• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina Teleskopa

Started by NemanjaLo, April 13, 2013, 12:53:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zozo83

nek je sa srecom i da te dobro sluzi VEDRO NEBOOOO, sto se tice kolimacije kucni na search imas dosta tema
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Čestitke  ;D
Sad tek ide problematika gde je ovo, ono, kako ta galaksija nije tu... Gde mi je okular? Koji atlas, koji planetarijum softver...
Milina jedna  ;D

darko76

Vedro nebo i neka je sasrecom. Bice svega po malo, ali uzivanja u pogledu najvise:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

kostur

Cestitke. Bolji okulari
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

Cestitam i ja prinovu. Ako si Ti rijesio problematiku sa njenima oko teleskopa, ova druga problematika o kojoj Yagodinac prica je macji kasalj  ;)

sale11472

Čestitke na novoj igrački :)

A sada odmah grubosti   ;)

Quote from: mitja on April 21, 2013, 10:58:57 pm

ps... mozda ce mi trebati po koji savet oko kolimacije pa se tipkamo jos :)


Nije valjda da mu već treba kolimacija ??? Siguran si, dobro si proverio kolimaciju i kako si to radio ??? Star test ili nekim kolimatorom (lasetskim, češir ili nešto treće) ???


Mislim, ako si zaprepašćen detaljima moguće je da je teleskop sasvim korektno kolimiran i da bi možda bilo bolje da da se baciš na posmatranje  a da igranje sa opremom ostaviš za kasnije.

Inače montaža na tom teleskopu definitvno nije EQ3 može da bude CG3 što dođe od prilike EQ2 u najboljem slučaju. Dođi na Letenku i zamoli nekoga da ti dozvoli da mu pomogneš da prenese svoju EQ3 (CG4) montažu razlika će biti očigledna ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mitja

za kolimaciju sam pretpostavio da bih trebalo da je proverim jer je teleskop bio u nekom magacinu pa je potom putovao 200km niz ibarsku i nazad za beograd :)
citajuci po netu o kolimaciji napravio sam nesto sto lici na kolimator od kutije za film.... i nemam pojma da li je ok kolimiran. sav sam se zbrkao. samo razmisljam sta ako mi padne seknundar  na primarno joooj lele bato i tako to :) ili da skupim pare pa da uzmem taj laserski kolimator. uh.
ili mozda ima nekog u beogradu koji bi mogao zivom recju da mi objasni kolimaciju. koji sraf sta radi i tako to.

a da. jupiter mi je imao kao neku komu oko diska kada sam ga gledao zadnji put. mozda zbog okulara a mozda zato sto mu je potrebna kolimacija :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

sale11472

Iskreno bolje ti je to proveriti na defokusiranoj zvezdi pa ako je baš katastrofalno onda da se kolimira, valjda možeš da nađeš nekoga ko će to da ti pokaže prvi put. Takođe ni laserski kolimator ne mora da bude pouzdan (hint koliko je dobro kolimator kolimiran ;D )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

zozo83

Prijatilji i drugari astronomi moram da se pohvalim da sam i ja postao vlasnik SW 150/750 na eq3, pocelo je sa stelovanjem i citanjem upustva, uzeo sam ga pre 2 dana, sinoc sam malo gledao samo jupiter i super se vidi, pa sam posle pokusavao da useverim i tako dalje, gde sta ide i ostalo, snalazim se brzo. Oblaci me malo sprecavaju za posmatranje ali bice dana, tek je dosao u moje ruke
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

vasja

Čestitam! Neka te dobro služi!
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Luger

Cestitam Zozo i vedro nebo!

mitja

cestitam :) vedro nebo i puno dobrih astrofotki ti zelim :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sekula

Srećno. :)

Tema se načisto pogubila jer je krenula od jednog konkretno postavljenog pitanja na koje je odgovoreno uveliko i naširoko.  ???
Otvarajte nove teme kada saopštavate svoje prinove ili imate nove dileme.

Lock.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |