• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

C/2011 L4 PanSTARRS

Started by Sekula, February 07, 2013, 01:02:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

A ako misliš na ovo (doduše nije sudeći po objašnjenju) onda je to flare, odnosno optički nedostatak objektiva kad mu se nađe neki sjajan objekt u kadru. Srpski rečeno odsjaj.


kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

NeS

Quote from: Yagodinac on March 14, 2013, 02:31:14 pm
A ako misliš na ovo (doduše nije sudeći po objašnjenju) onda je to flare, odnosno optički nedostatak objektiva kad mu se nađe neki sjajan objekt u kadru. Srpski rečeno odsjaj.


Moja greska jer nisi naveo datum snimanja. Tamo gde postoji neki objekat ona se nalazila u odnosu na mesec 12.03 a ti si ovo snimao 13.03 kako sam tek sad procitao na blogu.

Yagodinac

Joj, da...  ???
Ove dve su jučerašnje, a od 12. marta nemam nijednu. Jedino oblake sam mogao tad da snimam a to nije uvek privlačno.

Ljubiša

Po prognozi, večeras bi trebalo da budu dobri uslovi za posmatranje komete. Kod mene do sada nije bilo ni jedne dobre prilike ... oblaci, oblaci i još oblaka! :-\

gile.ms

Kometa uhvaćena! :)


Uploaded with ImageShack.us

Posle 15tak minuta potrage po isprano plavom nebu (počeo sam dovoljno rano), uočio sam je dvogledom 10x50 gotovo na zalasku iza krošnje...
Fotoaparat je bio već spreman (mada za fokus nisam baš siguran - koristio sam pozajmljeni objektiv na koji se nisam navikao), okinuo sam par fotki, pogledao je još malo kroz dvogled i pobegao u kuću jer je bilo ozbiljno hladno  >:(

Postavka: 200mm F/5.6 ISO400 1.3sek
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

ivanmsk

Kometa iz Slovacke. Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, 53x10s. Foto: Ivan Majchrovic i Tomas Maruska.
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

zozo83

Ja sam je danas uhvatio, iskoristio sam lepo vreme i uspeo (malo sam se zaledio ali nema veze), slike cu okaciti sutra
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Danijel

Kako se napokon razvedrilo, došlo je vrijeme da se ponovo krene u lov na ovaj mali, ali simpatični komet. :) Mislio sam ga snimati iz svojeg dvorišta no prijatelj Zlatko mi je poslao poruku da je on već na terenu pa sam se odlučio pridružiti mu se. Potrpao sam opremu u auto, otišao do Sandrina pa i njega pokupio i odvezao sam se, ni manje ni više, do virovitičkog groblja :o

Dobro, nismo bili baš na groblju nego smo se stacionirali na cesti pored groblja. Naime, ta je cesta nekada vodila do virovitičkog prigradskog naselja Podgorje, no kako se preko nje sagradila obilaznica, ta cesta više nikamo ne vodi pa na njoj nema nekog prometa. Pogled je pucao na zapad i izbor lokacije je bio potpuno opravdan ;)

Raspakirali smo opremu i nastojali pronaći komet. Nije ga bilo lako naći niti s dalekozorom. Pokušavali smo ali nije baš išlo. I onda ga je Zlatko ugledao kroz - teleskop :P

Suprotno od svega logičnoga. Ali to je naš Zlatko, navikli smo se da on uvijek pronalazi svoje puteve do cilja ;D

I tada je počelo promatranje. Malo smo ga gledali, malo snimali, a ja sam upregnuo svoj laptop i fotić kako bi u simbiozi izveli najbolje slike koje mogu. No, zaboravio sam napuniti bateriju laptopa (primjećujete li kako ja uvijek nešto važno zaboravljam) pa mi je laptop otkazao suradnju :-\

I što mi je drugo preostalo nego da nastavim bez njega. Na svu sreću, imao sam žični okidač pa sam njega koristio. I tako, mic po mic, komet je dolijao i sada imam priliku pokazati vam ga. Danas je konkurencija velika jer vidim da ste i vi bili vrijedni i napravili puno lijepih fotkica 8) Primite moje čestitke i divljenje vama i vašim fotografijama ;D


Evo kako je to meni ispalo:

Canon EOS 450D
Date/time 16.03.2013. 19:01:39
Exposure time 8 s
ISO 800
Aperture value f/5
Focal length 96 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Canon EOS 450D
Date/time 16.03.2013. 19:03:48
Exposure time 8 s
ISO 800
Aperture value f/5
Focal length 96 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Canon EOS 450D
Date/time 16.03.2013. 19:17:08
Exposure time 10 s
ISO 1600
Aperture value f/5
Focal length 55 mm

Vide se svjetla vlaka, to je Podravka Express koji iz Zagreba ide do Osijeka :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

A ovdje je jedan crop na 100% veličine. Ispričavam se na brljanju u Photoshopu, poznato je da ja u stvari nemam pojma o obradi fotografija pa mrdam i namrdavam dok ne nabodem otprilike odoka nešto što izgleda da je OK :-[

Canon EOS 450D
Date/time 16.03.2013. 19:05:09
Exposure time 10 s
ISO 1600
Aperture value f/5.6
Focal length 250 mm
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mravic

Fantasticne su Vam fotke. Ivane Viborne. Blago Vama, ja je jos uvek nisam video a cekam je svako vece. Naravno, oblaci, oblaci...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Sve čestitke svima koji su snimili kometu... Slike su vam divne!  ;D

A ja juče i sinoć čamim u ordinaciji dok je napolju vedro. I tako to godinama unazad.  >:(

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan