
naravno iste si kvalitete razlika u ceni nije velika ili si bas ovakav hteo.

Maxscope

E pa cestitam.
Siguran sam da je taj dvogled dobar kako si ga opisao tim pre sto Pentax okulare smatram najboljima i najvise ih cenim. Pre oko mesec dana sam nabavio Pentax SMC 10.5mm. okular i ovo mi je drugi Pentax SMC okular koji imam.
Sad si me "potpalio" da zamenim moj "Bushnell" dvogled sa jednim takvim Pentax-om. :-)

sashastar

Maxscope cena im je na inostranom trzistu izmedu 150 -200 dolara
Pregledaj sajtove ako nisi dosad ima ih mnogo.
Ako imas love znas kako da navbavis sto pre to uradi.

Bobo

U te dolare treba uracunati razne PDV-e, postarine i slicno. Na kraju ispadne cijena slicna ovome sto sam ja platio, samo ja sada imam postenu garanciju i ne moram se natzati sa slanjem u USA ako nesto ne valja.

Nisam htio uzimati vece dalekozore nego bas ovakav da mogu promatrati iz ruke. 12x60 je preveliko povecanje (i tezina) za mirno drzanje iz ruke, a za 20x60 definitivno treba stativ.

Sto se tice zvijezda, napisao sam da je ostar osim na samom rubu. Za detalje bi trebalo usporediti sliku sa "obicnim" dalekozorom.

andromeda 2

Bobo, cestitam i dobro dosao u Binokular klub. Verujem da ces mnoge noci provesti u opustenom posmatranju i naci zadovoljstvo u onome sto nam moze pruziti nocno nebo. Pisi o svom iskustvu. Nadji neku stolicu kod koje se moze spustati naslon i videces kakav je uzitak na takav nacin vrsiti posmatranja. Ja sam se trenutno odlucio za tip stabilizatoora ciju semu si ti poslao, nabavio sam sav materijal (aluminijske profilisane cevi) i cekam komsiju majstora da mi izbusi oznacene rupe i sprava je sklopljena. Bice fantasticno! Fotke cete videti. Inace, koristim ove vedre noci da bukvalno satima (dok me ruke potpuno ne zabole) posmatram lepote Andromede, Perseja, Kasiopeje, Plajada, Hijada...

sashastar

Ovo sigurno vec znate necu nikom da solim pamet ali za nove mlade ili
neiskusne dvogledase evo jedne dobre tabele za lov.
A voleo bih Andromeda 2 da mi kazes sta si od ovoga ulovio.
Bobu necu ni da pitam on ovo zna napamet.

lako     Dvogledom dobro vidljivi M-objekti:
M2           zbijeno jato u Vodoliji
M3           zbijeno jato u Lovackim psima
M4           zbijeno jato u Skorpiji
M5           zbijeno jati u Zmiji (sjajni objekat)
M6           otvoreno jato u Skorpiji
M7          otvoreno jato u Skorpiji, u idealnim uslovima vidljivo golim okom
M8           difuzna maglina u Strelcu (cuvena "Laguna maglina ", vidljiva golim okom u  idealnim uslovima, potpisniku teksta jedan od najlepsih objekata Dubokog neba,
M10          zbijeno jato u Zmijonosi,
M11          otvoreno jato u Stitu (poznato u literaturi pod nazivom "Jato divljih gusaka")
M12          zbijeno jato u Zmijonosi
M13          zbijeno jato u Herkulu (vidljivo golim okom u idealnim uslovima, u dvogledu
sjajan objekat velikih ugaonih dimenzija, spektakularni objekat
M16          otvoreno jato u Zmiji
M17          difuzna maglina u Strelcu ("OMEGA" ili "POTKOVICASTA MAGLINA).
M22          zbijeno jato u Strelcu
M23          otvoreno jato u Strelcu
M24          otvoreno jato u Strelcu
M25          otvoreno jato u Strelcu (u dvogledu se vidi 10-tak zvezdica)
M31          Andromeda galaksija (vrlo lako vidljiva golim okom, u dvogledu ogromna i sjajna, posmatracu oduzima dah svojom lepotom, najdalji objekat u svemiru vidljiv golim okom, dalek oko 2 mil svetlosnih godina)
M33         galaksija u sazvezdju Trougla (divan objekat u bogatom polju slabih zvezda)
M34         otvoreno jato u Perseju(vidi se golim okom)
M35         otvoreno jato u Blizancima (vidi se golim okom, u dobrim uslovima)
M36         otvoreno jato u Kocijasu
M37         otvoreno jato u Kocijasu
M38         otvoreno jato u Kocijasu
M39         otvoreno jato Labudu
M41         otvoreno jato u Velikom psu (u dvogledu se vidi 10-tak zvezdica)
M42         difuzna maglina u Orionu (cuvena Orionova Maglina - vidi se lako golim okom,  kao odsjaj, u dvogledu spektakularan objekat, jedan od onih koji lepotom oduzima dah)
M44        otvoreno jato u Raku (vidljiv golim okom, u idealnim uslovima,poznat pod nazivom "JASLICE" ili "KOSNICA" - divan objekat - lepotom oduzima dah)
M45        otvoreno jato u Biku (poznato pod nazivom "PLEJADE"-vidi se 7 zvezda golim okom, u dvogledu se vidi nekoliko desetina zvezda, a u teleskopu veceg vidnog polja i sa malim uvelicanjem... neopisivo leo objekat - oduzima dah)
M47         otvoreno jato u Krmi (ima 4-5 vrlo sjajnih zvezda)
M50         otvoreno jato u Jednorogu (lep objekat)
M55         zbijeno jato u Stelcu (lep objekat)
M92         zbijeno jato u Herkulu

Zahvaljujem Draganu Miladinoviću na ovakoj dobroj tablici M objekata za dvogled.

Bobo

Quote from: "andromeda 2"Bobo, cestitam i dobro dosao u Binokular klub. Verujem da ces mnoge noci provesti u opustenom posmatranju i naci zadovoljstvo u onome sto nam moze pruziti nocno nebo. Pisi o svom iskustvu.


Hijoooo...dragi moj Andromeda, ja sam od samih pocetaka u binokular klubu!  :D  Dvije godine sam promatrao samo dalekozorom prije nego sto sam kupio prvi teleskop! Jos uvijek svima preporucam da prvo pocnu sa dalekozorom - lako ga je drzati u rukama i snalaziti se po nebu..odnosno, za pocetnika je zbunjujuce vidjeti toliko zvijezda, ali se puno lakse orjentirati nego teleskopom! Osim toga, ako pocetnik odluci odustati od astronomije, dalekozor ce i dalje biti koristan!

Inace do sada sam stvarno koristio puno dalekozora..imao sam prvo posudjeni Zeiss 7x50 (od bivse cure, s njim sam gledao Hale-Bopp), taj je bio najbolji iako tada bas i nisam puno znao o optici. Zatim Soligor 12x50 (preveliko povecanje) koji je na jednom JSPu misteriozno "nestao". Onda neki 10x50 wide field sa crvenim lecama kojeg je u najboljoj namjeri kupila moja pokojna mama..s njim sam se jako gustao usprkos tako-tako optici. Onda je uslijedio neki 8x56 porro, nelos, ali lose mehanike. I na kraju 15x70 Oberwerk koji ne drzi kolimaciju :(

Eto sada napokon imam kvalitetan dalekozor i bas sam sretan jer u zadnjih vise od godinu dana stvarno osjecam da mi fali..e sad jos kad bi se razvedrilo..  :wink:

Bobo

Quote from: "sashastar"
Zahvaljujem Draganu Miladinoviću na ovakoj dobroj tablici M objekata za dvogled.


Bilo bi dobro sloziti listu objekata za dalekozor koji nisu Messieri. Prvo mi pada na pamet Double Cluster, galaksija NGC 253 (mislim da se sada moze vidjeti?), Helix Nebula i jos jedna mala ali sjajna planetarna maglica negdje blizu sjevernog nebeskog pola. Moze biti da je NGC 6543 u Zmaju. Ah da, evo i Kembleova kaskada u Zirafi sa NGC 1502 na kraju, Coathanger u Labudu..

BTW evo jedna dobra lista:

http://www.seds.org/messier/xtra/similar/albi-d.html

sashastar

Odlicno i ovo je dobro doslo.
Trebali bi mozda obavestavati sta je ko trenutno video da se ne bi nesto atraktivno propustilo.
Samo jos reci jesi li te objekte video dvogledom ili samo mislis da se mogu videti

sashastar

Bobo NGC-253 i Helix NGC-7293 su dosta nisko na horizontu to je malo problematicno.
NGC-6543 "macje oko' je tesko uocljiv sa dvogledom.
Mislim da bi uslovi trebali biti veoma povoljni da bi se video dvogledom.
Mislim da je to prevelik zalogaj za dvogled a ako je neko uspeo svaka mu cast.
Jer sve sto prede 5-6 magnitudu sto se tice mog grada
mora se bezati sto dalje iz grada ako se hoce videti neki objekat.

Bobo

Sve sto sam napisao sam naravno vidio golim okom sa Japetica. NGC 253 i Helix jesu nisko, ali su to objekti koji se najbolje vide upravo dalekozorom. Helix je jako velik i lakse ga je vidjeti dalekozorom nego teleskopom. NGC 6543 je magnitude 8 i lako se vidi kao svijetla zvijezda, samo ti treba karta da mozes odrediti sto su zvijezde a sto je maglica.

Bobo

Evo jos malo sam promatrao dalekozorom..tocnije, jucer navecer/danas ujutro dok sam pokusavao snimiti Mars. Jako sam zadovoljan dalekozorom, zvijezde su vrlo ostre..uspio sam razdvojiti Albireo (ali jedva jer sam dalekozor drzao u ruci), Plejade su fantasticne..biti ce i M31 na tamnom mjestu. Odusevio me M42..iako je maglica bila jedva vidljiva (nisko na horizontu u smjeru svj. zagadjenja) mogu reci da ovako kontrastan i ostar prizor jos nisam vidio dalekozorom..

Eto, nadam se da ce ostati lijepo vrijeme za Mars JSP ovaj vikend, pa da vidim kakav je Pentax na tamnijem nebu..

Sich

jel imas neki stativ za njega?
il planiras da ga optimizujes da stane na neki
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter