• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina Teleskopa

Started by NemanjaLo, April 13, 2013, 12:53:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

Nikako mi nije namera da "dolivam uje na vatru" u jednu potencijalno zapaljivu temu "veliko je bolje od malog", ali treba voditi računa i o prenosivosti teleskopa odnosno o jednostavnosti kasnije montaže na licu mesta,   s obzirom na to da većina ljudi ipak živi u mestima sa puno svetlosnog zagađenja, ova stavka je sve samo ne(bitna)...

Yagodinac

Tako je. Ako teleskop ne može da stane u auto - kupiš veći auto.
;D
Mala šala, ali u moj auto stane 150/750 + EQ6 + akumulator, eos i raznorazne drangulije. Pritom ima mesta za suvozača, ali već dvojicu da vozim - teško. Morao bi neko u rukama nešto da drži.
Razlog je što teleskop volim da vozim na zadnjem sedištu; manje odskače i udobnije mu je  ;)

kostur

Djape misli na mene, nemojte vi ostali da se vredjate. Ja sam malo ljuce odgovorio zato sto on nije ispratio iovako kratku temu i postavio je isto pitanje kao i Nemanja.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mitja

ajd da se i ja ubacim :)

ovako zapao mi je za oko 130/900 Skywatcher i Celestron 130/650 Astromaster EQ3.

Ovaj drugi mi vise odgovara zato sto mogu da ga uzmem na rate u brrrr tehnomaniji. E sada kod njega dobijam EQ3 montazu ali koliko sam cuo okulari su mu losi. Zanima me vase misljenje oko ovog teleskopa... jos bolje vase iskustvo.

Drugi ce morati da saceka da skupim novca ponovo. :( Porodica, auto, ja... :D uvecani troskovi :D ali mi deluje i on ok za te pare.

Ajde pomagajte :D Planiram sutra da uzmem Celestrona.

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Ygor2000stargazer

Ovog Celestrona sam video u TC Ušću i meni je zapao za oko. Čitao sam nekoliko review/a,i evo šta mislim:
*OTA je odličan,Celestronov kvalitet  :)
*tražioc je SKORO POTPUNO BESKORISAN i treba ti bolji  :(
*montaža je ok,ali NI ONA NIJE PREVIŠE KORISNA jer je deo koji spaja tronožac(tu gde je korpa za okulare)je od plastike i jako je lomljiva  :(
*fokuser je dobar,mada je klimav  :-\
Sve u svemu, od 5 dobija 4(tako sam ga ja ocenio i mnogi drugi) što nije loše,mada ceo teleskop nije preterano "user friendly".

kostur

Ma znas sta, odlicna je osnova. Za astrofoto ti treba bar 150, tako da smatram da neces to raditi. Okuser tralala, ne smeta. Trazioc je i na SW teleskopima (uglavnom 6x30) los, tako da nije bogzna sta. Okulari i nisu toliko losi, postoje daleko losiji. Posluzili bi svrsi. Jednostavno kvalitetan teleskop. Morao bi da dokupis montazu, i poneki bolji okular i reddot. Samo ta tri :D pritom on moze na EQ2, tako da ni mount nije skup. Sto znaci sluzice te ako ga pazis :D i onda imas teleskop :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

spadej

Ja imam bas taj 130/650. Sve sto je vec receno je tacno. Za te pare odlican.

Yagodinac

Ubijte me ali 100% sam siguran da optika oba ta teleskopa potiče od istog kineskog proizvođača. Zapravo, poprilično je svejedno da li Celestron ili Skywatcher, montaže su verovatno isto tu negde, okulari isto.

Jedina realna razlika je što Celestron ne nudi tražilac nego neki bezveze nišan a SW ima 6x30 koji nije baš kao 9x50 ali je vrlo upotrebljiv (to ide i na 150/750).

Opet, mislim da je svejedno koji ćeš da uzmeš  :)

kostur

Ma meni taj 6x30 nije nista bogznasta, jedino u kombinaciji sa reddot-om, onda dosta moze da posluzi, recimo neka manja jata ili magline, dosta ipak znaci.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sima_Strahota

Da dodam i ja nesto sto se tice kupovine opreme prilikom ulaska u novu oblast...Mislim da vazi za sve.

Mislim da je za pocetak najbolje uzeti nesto iz nize klase (da ne kazem "osnovni model") i koristiti ga neko vreme. Za to vreme taj predmet treba izakati sto vise kako bi se otkrile njegove mane i kvaliteti. Na taj nacin ce svako tacno znati sta mu treba sledece, tacno ce znati sta trazi, sta mu ne treba itd. Ovo je mozda malo skuplja varijanta, gubitak nije veliki, a dobitak u smislu uredjaja koji tacno odgovara korisnickim potrebama je nemerljiv.

Zato sam ja odavno prestao da slusam savete (doduse uvek se zehebem, pa pitam za savet), jer svako savetuje drugacije.
Primera radi, kada sam kupovao bicikl, pitam sam par ljudi sta i kako - SVI su rekli razlicito i SVI su rekli da je bas to ono najbolje, a da je ono drugo bezveze :)... Zato sam sam iscitao po netu sta i kako, uzeo osnovni model i posle par stotina predjenih kilometara zakljucio sta mi je dobro, a sta nije.
...

Darchy

@ Mitja "130/900 Skywatcher i Celestron 130/650 Astromaster EQ3"

To je od skora ista firema, odnosno Skywatcher i Celestron imaju istog vlasnika (Synta?). Dakle, kao što reče Yagodinac:
"Ubijte me, ali 100% sam siguran da optika oba ta teleskopa potiče od istog kineskog proizvođača...."

Ukoliko uz jedan od pomenutih modela budu nudili nekakvu transportnu torbu, opredeli se za taj. :)
Sve ostalo je veoma slično, jedino što je Astromaster nešto kraći pa je lakši za transport. ;) U oba slučaja, nema greške.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kostur

Mislim da 130/650 ima parabolicno ogledalo za razliku od sw-a, koje je kvalitetnije.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

e pa ljudi....


UZEO SAM SVOJ PRVI TELESKOP!!! :)
Uzeo sam Celestron 130/650 i odmah se sa porodicom zaputio na selo kod njenih :) Gledao sam jupiter mesec i saturn to prvo vece. Jupiter je vec sa 65x pokazao ekvatorijalne pojase. Saturn sa prstenovima hm... Mesec... bio sam zaprepascen nivoom detalja a da teleskop nije ni posteno kolimiran. ostaje mi da se ovih dana i time pozabavim. Za 250 evra mislim da je to taj teleskop.

sto se tice fokusera... jeste istina je. malko se seta ali nije strasno.
tronozac je aluminijumski ali deluje stabilno.
montaza je odlicna. deklarisana je kao eq3 montaza sto je bio razlog vise da se odlucim za njega.
i da skywatcher i celestron su izgleda isti djavo :) mislim da sam procitao da im kinezi rade ogledala. ipak skywatcher u ovoj konfuguraciji je bio oko 6000 dinara vise. hvala celestronu na ustedi.
i sada vedro nebo vam zelim....


ps... mozda ce mi trebati po koji savet oko kolimacije pa se tipkamo jos :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sima_Strahota

Probaj da pritegnes onu plocuicu na fokuseru, ali pazi da ne polomis nesto :)
...