• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina Teleskopa

Started by NemanjaLo, April 13, 2013, 12:53:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NemanjaLo

Pozdrav ljudi,
Treba mi pomoc oko kupovine prvog teleskopa, za sada nemam neke velike pare da izdvojim tako da se dvoumim izmedju ova dva:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/70500-az2-skywatcher-refraktor#comment-32

i

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/60900-eq1-skywatcher

Moze li neko da mi kaze koji je bolji od ova dva za nocno posmatranje, jeftiniji je od 70mm a skuplji 60mm pa mi nije jasno. :)

Ili mozda ako je velika razlika izmedju ova dva i ovog skupljeg

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/90900-eq2-skywatcher-refraktor

da sacekam neko vreme pa da uzmem ovaj treci.
Hvala.

kostur

Sacekaj pa uzmi treci. Sto veci otvor ( ti si naveo 60 70 i 90 mm) to vise svetlosti skuplja te je samim tim i bolji. Ova prva dva su jako mala, ako planiras da uzmes nesto cime mozes videti dosta to ti je ovaj treci. Razlika u ceni je zbog montaze, koja kod tako malih teleskopa nije vazna, cak sta vise ni kod vecih ako planiras samo da posmatras. Ovaj treci bi ja da sam ti, uzeo na az montazi zato sto je jeftinija a sluzi.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Oba teleskopa su nešto sa čime ćeš, izuzev Meseca i većih planeta, malo šta moći da vidiš. Suštinska razlika je u tome da prvi ima nešto manja uvećanja koja postiže sa svojim setom okulara od drugog. Međutim, drugi ima suviše slabu aperturu na većim uvećanjima tako da je mrtva trka.
Naravno, najbolje je nešto jače. Sa ova dva možeš da se upoznaš sa posmatračkom astronomijom, čisto da vidiš kako je to u osnovama. Izuzev Meseca ne vidim primenu ovih instrumenata, a meni bi to brzo dosadilo.

Za posmatranje ja ne bih predložio ništa ispod 200/1200 dobsona, ali znamo da je ovde vrlo često novac presudan faktor.

Yagodinac

Edit: sad videh da se spominje i treći (90mm), to sve u suštini jeste malo bolje od 60 i 70 ali nije nebo i zemlja. Poređenja radi grešni dobson 200/1200 ima 4-5 puta više svetlosti na istom uvećanju. E sad samo zamisli neku bledu galaksijicu (a sve su takve) koja se jedva nazire u 90mm. Sa 200mm i pet puta više elektrona na tom istom uvećanju svako bi zinuo pri pogledu na tu istu galaksiju.

NemanjaLo

Hvala na pomoci  :) VIdecu ako mogu da se strpim pa da uzmem ovaj treci,ako ne uzecu jedan od ova dva jeftinija,koliko sam shvatio nema neke razlike

NemanjaLo

U stvari jel ima neke razlike za gledanje meseca izmedju ova dva jeftinija? 60/900 i 70/500 ?

sale11472

Treći je teleskop prva dva nisu....
Da, dobson 200/1200 jeste mnoooogo bolji od pomenutog 90/900 ali je i mnooooogo veći i mnooooooooogo teži a i skuplji..
Ako možeš da čekaš, i ako možeš da si priuštiš (i finasijski i logistički) 200/1200 dobson bi mogao da podmiri posmatračke potrebe na trajnoj bazi.
90/900 je teleskop kojim već može da se posmatra (u stvari 80 mm je minimum da bi nešto mogao da posmatraš sa manjim prečnicima možeš samo da vidiš tj registruješ većinu objekata) ali ako bi se vreme koje ti je potrebno da dođeš do teleskopa meri godinama možda to i nije tako loš izbor za početak, čisto da imaš čime da se igraš dok skupljaš pare zaozbilnu spravu (čitaj 200/1200).
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

darko76

Pa npr i ovaj teleskop spada u grupu koja moze da pruzi mnogo zadovoljstva http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/1501000-sw-newton-tubus, dobson montaza moze da se napravi za jedno popodne i eto uzivanja:)

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

NemanjaLo

Au pa ovo je dobra stvar koliko sam shvatio,150 mm. 99% cu ovo uzeti,ja sto sam video do sada sve preko 100mm je bilo 50 000+ din

Yagodinac

Može i taj ali u posmatračkoj astronomiji je svetlo sve i svja. Tačnije 200/1200 ima duplo više svetla od 150mm teleskopa.
Znači, ne govorim o ceni; kao što vidiš količina skupljene svetlosti (površina ogledala) je striktno proporcionalna ceni teleskopa.

E sad, ako hoćeš da pomiriš mali prenosni teleskop i deep sky objekte - to nekako neće da može  ;D

NemanjaLo

Aha, a koliko je najjeftiniji 200mm?  8)

darko76

To stoji, nije bas duplo ali skoro duplo svetla ce dati ogledalo od 200 mm, sto je itekakva razlika. MAda ja sam pravio kalkulaciju za cenu koju moze da izdvoji, a opet 150 mm ogledalo skuplja 3 puta vise svetlosti nego ono od 90 mm, a da ne pricam o 70 mm ili mozda 60.  Licno sam probao mnogo teleskopa, pogotovo ovih malih i nisam dzabe tesio ovom od 200 mm.

Sve u svemu, sto vece ogledalo ili objektiv to bolje, ali opet kod njutna cenovno se moze dobiti najvise. Ako vec savetujemo, onda je najbolje da se priceka da se skupi sto vise novca, a ako ne moze da se ceka onda ici na kombinaciju sa sto vecim ogledalom, pa ako treba na ustrb montaze za pocetak, pa kasnije ce doci i montaza ali do tada moze itekako da se uziva na dobson montazi.
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

NemanjaLo

To je vec fin teleskop,ali naravno cena nije fina :D Najverovatnije cu uzeti onaj od 150/1000 za pocetak :) Hvala puno na odgovorima i predlozima,pomoglo je

Yagodinac

Quote from: darko76 on April 13, 2013, 08:57:12 pm

To stoji, nije bas duplo ali skoro duplo svetla ce dati ogledalo od 200 mm...



Dobro, nije tačno duplo ali je 314cm2 prema 176.625cm2  :)
Jadna devedesetica ima samo 63cm2, jeste da nema sekundarnu opstrukciju ali ima hromatsku aberaciju pa mu u neku ruku što se tiče optičkih nedostataka izađe na isto.
You get the point  ;)