• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

C/2011 L4 PanSTARRS

Started by Sekula, February 07, 2013, 01:02:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Nasa je izašla sa jako lepom video predikcijom Pan-Starrs komete najavljene za mart mesec:


http://www.youtube.com/watch?v=OZlenAvqLCI
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |


earthrealm

Da li je neko uspeo da vidi panSTARRS? Ja sve cekam da prodju oblaci ali nevredi, mada ima vremena, moci ce da se vidi do aprila.
Za lakse pronalazenje mozete koristit stellarium i evo uputstvo kako da update-ujete program za sve komete ukljucujuci i panSTARRS https://www.youtube.com/watch?v=XJOjSlVRD-c

Yagodinac

Svi bismo da je vidimo al nešto ne ide... Oblaci na sve strane i tačno će da se razvedri tek u aprilu.

Danijel

Aj da ja prenesem moje doživljaje koje sam opisao na Astroforumu. Vidim da je kod vas situacija isto očajna :P

Dakle, dođosmo mi (astroforumaši Dodo, Locutus i ja) na aerodrom u Koriji (mjesto pored Virovitice s kojega obično promatramo). Tamo nekoliko paraglajderaša pakuje krilo, malo su dečki lepršali prije mraka.

Postavismo opremu. Nemam slike, Locutus je slikao pa valjda ima i nas negdje na slikama ;D

Uglavnom, nemamo pojma što smo tražili, komet naravno, ali GDJE???

Oblaci na zapadu, raštrkani ali dovoljno da smetaju. Gledam naokolo, većina neba čista, ali tamo gdje bi trebao biti komet, oblaci. Čekamo i gledamo. Dodo uočio komet, ali gle čuda, kroz njegovog dobsa gledano, komet ima dva paralelna repa. Zaključismo da je avion ;)

I onda ga ja spazim gledajući kroz dalekozor. Crni naravno. :) 20x90.

Nema šanse da ga spazimo prostim okom, presitan je. Opalim koju fotku i zaključim da bez teleobjektiva neće biti ništa od kometa. Promjenim objektiv i dok sam to slagao, na komet naskoči konj  :o

Barem nam je oblak tako izgledao tog trenutka. Blejimo kroz teleskop i dalekozor ali kometa nigdje. Samo taj konj dosadno stoji i ni da se pomakne. Ne trenutak se u oblaku ukazalo i Sauronovo oko ???

I tako, dok smo čekali da se to raziđe, zaboravili smo da se, gle čuda, Zemlja okreće. :-[

I dok sam to skužio, komet se polako, kriomice, spustio ispod oblaka. Spustim dalekozor malo niže i vidim ga kako se kriomice, vižljavo uputio prema tamnim oblacima na dnu obzora. Otrčim urajući prema laptopu i fotiću dok su me prisutni u čudu gledali. ::)

Zgrabim fotić i otprilike naciljam područje gdje bi se komet trebao nalaziti i opalim seriju snimaka povremeno korigirajući kadar, psujući u sebi sebe što sam se ponio ko zadnja budala i nisam uračunao Zemljinu rotaciju, nego sam ko budala buljio u onaj oblak  :P

I reponja u tili časak zaroni u one tmuste oblake i nestane s vidika. I tako, eto, imam svega nekoliko fotkica koje sam na brzinu obradio jer poznato je da nisam nikakav majstor u dogitalnom kemijanju s tim fotkicama. Ja sam ipak navikao na fotkanje Sunca, a ne na nekakve flekice u sumrak.

Uglavnom, ovo ispod je ono što sam uhvatio. Ostale su još dvije slike ulaska za oblak no one nisu zanimljive pa se nisam ni trudio čeprkati po njima.

Komet C/2011 L4 - PANSTARRS
Date/time 11.03.2013. u 18:45:10 UT
Canon EOS 450D
Exposure time 5 s
F-number f/5.6
ISO 400
Focal length 250 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Komet C/2011 L4 - PANSTARRS
Date/time 11.03.2013. u 18:45:42 UT
Canon EOS 450D
Exposure time 4 s
F-number f/5.6
ISO 400
Focal length 250 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Komet C/2011 L4 - PANSTARRS
Date/time 11.03.2013. u 18:46:18 UT
Canon EOS 450D
Exposure time 4 s
F-number f/5.6
ISO 400
Focal length 250 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Komet C/2011 L4 - PANSTARRS
Date/time 11.03.2013. u 18:46:51 UT
Canon EOS 450D
Exposure time 4 s
F-number f/5.6
ISO 400
Focal length 250 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Komet C/2011 L4 - PANSTARRS
Date/time 11.03.2013. u 18:47:21 UT
Canon EOS 450D
Exposure time 4 s
F-number f/5.6
ISO 400
Focal length 250 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Bravo Danijel! :)

Prvo, podvig je sa ovakvim vremenom u regionu da se bilo šta snimi i vidi. Kometa je zapravo dosta teško uočljiva, pogotovu kada je treba tražiti kroz skramu od oblaka. Pri tome je prilično nisko i nema se puno vremena da se ulovi. Jedino neko iole pametnije rešenje bi možda bilo otići visoko ali tražiti lokaciju sa otvorenim zapadnim horizontom. I da, kometa je opet dosta sitna i traži baš neku iole bolju optičku soluciju...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

Hvala Danijel! Konacno fotke!

Yagodinac

Bravo, čestitke za upecanu kometu!  ;D
Ovde je vreme tragedija, dva dana ništa... Doduše, može da se slika Mesec  ::)
Evo dogodovština sa čekanja komete:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2013/03/cekajuci-kometu.html




NeS

Jagodinac, meni se cini da si je ti snimio.
Nesto postoji levo od krosnje levog drveta na drugoj fotografiji.
Iznad vrhova grana koje stoje u istoj visini sa mesecom a na pola puta prema granama na sledecoj visini.
Valljda sam uspeo da objasnim.

Accuphase

Quote from: NeS on March 14, 2013, 01:13:25 pm
Jagodinac, meni se cini da si je ti snimio.
Nesto postoji levo od krosnje levog drveta na drugoj fotografiji.
Iznad vrhova grana koje stoje u istoj visini sa mesecom a na pola puta prema granama na sledecoj visini.
Valljda sam uspeo da objasnim.


Pa baš i nisi(doduše, svaka čast na uloženom trudu), ja ništa ne vidim na pomenutoj "lokaciji" !
Nego, kolika je magnituda komete, da li je uopšte ispod granice osetljivosti ljudskog oka...

Yagodinac

Kamo sreće da jesam  :P
To su pojedinačne zvezdice, tj crtice zbog ekspozicije od pet sekundi. Zbog kompresije photobucket servera se vidi 1000x gore nego realno.
Inače se kometa nalazi mnogo niže, tj u momentu nastanka snimka je otprilike bila zašla a mesec je na 10-12 stepeni.