• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za dodatni pribor za ED 80/600 i Newton 250/1000

Started by vasja, April 02, 2013, 08:39:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Zamolio bih iskusnije kolege ako mogu da mi daju preporuku za dodatni pribor uz teleskop Skywatcher 80/600 ED APO - korektori, okulari, barlow, itd.. (oprema koju ne znam da mi treba a trebaće mi)

Isto pitanje i za Newton Skywatcher 250/1000

Imam DSLR aparat i nameravam oba teleskopa da koristim i za astrofotografiju, a APO i za dnevno snimanje.

Hvala unapred!
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

kruska

🌠

Sekula

Quote from: vasja on April 02, 2013, 08:39:27 pm
Zamolio bih iskusnije kolege ako mogu da mi daju preporuku za dodatni pribor uz teleskop Skywatcher 80/600 ED APO - korektori, okulari, barlow, itd.. (oprema koju ne znam da mi treba a trebaće mi)

Isto pitanje i za Newton Skywatcher 250/1000

Imam DSLR aparat i nameravam oba teleskopa da koristim i za astrofotografiju, a APO i za dnevno snimanje.

Hvala unapred!


Za astrofoto moraš da za oba uzmeš korektore, za apo 0.85x a za njutn koma korektor. I bilo bi jako poželjno da uzmeš i minimum neku kameru za korekciju praćenja koju možeš recimo da priključiš na npr tražioc sa odgovarajućim adapterom pa na lapt-top računar ili da kupiš autoguider kao standallone rešenje što je skuplje ali i praktičnije. Za fotografisanje ćeš morati takodje da imaš T48 i T-2 adaptere. Zbog kačenja Canon aparata. Plus će ti trebati eksterno napajanje za taj isti aparat u vidu posebnog adaptera preko uloška baterije.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Da li to uzima parče svetla iz samog teleskopa pa se posebnim ogledalom usmerava na posebnu kameru? Na koji model misliš?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

vasja

Sekula koji autoguider preporučuješ? Da li se on kači na tražilac ili pre fokusera na sam teleskop? To mi baš nije jasno, odakle autoguider-u slika neke zvezde?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sekula

Quote from: vasja on April 02, 2013, 09:54:22 pm
Da li to uzima parče svetla iz samog teleskopa pa se posebnim ogledalom usmerava na posebnu kameru? Na koji model misliš?


To je off-axis gajder koji ide na okular pa onda bočno postavljaš kameru za guiding. Vrlo malo svetla to uzima, tako da nije neka briga po meni. A za guider uzimaš neki prost ahromatski manji durbin ili recimo koristiš onaj tražioc 9x50 pa umesto okulara na njemu imaš kameru sa adapterom.

Quote from: vasja on April 02, 2013, 09:57:02 pm
Sekula koji autoguider preporučuješ? Da li se on kači na tražilac ili pre fokusera na sam teleskop? To mi baš nije jasno, odakle autoguider-u slika neke zvezde?


Lacerta Mgen je fenomenalan i jako dobar plus radi kao automatski remote shutter. Drugo rešenje je italijanski LVI.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Taj je lep ali košta kolko i OTA. Imam kod sebe Philips SPC900, mogu li to da koristim za autoguiding sa laptopom i odgovarajućim programom? Da li je neko ovo probao?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Darchy

Vasja, za takav setup glavna (čitaj: neophodna) oprema je EQ6 PRO. Bez toga nema kvalitetne astrofotografije sa 10" tubusom. Mislim da ti je to najbitnije. Sva gore navedena oprema ti je džabe ako nemaš dobar mount. Moja preporuka je MOUNT PRE SVEGA! :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

Quote from: Darchy on April 03, 2013, 12:07:42 am
Vasja, za takav setup glavna (čitaj: neophodna) oprema je EQ6 PRO. Bez toga nema kvalitetne astrofotografije sa 10" tubusom. Mislim da ti je to najbitnije. Sva gore navedena oprema ti je džabe ako nemaš dobar mount. Moja preporuka je MOUNT PRE SVEGA! :)


Da, to svakako. Ako ćeš jednog dana da kačiš i nešto veće od 80/600 onda svakako EQ6. Ako želiš da ostaneš samo na EQ6 i da nikada, ali baš nikada, ne predješ na nešto veće ili da uporedu kačiš i nešto veće, onda je i NEQ5 dovoljan.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Pa u stvari, moj izbor je ova nova AZ EQ6. Po specifikaciji nosi 20KG, a lakša je 3KG od EQ6.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Darchy

