• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Analiza eksplozije meteorita iznad Čeljabinska

Started by Kizza, March 15, 2013, 06:09:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Quote from: Kizza on March 20, 2013, 07:13:48 pm
Ja jednostavno ne učestvujem u nekim temama.To je moje pravo a i vaše.
Razlog što sam postavio ovu temu je vest,u prvim satima događaja,gde se spominje "obaranje meteorita".Bilo mi je smešno da išta može pogoditi meteorit jer znam kako za to ne postoji adekvatno oružje.Kada se pojavio onaj prvi video i tvrdnja da je "nešto" udarilo meteorit potražio sam druge video snimke jer je moralo i na njima da se zabeleži taj trenutak.I pored loše rezolucije u tim kamerama ono "nešto" se uočava.Tvrdim da nije odsjaj od drugog sočiva jer meteorit non stop veoma jako svetli i to bi bilo vidljivo duž cele putanje.Da li se slažemo bar u ovome?
Evo i snimka sa boka putanje,već sam objavio ove slike, ali nije na odmet ponovo pogledati video(ne traje dugo):  http://www.youtube.com/watch?v=WSEL77DYrZY
Drago mi je da nisam jedini na ovom svetu koji realno istražuje ovaj redak događaj.Ništa ne izmišljam ili dodajem.Još uvek ne mogu da izvedem neki konkretni zaključak.Žao mi je ako vređam nečiju inteligenciju ali ovde ima iskusnih astronoma i rado pročitam njihovo mišljenje. Na kraju krajeva tema je u podrumu,ne spominje se vera a ako neko ne zna šta znači skraćenica NLO ona je Nepoznati Leteći Objekat.To može biti i najlon kesa,balon,avion,zmaj,satelit.....


Ok... onda izvoli pa iznesi "svoje lično mišljenje" o tome šta se i kako se desilo, to što se desilo, tog famoznog dana na nebu centralne Azije !
Ja lično, evo javno obećavam da ću se suzdržati od "izliva besa", ali neki šalljiv komentar sigurno nećeš uzeti previše k srcu, nadam se.

NShappy

Quote from: Kizza on March 20, 2013, 07:13:48 pm
I pored loše rezolucije u tim kamerama ono "nešto" se uočava.Tvrdim da nije odsjaj od drugog sočiva jer meteorit non stop veoma jako svetli i to bi bilo vidljivo duž cele putanje.Da li se slažemo bar u ovome?


Ne! Meni je fotografija prvi i najomiljeniji hobi, i kao neko ko se njakao sa lošim objektivima i filterima, kažem ti da je flare u objektivima i na premazima to jači što je jača svetlost nekog tačkastog objekta, a uzavisnosti od ugla pod kojim se taj tačkasti izvor svetla posmatra kroz objektiv, ima ga ili nema. S' obzirom da se sada odomaćila masovna proizvodnja jeftinih plastičnih objektiva za sve moguće vrste kamera, flare u njima je veoma česta pojava, a s' obzirom da i oni imaju asferična sočiva, totalno je nepredvidljiv.

Pogledaj ovu fotografiju:



Da se razumemo, ja sam je snimio, dakle, nije sa neta i garantujem da je 100% autentična.

Snimljena je skupim objektivom, ali ispred njega je bio jeftin zaštitni UV filter. Skidanjem filtera, ove refleksije su potpuno nestajale. A menjale su se i u zavisnosti od ugla pod kojim su kandelaberi posmatrani. Kretanjem kadra, i refleksije su se "kretale", ali ne onako kako očekujemo. Da sam ovim aparatom i ovim objektivom snimao video zapis, refleksije bi se kretale u kadru, ali potpuno nelogično jer su sočiva u objektivu asferična pa se refleksija na sočivu ne kreće linearno.

Koliko će releksija biti zavisi od mnogo faktora i totalno je nepredvidljivo. Može se predvideti za objektive čiju konstrukciju dobro poznajemo, a i tada to može kako treba da uradi samo proizvođač objektiva.

Vest da je "nešto pogodilo objekat", i to objavljena tako brzo posle događaja jasno ukazuje na Kurir tip informacija, možda inicirane od strane nekog ko je takođe video refleksije objektiva sa nekog od video zapisa.

