• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za dodatni pribor za ED 80/600 i Newton 250/1000

Started by vasja, April 02, 2013, 08:39:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

goksi

Isti setup i ja gledam, mada vec toliko dugo proucavam i pravim kalkulacije da me vec vise boli glava :)

Montaza, isto AZEQ6, ima bolji tripod, i kaiseve(koji mogu da se i stave na EQ6, mada cena je onda ista kao i AZ) i jos neka poboljsanja. Ono sto je cinjenica da je nema mnogo ljudi tako da se ne moze kazati 100% da je to pravi izbor. Kao sto rece Yagodinac, moze se pretpostaviti da je ok po dosadasnjoj istoriji SW-a.

Telesop/kamera. E tu je najveca muka. Ono sto se gleda sta hoces da snimas i prema tome se orijentises. Sa jednim teleskopom je nemoguce sve pokriti, ali za pocetak se moze uzeti i jedan. Ono sto svakog pocetnika zanima je svakako da nesto i vidi kroz telekop tako da je bolje uzeti sto veci, sa druge strane ako zelis da nesto i snimis bolje je manji dok se ne ovlada tehnikom. Iz tog razloga i ja bih uzeo dva, ako zelis da snimas i da gledas malim mozes da snimas, a veceg da montiras na dobson montazu. Takodje faktor limitacije je seeing, tako da ni ne vredi ni najveci teleskop. Ono sto sam ja nasao je preporuka za duzine od 500mm i 1500mm, mada sam na drugom mestu nasao od 1200mm, pretpostavljam da je velicina senzora APS.

APO Triplet od 120-130mm je dobra stvar ali ponovo nije on bas tako mali za poneti kao mobilni. 
Za manji APO pogledaj i  TSAPO65Q, mada su se neki javljali da su imali problema pa treba biti obrazriv.

F/4 newtoni su po meni odlican izbor, pogotovo u kombinaciji sa full frame kamerama. Za SW 250/1000 pogledaj ovu recenziju: http://stargazerslounge.com/topic/119760-skywatcher-quattro-10cf-first-light/
Takodje ono sto je mene razuverilo od APO je ovaj majstor, sa fotografijama retko vidjenim na internetu, koji kaze da je nekad koristio TMB 130/780 ali vise ne jer je mu je spor. U svakom slucaju pogledaj sta se sa EQ6, Newtonom 200/710 i Canon 5Dm2 moze dobiti, covek je objasnio ;) http://www.astroeder.com/en.htm

vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Darchy

Čisto diskusije radi, (loše je vreme pa da nam ne bude dosadno :) ) jesi li možda razmišljao o 8-10" Ritchey-Chretien umesto tog Newtona? Nisam imao prilike da probam RC, ali ekipa sa raznih foruma koje obilazim tvrdi da su neverovatno dobri za astrofotografiju.

Vidi ovo:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1877_GSO-8--f-9-RC---Ritchey-Chr-tien-203-1827mm.html
Carbon tubus, 10:1 microfokuser, a sličnog je cenovnog ranga kao SW250N... jeste 2" manjeg diametra, ali je ipak astrograph.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

vasja

Pa i jesam gledao ali nisam našao dovoljno kvalitetnih preporuka za DSO opremu. S druge strane jako mi je bitno što je oprema koju gledam poznata i koristi je dosta ljudi kod nas i imam sa kime da podelim iskustva i potražim pomoć. Skoro sam siguran da bi bio jedini GSO RC na balkanu, pa mi je to problem.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sekula

Quote from: vasja on April 04, 2013, 12:44:06 am
Pa i jesam gledao ali nisam našao dovoljno kvalitetnih preporuka za DSO opremu. S druge strane jako mi je bitno što je oprema koju gledam poznata i koristi je dosta ljudi kod nas i imam sa kime da podelim iskustva i potražim pomoć. Skoro sam siguran da bi bio jedini GSO RC na balkanu, pa mi je to problem.