Vasja, ne bih da offujem temu, ali imam jedno pitanje za tebe. Ako već imaš mogućnosti da priuštiš ova dva tubusa zašto se nisi odlučio na jedan "all around" instrument? Za te novce možeš da kupiš foto-vizuelnu sandjamu.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

vasja

Pa napomenuo sam da 80/600 želim da koristim praktično kao objektiv za Canon-a za neastronomsku fotografiju. Za tako nešto je bitno da je slika što kontrastnija i oštra a po onome što sam čitao po netu taj instrument je pravi izbor za tu svrhu. Nositi Newton-a kao objektiv za fotoaparat nije praktično. 80/600 s druge strane mogu da montiram i na moj fotostalak bez problema. To je rezon za 80/600.

Što se tiče Newton-a 250/1000 razmišljao sam čak i o 300/1500 jer je čak i jeftiniji od 250/1000 ali je fizički jednostavno preveliki i u suštini je stacionaran instrument. 250/1000 je na granici portabilnosti i najveći prečnik koji mogu da strpam u gepek od kola.

U skladu sa cevima i montaža. Zašto AZEQ6 a ne EQ6? Prvo, lakša je 3KG a nosi isto kao i EQ6. Varijanta u AZ režimu je zgodna kada fotografija nije potrebna već je posmatranje cilj. Drugo u tom režimu mogu obe gore navedene cevi da se montiraju. Na kraju u tom režimu razmišljam da probam realizaciju praćenja pokretnih ciljeva veće brzine - bilo šta što leti i ne leti - avioni, ptice, kola, vozovi. Ovo jeste na dugom štapu ali znam ponešto o brzoj obradi slike, pa će biti zanimljivo razviti tako nešto.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

kruska

vidi vasja sta ljudi koriste od opreme i kakve rezultate imaju, pa ce ti manje vise biti jasno sta je neophodno za neke stvari.

Sto veci (tezi) tubus, to je uglavnom veca i ziza te je potrebnija i stabilnija montaza.
Ako (znas) uspes useveriti montazu da izgura 100 sekundi bez pracenja, verovatno ces sa pracenjem izgurati 400 sekundi

Newton 250/1000mm f/4 je velika cevka i sobom nosi gomilu drugih problema.
EQ-6 je nesto sto je po (ne samo)mojim pojmovima najbolji kvalitet za astrofoto.
Realno za guiding na vecim zizama je potrebno sedeti pored kompjutera(guide star bezi) sto ume biti dosadno tako da svaki nedostatak bicce nadoknadjen razvojem druge oblasti mentalne nadogradnje.
Tako da i EQ-5 u naprednijim varijantama ume biti dovoljna
🌠

Darchy

Apsolutno shvatam tvoj naum i ti dobro razmišljaš na zadatu temu, ali bih se ja ipak pre odlučio za jedan all around, state-of-the-art instrument nego li za dva tubusa za različite namene. Recimo neki APO Triplet od 120-130mm će zasigurno odgovoriti na sve tvoje zahteve, kao mobilni ili stacionarni instrument, bilo za vizuelne ili fotografske potrebe.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Quote from: vasja on April 03, 2013, 12:37:46 pm

...80/600 s druge strane mogu da montiram i na moj fotostalak bez problema. To je rezon za 80/600.



Treba ti jako dobar (kako reče) stalak, i adaptacija prstenova tj šine sa teleskopa na glavu. Nije tu dovoljno da tripod ima nosivost 2.5 ili 5kg, treba što jače za 600mm. Primera radi EQ6 nosi 25kg vizuelno, a kad se naslonim na fokuser itekako vidim da bi moglo i jače da se napravi. Sa nekim foto-tripodom ne bih se usudio da stavljam ni najmanji teleskop, makar bilo to i neko karbonsko zlo tipa Manfrotto od hiljadu ojra.

Mislim da je EQ6 prava mera; kakva je AZEQ6 nemam pojma i treba sačekati nekog iskusnijeg. Mada ako rezimiram istorijat Synthinih proizvoda teško da tu može da bude neka greška.

Osim toga i sa standardnom EQ6 malo se popuste prstenovi i zarotira tubus kako ti god treba. Ili još žentlmenskije se zarotira aparat u fokuseru pa opet sve vodoravno  ;D