Na ovom svetu milioni ljudi proučavaju budućnost sveta iz dimenzija piramida, regiju 51, avionske tragove sa otrovima, motore na vodu, perpetumobile ili HAARP antene, a u tematiku se razumaju koliko i ti u probleme sa nesavršenostima objektiva. Moram primetiti da te ovde nije podržao ni jedan ozbiljan astronom, niti to planira jer je proučavanje silnih YouTube snimaka onako kako ti to radiš jedno veliko gubljenje vremena. Ništa ti ne izmišljaš niti dodaješ, ali nemaš znanje za analizu takvih snimaka.

Uzgred, zvaničnici jesu demantovali da je meteor ičim gađan. Pokretao sam teme gde smo pokušali da prodiskutujemo otkud uopšte teorije zavera a evo, upravo prisustvujemo stvaranju jedne. Zahvaljujući Kizzi, pratimo nastanak iz prvih redova.   ;D

Kizza

March 20, 2013, 08:51:08 pm #47 Last Edit: March 20, 2013, 08:59:25 pm by Kizza
 Ja lepo napisah da nisam siguran a ti me već svrsta u teorije zavere? I ja se bavim fotografijom već 40 godina tako da se odlično razumemo.Ne bi bilo loše da nam ti objasniš ove fotografije koje sam okačio.Bilo bi mi drago da to bude argumentovano,naprimer zašto se "tačka" pojavljuje u istom trenutku a usnimljene su sa drugih lokacija?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Uf! Kizzo, dokle?

Misliš na ovu fotku što si poslednju okačio? Ova što se zove Sunce? Ili na one pre?

Na onima iz prvog posta, to meni najviše liči na flare. S' obzirom da nemamo pojma kakva kamera, iz kog ugla i, najvažnije odakle je snimala, besmisleno je davati objašnjenja. Argumentovana?!? Na forumima postoje jedino bla. bla. bla. argumenti. Kako misliš da ti "dam argument" da to jeste flare?!?

Dalje, druga fotka, kod loših kamera čim se nešto jako preeksponira, ti pikseli iz belih prelaze u crne. Dakle, pitaš za ove dve tačke ispred meteora. A otkud one ispred? Mogle su se odvojiti znatno ranije i ići drugom, nama bližom putanjom. Možda su se odvojili mnooogo ranije, još pre ulaska u atmosferu pa su išli drugom putanjom, možda malo nižom. Tada bi izgledali da su ispred. A možda su išli višljom, a time i bržom putanjom. Ili su zbog manjih dimenzija ili nešto boljeg aerodinamikog oblika, malo brže prilazile kroz gornje slojeve atmosfere. Bla. bla. bla.... argumenti, na forumu, ne postoje. A bez precizne analize lokacije snimka, žižne daljine kamere i ugla pod kojim je snimano, nema ozbiljne analize.

Pojava je snimljena sa mnogo kamera, ali uglavnom sa kamera u automobilima (koje su u Rusiji neobično popularne), dakle kamerama lošeg kvaliteta i uglavnom kroz šoferšajbne sumnjive čistoće. A flare posebno voli da se pojavi na ogrebotinama stakala kroz koje se posmatra, a koja su van fokusa. Gle čuda, to su baš šoferke. Drugi snimci su stigli sa kamera za nadzor a i one su diskutabilnog kvaliteta i nalaze se u zaštitnim kućištima koja su najčešće zaprljana. Ove kod nas na poslu čistimo svakih par meseci.

Snimi Sunce sa 100 web kamera sa različitih lokacija u isto vreme i kroz neki prozor, garantujem da ćeš na 90% snimaka imati flare. Argument za to ti ne forumu ne mogu dati.

"Tajanstveni objekti" se pojavljuju u isto vreme na različitim snimcima? Ko kaže da su se pojavili u isto vreme? Da li su kamere imale sinhronizaciju vremena da se za svaki kadar zna trenutak kada je snimljen? A ako postoji i jedan snimak na kome se tajanstveni projektil ne vidi, onda je jasno da ga nije ni bilo (sem ako ga neko nije uklonio, verovatno ruska tajna služba... :) )

trut

Mislim da je lako proveriti sihronizaciju pomoću eksplozije bolida na različitim snimcima. Verovatno je u pitanju flare ali ne treba isključiti ni druge mogućnosti :) a što se tiče obaranja postoji oružije pod nazivom railgun koje se odavno testira sa veoma brzim projektilima 2000 - 3500 m/s (ne kažem da je sad korišćeno ali je možda sredstvo za buduće pretnje ovakve vrste)

Kizza

NShaapy,
Shvatam šta pričaš i ja sam sve to uzeo u obzir.Molim te da pogledaš ovaj video:
http://www.youtube.com/watch?v=wVWjMJojG7E
Ako imaš živaca odgovorićeš mi na ova pitanja a ako ne razumeću te:
-Da li je video snimak orginalan ili namontiran?
-Kojoj vrsti svetlosne anomalije pripada "belilo" koje dolazi sa leve strane meteorita i prolazi na desno a deluje da ga je zakačilo?
Verujem da su kamere loše ali zar bi se "flare" tako jasno video?Kad sam mislio na argumente mislio sam da možda znaš gde bi se pojavio "flare",auto skreće u njegovu desnu stranu a i meteorit dolazi sa leve.
Kada je meteorit eksplodirao pojavilo se dosta svetlosnih tragova i tu se vidi o čemu ti pričaš.Evo te slike koju sam skinuo sa video zapisa.
Mislim da "ono" nije uhvaćeno na svim snimcima zbog fremova,strašno kratko traje,ja sam pokušao ali ipak treba bolja oprema.
Sliku Sunca sam prikazao da se vidi kakve sve efekte prave sočiva.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Kizzo, pobratime, ako ti svi na forumu kažemo da je to flare što pitaš, da li ćeš nam poverovati? Msm niko se ovde ne ljuti ni na koga, ti si naš i tako to, ali... NShappy je veoma argumentovano nabrojao kako stoje stvari, treba samo pažljivo iščitati njegov post.
Aj da postavimo anketu ako hoćete.

Yagodinac

A da bi zvučalo uverljivije ovo što pričam, evo primera 100% isečka iz klipa koji si okačio. Ono što "polazi" sa desne strane iz šume i ide ka bolidu je jasno vidljivo. Naravno, reč je o famoznom flare-u (odsjaju).



E sad, obećaj mi da ćeš pogledati (ali natenane) klip čiji link imaš ovde:

http://vimeo.com/17150009


r2d2

U svakom slucaju imas tri mogucnosti! Jednu da pomislis da je forum u nekoj vrsti zavere, sto je priznaces, barem logisticki  ipak tesko izvesti,   ili da ukljucis ideju da mozda gresis u zakljucima usled nedovoljnog  poznavanja teme! Treca mogucnost da su ljudi u ipak zabludi je zaista minimalna *tezi ka nuli !
Kome vise verujes - ovim nepoznatim s jutubeta ili tvojim starim znancima?

  Mislim da je zanimljiva ona fotka nocu sa svetiljkama. Zanimljiv Flare!

Ako se pak odlucis za broj tri neka tvoje znanje bude vece od svih ucesnika u razgovoru, jer ovako samo gnjavis ljude...  .

vasja

Flare stvarno može da bude čudan. Evo jednog primera od pre neko veče. Dok sam slikao kometu, napravio sam par slika tornja na avali. Na jednom snimku se pojavio flare za koga nemam pojma odakle je došao.

Inače kompleks zgrada tačno ispod tornja na slici je nova američka ambasada...
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

NShappy

Nije to flare. Bre! To su jasno uočljivi NLO objekti koji crpe energiju sa Avalskog tornja i povezuju američku ambasadu sa pedest prvom zonom.

;D ;D ;D


vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Kizza

   Ne bi bilo loše da se pojedini članovi uozbilje jer tema nije za zezanje,bar je ja ne vidim kao takvu.Nadam se da će administrator reagovati.
Evo snimka Sunca od danas.Na mom starom mobilnom telefonu postoji opcija "četiri snimka za redom" i nisam nikako uspeo da spojim flare sa Suncem iako sam brzo pomerao kameru.
@Yagodinac
Pogledao sam video zapis i mislim da ima velike razlike između snimka meteorita,odraz je jasan,a na onom snimku koji sam ja okačio(i onaj koji si ti postavio) dosta je nejasan.
@r2d2
odlučio sam se za četvrtu varijantu   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Ok... Kizzo nije "flare", ali šta je onda, bio bi red da nam konačno "skratiš muke" i javno iznes svoje pretpostavke, ma kakve one bile !
Što se administracije tiče, mislim da su "digli ruke"...

Kizza

 Sačekaću još malo,ne želim da ostanem bez omiljenog foruma  ;)
Evo četiri vezane slike,predpostavljam da su kamere približno iste jačine (3.2 mega piksela).
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?