RC kod nas imas samo na par mesta. Jedan je Mead na PMF-u u Nishu, koji je u stvari Lx200 gps, a drugi je u rukama Nenada Filipovica iz Beograda koji ga je lično pravio. Taj GSO je sigurno dobar koliko sam čitao o njemu. RC i njutn što se fotografije tiče, mnogi će prednost dati RC-u. Ono što RC donosi sa sobom kao dodatni problem je kolimacija koja je nešto složenija nego kod njutna, a potrebe kolimacije su sigurno češće kod instrumenata koji se stalno transportuju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

🌠

Darchy

I naravno kada smo kod GSO-a, mnogi smatraju da oni proizvode kvalitetniju opremu od Skywatchera.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

Quote from: kruska on April 04, 2013, 11:23:34 am
eh GSO RC prvi na balkanu?


Znaš nekog da ga ima? Uzgred, ja sam mislio na Srbiju, ne znam za ostale balkanske zemlje da li ga neko poseduje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Darchy, imaš li neki link za uporedni prikaz GSO i SkyWatcher?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

goksi

QuoteI naravno kada smo kod GSO-a, mnogi smatraju da oni proizvode kvalitetniju opremu od Skywatchera.

GSO newtoni su losije mehanicki uradjeni od SW-a, pored ostalog lakse se i raskolimiraju, ogledala su u istoj klasi.

GSO RC nema bas kvalitetne fokusere, cesto ih menjaju sa kvalitetnijim.

QuoteZnaš nekog da ga ima? Uzgred, ja sam mislio na Srbiju, ne znam za ostale balkanske zemlje da li ga neko poseduje.

Kolko ja znam Dag sa zvjezdarnica foruma je imao GSO RC8 , mislim da je i ovaj sada RC12 GSO.

Yagodinac

Jeste, Dag ima RC ali to nije teleskop za svakoga. U principu treba voditi računa o samplingu pa ako imaš izuzetno stabilno nebo i fantastičan seeing ima logike uzeti 8 ili 10" RC. U većini slučajeva, tačnije 90% rezolucija koju taj teleskop isporučuje se ne može iskoristiti u astrofotografiji kada je reč o uobičajenim kamerama (oversempling), tj limit je mutna atmosfera.

S druge strane Dag može sa GSO-om da ode na neko ostrvo pa da tamo prečnik najmanjih snimljenih detalja bude sasvim drugačiji nego u kontinentalnom delu zemlje.
Ja svakako ne bih se upuštao u RC avanturu a da pre toga nisam imao bar jedan teleskop manje žiže. Razloga ima mali milion; evo prva stvar koja će zasigurno štucnuti je vođenje i preciznost montaže. Naprosto na 2000+mm žiže stvari se poprilično komplikuju, treba ti off-axis guider za njega a pre toga i RC korektor... Stoput je bolje imati 80/600 sa korektorom (koji bar postoji) i u startu praviti odlične slikice bez pripravničkog staža.
Stvar za iskusne i ljude sa mnogo živaca, kažem ja  ;D

goksi

Slazem se za Yagodincem, seeing je limitirajuci faktor.
Ako je sempling snimanja x2, i uzme se da je kod nas u najboljim slucajevima seeing 1.5arcsec, dobija se da je fokalna duzina za fullframe(5Dmk2) 1760mm, za APS(60D) 1180mm , a ako je u nesto losijem i verovatnijem slucaju seeing 2 onda su fokalne duzine za fullframe 1320mm a za APS 890mm.

Yagodinac

I taj najbolji seeing se desi pet puta godišnje, u ostalim slučajevima ide 2-3 arcsec. A ako je 3 onda bi 150/750 sa APSC senzorom bio plafon.
Mada i tu postoje fore sa teleskopom velike žižne daljine: snimiš galaksiju pa radiš dekonvoluciju, nešto slično kao planete u Registaxu, i tako dobiješ detalje u galaksijicama. Ili recimo smanjuješ zvezde. Ukratko, treba tu i mnogo znati o procesingu i pazariti još neke (malo skuplje) programe za obradu.

kruska

Evo spremam se kupiti RC GSO 6" ...    8)   kad vidim da niko drugi ne voli RC.... :P ;) ;D
🌠

vasja

Da li neko ima iskustva sa upotrebom barlow sočiva sa Newton reflektorima f4? Zanima me koji je najkvalitetniji izbor po tom pitanju. Mislio sam da uzmem 2.5x i 5x barlow. Koji je tu proizvođač dobar?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM