• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mala opservatorija

Started by Danijel, April 03, 2013, 05:28:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Mislio sam na atmosferske uticaje, nasao sam lepo mesto u dvoristu tako da na bezbednost ne mislim. Kucica ce ipak biti tri sa dva, jer je dva sa dva previse malo (a cetiri sa dva previse veliko jelte xD). Veci mi je problem sto moram da nadjem neki malecki teleskop za nosenje, ako idem negde van mesta.
@luger, nisam siguran, da li si mislio da krevet i teleskop budu u istoj ili u razlicitoj prostoriji?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Evo jednog jako lepo rada kako je covek to uradio a da pri tome bude i uklopljeno u exterijer:

https://home.comcast.net/~bronson321/https___home.comcast.net_~bronson321/home.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Luger

Quote from: kostur on April 10, 2014, 05:04:09 pm
Mislio sam na atmosferske uticaje, nasao sam lepo mesto u dvoristu tako da na bezbednost ne mislim. Kucica ce ipak biti tri sa dva, jer je dva sa dva previse malo (a cetiri sa dva previse veliko jelte xD). Veci mi je problem sto moram da nadjem neki malecki teleskop za nosenje, ako idem negde van mesta.
@luger, nisam siguran, da li si mislio da krevet i teleskop budu u istoj ili u razlicitoj prostoriji?


Mislio sam da budu u istoj, neki mali, pomocni lezaj, ali samo iz razloga da ne dizes dva objekta.Svakako da je bolje da bude teleskop zaseban. U tom slucaju, kad vec zidas, ozidas opservatoriju, makar i 2x2, a kontrolu i snimanja vrsis iz kuce, kao sto je Danijel uradio.
Moze i lim, ali, znajuci moj komsiluk, prve noci bi ostao samo temelj. :(

mravic

Evo kako smo to mi resili. Relativno jednostavno. Stari gradjevinski kontejner i podelili u dve prostorije. Ovo je dok je bilo prazno.
https://www.youtube.com/watch?v=x4nbkaM2A-k
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

April 12, 2014, 05:56:10 pm #64 Last Edit: April 12, 2014, 06:08:04 pm by Danijel
Moja zvjezdarnica je danas napokon dobila krov :)

Slike ove akcije podizanja krova nalaze se ovdje.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Danas mi je stigao komplet za promatranje Sunca metodom projekcije na ekran :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Čestitke, sad ćeš da padne jedno skiciranje...   ;D

Danijel

Da, morat ću prvo malo vježbati, prije mi je bilo jednostavnije, mali 60/910 mm refraktor je bio lagan za nošenje van, jednostavan za upravljanje s onim fleksibilnim polugicama, a ovo je golema montaža koja ne radi bez struje pa će ozbiljan rad ipak pričekati da sve bude instalirano u zvjezdarnici Apollo. Do tada, koji puta ću to iznijeti i prtljati s time, tek toliko da se uvjertim da sve radi kako treba ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Cestitam i ja. Sad samo jos da se razvedri  >:(

Danijel

Palo je prvo probno promatranje aktivnosti Sunca metodom projekcije, nakon 26 godina :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Quote from: Danijel on July 02, 2014, 01:17:10 am
Palo je prvo probno promatranje aktivnosti Sunca metodom projekcije, nakon 26 godina :)


Nešto s gornjim linkom ne valja, tu je ispravni link.

A danas sam napravio i drugu sliku Sunca metodom projekcije :)



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Danas je moja zvjezdarnica napokon dobila zidove. :)
Da se ne ponavljam jer ima dosta fotografija, slikice i komentare uz njih možete vidjeti ovdje ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Jako lepo to izgleda... Meni su uvek simpatičnije slike gradnje nego posle kad je gotovo  :)

spadej

Super je ispalo. Posebnu draz daje ovaj suncani sat. 10-ka za "umjetnicki dojam"  :)

Danijel

Hvala ljudi :)

Ima tu još dosta posla ali sada je lakše čim su zidovi izvana postavljeni. Najkritičnije što je ostalo je izrada poda, ići će onaj pod što se zamuti u kanti i polije na beton pa se sam iznivelira. Trebam iskoristiti ove lijepe tople dane i riješiti to dok nije zahladilo. Dalje će biti lako kad pod bude suh. Naravno, prije poda ide postavljanje stupa za teleskop ;)

Fotografiram svaku fazu izgradnje kako bi ljudi imali priliku vidjeti što je sve potrebno raditi da bi se napravila jedna mala kućna opservatorija. I ja sam skupljao informacije po američkim sajtovima gdje sam se nagledao svašta pa sam od toga izdvajao ono što će meni biti od koristi. Pa rekoh, ajde da i ja pomognem onima koji će ići iza mene s nekim sličnim projektom. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT