• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mala opservatorija

Started by Danijel, April 03, 2013, 05:28:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska

bas sam se pitao dokle je stigla izrada "iste"
🌠

Danijel

Do sunčanog sata, ostalo čeka proljeće ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Jos sa vremenskom kapsulom si me odusevio, ali ovo je, jednostavno, fantasticno. Pratim i na maticnom sajtu sta se desava, sve pohvale!

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

Dakle ovako. Planiram svasta da napravim, ali sam ovo isparcao na delice. Prvi delic koji bih napravio jeste prosta mala opservatorija velicine dva sa dva.

PRVI DEO: Znaci prvo sto bih uradio jeste temelj (zveknuo bih nekih dva sa dva sa deset cm u dubinu) od betona. Potom bih na njega stavio sperplocu, i digao konstrukciju od metalnih cevi. Na tu konstrukciju nakacio bih najobicniji plastificirani lim koji bi mi sluzio i za krov koji bi bio isto tako klizni.

DRUGI DEO: Motorizacija teleskopa. (ovo je jasno)

TRECI DEO: Izgradio bih odmah do opservatorije kucicu od cigala (dva sa dva) u kojoj bi bili racunar i krevet. Na teleskop bih nakacio web kamericu i goto (koji bih sam isprogramirao - da dam 500 evra na to - NE DAM) pa bih ga tako povezao sa racunarom. Onda jedno vece kad dodjem da posmatram samo legnem u krevet, i zajasem na daljinski i gledam :D

NO - moje pitanje glasi : da li bi bila dovoljna kucica od lima za teleskop posto bi on stajao napolju maltene stalno? Da li bi pruzila dovoljnu zastitu? Lim kosta kod nas 149 dinara metar sa dva sto znaci da bih lima za 20 eura bilo sasvim dovoljno za ovu pocetnu opservatoriju, cak i vise. Sperploca je daleko skuplja, a o aluminijumu da ne pricam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mravic

Gde to ima dva kvadrata lima za 149 dinara? Da nisi malo pogrešio?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Kome treba dobar američki handbook za gradnju opservatorije neka mi se javi na PM.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

@Danijel - pokupio sam neke ideje od tih ljudi;
@mravic - kilogram je 149, a jedna ploca 2 sa jedan je 1500 dinara (moja greska, tek sam kasnije video, ali opet to je 100 evra limovi i aj da kazes da ce sve skupa oko dvestotinak izaci sto je opet superjeftino u odnosu na aluminijum), a da mi nisi ni rekao ne bih ni provalio, tako da hvala ti :D ;
@sekula imas pp :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mravic

Ima kod mene 0.5mm pocinkovani ya 1080 dinara tabla, zato sam se i zapitao. Ja treba da pokrijem kupolu nanovo jer sam pokrio plastikom pa mi je na suncu poslednjih godina skroz propala.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kostur

Kolika tabla? Mozes li mi poslati neki link ili nesto ako imaju, da mogu na vreme da osacujem sve, da ne srljam?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

Kako je ovo moja tema, moram napraviti malu digresiju od trenutne rasprave, naime, danas smo montirali konstrukciju buduće zvjezdarnice Apollo. :)

"A je to" timelapse je ovdje, a u mojem Picasa albumu možete vidjeti sve te fotografije, snimane svakih 30 sekundi ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

Astronomi su najbolji tehnicari xD
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

Quote from: kostur on April 06, 2014, 05:41:18 pm
Dakle ovako. Planiram svasta da napravim, ali sam ovo isparcao na delice. Prvi delic koji bih napravio jeste prosta mala opservatorija velicine dva sa dva.

PRVI DEO: Znaci prvo sto bih uradio jeste temelj (zveknuo bih nekih dva sa dva sa deset cm u dubinu) od betona. Potom bih na njega stavio sperplocu, i digao konstrukciju od metalnih cevi. Na tu konstrukciju nakacio bih najobicniji plastificirani lim koji bi mi sluzio i za krov koji bi bio isto tako klizni.

DRUGI DEO: Motorizacija teleskopa. (ovo je jasno)

TRECI DEO: Izgradio bih odmah do opservatorije kucicu od cigala (dva sa dva) u kojoj bi bili racunar i krevet. Na teleskop bih nakacio web kamericu i goto (koji bih sam isprogramirao - da dam 500 evra na to - NE DAM) pa bih ga tako povezao sa racunarom. Onda jedno vece kad dodjem da posmatram samo legnem u krevet, i zajasem na daljinski i gledam :D

NO - moje pitanje glasi : da li bi bila dovoljna kucica od lima za teleskop posto bi on stajao napolju maltene stalno? Da li bi pruzila dovoljnu zastitu? Lim kosta kod nas 149 dinara metar sa dva sto znaci da bih lima za 20 eura bilo sasvim dovoljno za ovu pocetnu opservatoriju, cak i vise. Sperploca je daleko skuplja, a o aluminijumu da ne pricam.

Kosture, odlicna ti je ideja, i ja bih da imam uslova. Mozda bi bilo bolje da napravis nesto 2x3m, da ozidas i ubacis i krevet unutra, pa se samo prevrnes kad ti se prispava :)
Ustvari, zidano, dobra vrata i dobar katanac. Za svaki slucaj. :)

spadej

Quote from: kostur on April 06, 2014, 05:41:18 pm
Da li bi pruzila dovoljnu zastitu? 


Zastitu od cega?

Ako mislis na atmosferske uticaje, limena kucica je leti kao rerna, a zimi kao zamrzivac. To moze da se resi izolacijom, stiroporom na pr. Ali,ako se tvoje pitanje odnosi na bezbednost teleskopa I opreme, lim ti nije nikakva zastita. Nije ni cigla, ako ti gradjevina ne bude pod stalnim nadzorom.