• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moja montaza na motorni pogon ali radi :)

Started by zozo83, April 16, 2013, 01:24:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zozo83

April 16, 2013, 01:24:29 am Last Edit: April 16, 2013, 01:29:31 am by zozo83
Ovako jeste da izgleda traljavi i onako napravljeno na brzaka, sastoji se od jednog motora za podizac stakla na kolima, ostalo je metalne ploce i par srafcica. Imam dosta problema od toga da treba da uskladim pokretanje zato sto je prenos dosta brz cak i kada ga motam polako ali nekako uspevam, do toga da mora fotoaparat da mi stoji samo po vertilkali, ili nekim drugim uglom ali nikako po hoizontali onda nista ne mogu da uradim, i to cu videti nekako da odradim ali otom potom, za sada cu ovako. Imam izvod za struju ali tesko da cu moci nesto sa tim da uradim, probao sam sa baterijom za mobilni ali i ona brzo okrece, nesto cu i za to kasnije da smislim ako budem imao strpljenja i ideja. ovako to izgleda

















Mogao bih i ovako ali dosta je nezgodno i namestiti i gledati, gada bi mogao ovaj durbin da zbudzim na foto onda bi bilo drugacije ali nema sanse, ustvari jos uvek mislim da moze nesto, ali sve manje se trudim oko toga






To je to otprilike za sada, a da evo i kabla sto sam nabudjio, njega koristim tako sto ga ne ubacim do kraa nego na nekoj polivini i radi savrseno, u slucaju ako ga gurnem do kraja onda kao da mi zakljuca bulb i ne mogu da prekinem, a na sredini taman kako meni treba jer ima samo dve zice, za kompletnu funkciju treba mi drugi ulaz



BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Ovo i ne izgleda lose kako kazes. :)
Ali, ja bih ipak probao da napavim Barndoor tracker, jer imas rijesen problem i RA i DEC ose, a ono sto je najbitnije, kad vec vrtis rucno, na njemu je to mnogo lakse.
Jednostavno, na svakih 5-10 sekundi, okrenes po malo. Ne treba ti ni reduktor ni kurbla. A, mozes i da postavis neki motorcic:

http://www.google.rs/search?q=barn+door+tracker&client=opera&hs=wA0&channel=suggest&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=HeZsUdXHOInVswbqtIDgCA&ved=0CCwQsAQ&biw=1228&bih=817



vasja

Ako se ne varam pratiš ručno kroz durbin dok slikaš aparatom? Imaš li končanicu na durbinu?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

zozo83

ma ne pratim durbinom, durbin sam postavio onako, da moze i on da ide sa ovim ali ga ne korsitim. postavim aparat otprilike gde se nalazi sazvezdje i onda polako vrtim,

Luger
Nemam resen problem RA i DEC, ovo je samo jedan motoric, nesto sam razmisljao da stavim i drugi na isti taj nacin ali onda ce mi ispasti dosta tesko, hvala na linku pregledacu nesto pa cemo probati, mislio sam nesto sa navojem i probao da ga krivim ali dosta mi ima lufta matica, pa sam batalio to.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

April 16, 2013, 08:56:05 pm #4 Last Edit: April 16, 2013, 09:07:38 pm by zozo83
da li moze da se iskoristi motoric od starog video rekordera, da li je slab ili motoric od rerne ali mi se ne kazi na 220v, pre bi isao na 12v ili manje
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

QuoteLuger
Nemam resen problem RA i DEC, ovo je samo jedan motoric, nesto sam razmisljao da stavim i drugi na isti taj nacin ali onda ce mi ispasti dosta tesko, hvala na linku pregledacu nesto pa cemo probati, mislio sam nesto sa navojem i probao da ga krivim ali dosta mi ima lufta matica, pa sam batalio to.

Mislio sam na to da je taj problem rijesen na ovim uredjajima sa linka.Sto se tice krivljenje navojne sipke nikakav problem, cak ne moras ni da krivis za ekspozicije do par minuta.Za duze, da.
Imam ga napravljenog, i motorizovanog i radi bez greske.Ja sam ugradio step motor i vozio ga preko LPT porta.A, da budes nezavistan od kompjutera, malo je slozenije, jer mora da se pogodi odnos, tj. 1 obrtaj u minuti. Zato sam ti  predlozio barndoor, koji bi za pocetak vozio rucno, a sigurno bi ti bilo lakse da okreces, nego na tom uredjaju.

Zaboravih, uz oba motora bi morao da uradis odgovarajuci prenos.Ako ti treba, mogu da ti dam jedan bez motora, samo mu treba nosac za fotoaparat i za stalak nesto da izmislis :)

zozo83

pa adje prodaj, daj kako hoces, postavi slike da vidim sta si ti napravio, znam da si nesto pokusavao ali posle si presta da postavljas dokle si stigao, ovo je bilo probno, ja sam prvo i mislio fazon sa navojem
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,