• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina Teleskopa

Started by NemanjaLo, April 13, 2013, 12:53:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

koči

Mislim Habl. L mi iskliznulo ,

darko76

Potpuno se slazem, ko zna on zna, pa i sa obicnim dvogledom. Secam se dana kada nisam imao nista pri ruci, pa sam po celu noc lezao na klupi i gledao zvezdano nebo...Ono sto imam pri ruci u tom trenutku mi je najbolji instrument, i za boljeg neznam, a daj boze da saznam, al polako:)

Samo napred, jednog dana kada Habl budu slali u staro gvozdje, mozda ga kupimo na naekoj aukciji pa nam posluzi jos neku godinu:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Darchy

"Ma da, kao što rekoh ništa ispod 24 inča nije posmatrački instrument...
ma kakvih 24" teko preko metarskog ogledala možamo da pričamo o posmatranju... ::)
Sve veliki posmatrači pa im mali instrumenti"

E Sale, kako bih ja voleo da sam tako veliki posmatrač kao ti pa da mi bude dosta i durbin od 20mm ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

fender

Svaka čast, Sale. Do juče su nešto od 100 mmm smatrali savršenstvom, danas im 2000 nije dovoljno. I te frustracije prenose na ljude koje žele tek da se okuse u ovim vodama.
Savet za početnike : Nemojte ni da pokušavate da svirate gitaru ako nemate original Gibsona (oko 2000-4000 evra), sopstveni studio za snimanje i par miliona obožavaoca. Da li se primećuje količina gluposti u ovoj poruci ili ne?
Ko shvati, prepoznaće se!

darko76

Slazem se sa Fenderom potpuno. Posle 25 godina posmatranja sam kupio teleskop od 200 mm, jel je sve to vreme bilo potrebno da cekam ovaj trenutak ili da uzivam i u skromnijim instrumentima, tj sto oni mogu da daju.

Dok ne kupim mercedesa i s ficom mogu da se vozim, sto bi isao peske:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Darchy

@ Fender
Gosn Fender teleskop nije gitara - loša ti je analogija.
Ae da probamo ovako - prodaš lepo Strat-a i kupiš Jolanu. Šta će ti Strat kada već i Jolana ima žice, pickup-ove, pragove? Jeste da ne kotira, ali može da proizvede ton, zar ne? Međutim, vrhunski muzičar će i iz takvog instrumenta znati da iscedi ton. Sa teleskopom je drugačije. Ni Jack Newton ne može dobiti vrhunske rezultate sa Optisanom. Koliki diametar, toliko svetla - koliko svetla, toliko i detalja. Koji deo ti nije jasan? Da nisam 20 godina lomio kičmu i kvario vid uz kojekakve kršine (za Hale Bopp sam koristio ćaletovu lovačku optiku uz pomoć stega umesto mounta, hteo je matori da me odrobija kada je video šta radim) verovatno o ovome sada nebi ni diskutovali. Ili bi možda više voleo da te neko ohrabri kako ćeš uz pomoć 40mm durbina moći da opaziš detalje u M104? Dakle, daleko od toga da čovek ne može ili ne treba da se bavi astronomijom samo uz pomoć vrteće karte neba, ali ako nameravaš da opaziš spiralne krake u M51, fakat - trebaće ti "Les Paul".
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

karlos

Moje mišljenje je da se strpiš još malo ,dok ne sakupiš dovoljno novca. Predložio bih Newton tubus 150/750  .

On je F 5 , što je bolje za objekte dubokog neba ,sa svojih 150 mm pruža puno zadovoljstva. Na planetama i mesecu
nudi pristojan pogled.

Uz njega ne idu okulari ,planiraj i to ,takodje moraš napraviti dobson montažu . 

NemanjaLo

Nacitah se ja svega i svacega   ;D Jos uvek proucavam sve,sta je sta. Ako neko moze da mi objasni sta radi duzina teleskopa ako sirina sociva prima vise svetlosti? Za vas verovatno glupo pitanje ali ja sam nov u ovome :D

kostur

Uzmi 150/1200 na dobson montazi. Pozovi teleskop centar i videces da li ga imaju u ponudi. Sta ima da kupujes tubus, pravis montazu i kupujes okulare, to te izadje 5000 manje nego cena teleskopa. Da li se to isplati (pritom ti je losija montaza)? 28100 ti je tubus, dobson je luger pravio izasao ga je 40 evra, znaci oko 4500, uzmes dva najjeftinija okulara 5000 i uzmes barlow najjeftiniji 3000, i sve skupa te izadje 40-45 000 ( ako uzmes nesto malo kvalitetnije ). A ovako bi 150/1200 dob trebao da bude sa sve okularima i montazom trideset i neka hiljada. Zovi njih, raspitaj se o cenama. 150/750 i 150/1200 se ne razlikuju puno. Sa istim okularima oba imaju razlicita uvecanja, 150/1200 daje sa 10mm okularom 120 uvecanje a 750ica 75. Njje neka razlika zato sto to uvecanje mozes postici i sa 750 i sa 1200 i slika se nece puno razlikovati. Ako ti je to skupo, onaj refraktor od 90mm je super resenje. Nista ispod toga ne uzimaj.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Darchy

"Ako neko moze da mi objasni sta radi duzina teleskopa ako sirina sociva prima vise svetlosti?"

Fokalna dužina i diametar svakog teleskopa su u korelaciji. Kao što si i sam rekao diametar (prečnik) sočiva ili ogledala je zaslužan za količinu skupljenih fotona u datom vremenskom intervalu. Fokalna dužina, sa druge strane, je dužina merena od optičke površine do mesta u kojem se projektovani zraci sakupljaju u jednu tačku (fokus). Ona mahom utiče na uvećanje i širinu vidnog polja. Što je kraća fokusna dužina (manji f broj) to je svetlosna moć datog objektiva veća.

Svetlosna moć teleskopa se izračunava tako što podeliš vrednosti žižne daljine i diametra objektiva.
Npr. imaš dva teleskopa koji imaju isti prečnik objektiva, recimo 100 mm. Jedan od njih ima fokalnu dužinu 500mm, a drugi 1000mm. Prvi od instrumenata ima svetlosnu moć f5, drugi ima f10. U koliko budeš koristio okular od 10mm izlazne žiže prvi instrument će dati uvećanje 50X i šire vidno polje, dok će drugi dati 100x uvećanje, ali uže vidno polje.

Naravno, ovde na forumu ima ljudi koji ti ovo mogu obijasniti mnogo detaljnije i bolje od mene.
U medjuvremenu, evo jedne interesantne skripte, poigraj se sa njom i videćeš sve će ti biti jasnije.

http://www.12dstring.me.uk/fov.htm

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

NemanjaLo

Hvala Darchy, razumeo sam sustinu :)

darko76

Suma sumarum ako nisi pri parama, moze se kadkad naleteti i na polovan teleskop sa pristojnim cenama npr:

http://www.kupujemprodajem.com/Prodajem-teleskop-SkyWatcher-130-650-5556957-oglas.htm?filter_id=22459513
http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/10949837_teleskop-Sky-Watcher-Newton
http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/prodajem-newton-1501200/

Verovatno kod svih postoji malo korekcije cene, tako da iamedju 20000 i 30000 hiljada mozes kupiti sasvim pristojan teleskop sa sve montaze

Ja sam kupio polovan teleskop, i zadovoljan sam jer za taj novac koji sam spremio nisam mogao kupiti ni 114/900 na EQ1 a kamoli nesto bolje
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

mravic

Prečnik sočiva ili ogledala prima više svetlosti što govori da je slika svetlija.
Veća dužina fokusa daje veću sliku u fokusu tako da sa istim okularom dobiješ veću sliku.
Dugofokusni teleskopi se lakše kolimiraju tj. loša kolimacija ne utiče toliko na kvalitet slike kao kod kratkofokusnih.
Dugofokusna ogledala su sferna  i laše ih je napraviti mašinski dok su kratkofokusna parabolična i moraju se ručno doradjivati.


www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on April 17, 2013, 09:09:16 am
Dugofokusna ogledala su sferna .


Pa ne mora nužno da bude.
To je obično slučaj na jeftinijim teleskopima. Naravno postoji granica preko koje nema svrhe raditi parabolizaciju ali toliko velike f brojeve mislim da niko ne radi.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Preko f10 nema razlike dok neko i f8 ne parabolizuje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk