• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Troumljenje

Started by Petresevic, April 22, 2013, 10:49:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Petresevic

Srdacan pozdrav,

nov sam na forumu, zanima me jedna stvar posto sam veliki zaljubljenik u astronomiju i posmatranje nebeskih tela. Do skoro sam imao neku rkicu od teleskopa, ali sam sasvim solidno mogao videti Mesec i Jupiter, koliko je to moguce. Sada bih uzeo nesto ozbiljnije pa me zanima preporuka vas koji imate vise iskustva. Postavicu tri linka, pa mi vi dajte neki savet.

Hvala unapred

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/114500-na-goto-montazi

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/130650-goto-reflektor

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130650-eq2-skywatcher

P.S. Zanima me takodje sta dobijam sa svakim od njih i sta su prednosti i mane svakog. Toliko. Hvala.

disruptor

130/650 je sasvim fin instrument bas fin, f5 teleskop welike svijetlosne moci, mocices njime posmatrati sve , mozes vidjeti u dobrim uslovima I uran I neptun kao diskove.za astrofotografiju je takodje veoma dobarmzbog velike svijetlosne moci ali za astrofoto ta montaza eq2 ce biti klimava....treba ti stabilnost, uzmi montazu eq3 ili eq 5, ako ces fotograrisati ako ces posmatrati samo uzmi neki sirokougaoni okular 32 oli 40 za zvijezdana jata I magline I uzmi barlow 3x I 7 planetary okular za planete I uzivaj...pozdrav I srecno. Taj instrument je dobar, prenosiv I veoma koristan, da ne pricsmo o odnosu cijena kvalitet,nepostojanju hromatske aberacije I ostatka.iskusniji clanovi ce se sloziti.pozdrav iz niksica I crne gore

disruptor

114.500 je vece svjetlosne moci ali manjeg objektiva...on je bas mali a kod newtona je najbitnija apertura, precnik objektiva, sto veci to bolje, vise uhvacene svijetlosti...ovo je igracka ako cemo iskreno, a onaj 130.650 je wec teleskopkoji daje rezultate.ako cemo realno go to ti ne treba nista, to ti je ono ukucas objekat I vrrrr teleskop se nadje, naravno montaza mora biti usjeverena...bolje cvrsta montaza nego klimava sa go to, da ne smijes da se nakasljes pored teleskopa.kupi slobodno 130.650 to je dobra stwar a jeftina.

kostur

April 22, 2013, 03:34:22 pm #3 Last Edit: April 22, 2013, 03:45:51 pm by kostur
130/650 je odlican instrument. Izbegavaj goto opcije. Za njih dajes puno ali znaci malo. Bolje da uzmes okulare i bolji mount nego li to. Za fotkanje ti eq3 nije dovoljna. Eq5 bi mozda provukao nesto, ali eq3 ne verujem.

Edit. Nema veze posmatranje sa svetlosnom moci. Svetlosna moc ti moze samo okvirno odrediti duzinu ekspozicije(sto je fbroj manji to ti je moc veca a samim tim ekspozicija kraca), a u posmatranju nije ic znacajna. Najbitniji ti je precnik ogledala. Sto je on veci to ti je detaljnija slika. I realno bolje cekaj da uzmes 200/1200 dob, nego da bacis pare na goto
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Otprilike tako je, svetlosna moć je primarno fotografska veličina. Ima veze sa posmatranjem ali je malo kompleksnija za interpretaciju za jednog početnika. U praksi svetlosna moć (ili f-odnos) označava veličinu na osnovu koje možeš da proceniš/izračunaš potrebnu dužinu ekspozicije. Takođe svetlosna moć optičkog sistema je odgovorna za fotografske pojmove kao što je bokeh i dubina polja, koji su manje bitni u astronomiji; ali i hromatska aberacija i oštrina koji su, naprotiv, veoma bitni.

Mnogo prostije je odluku doneti na osnovu aperture - ako ćeš newton onda najveći za koji imaš pare  ;)

Luger

Evo da i ja budem mirodjija u ovoj corbi. Prvi bih, samo zbog aperture, odmah iskljucio, Izmedju ova dva, opet, dileme nema, bolji je ovaj na GoTo montazi, ne toliko zbog GoTo opcije, (mada, sto da ne), koliko zbog pracenja koje posjeduje. Siguran sam da bi vrlo brzo pozelio da fotografises nesto, a ovaj za to ima barem neku osnovu.
Ukoliko nema fotografskih ambicija, onda bih dodao spisku 150/750 na EQ3 koji se uklapa u cenovni rang, ima Krajford fokuser, vece ogledalo i stabilniju montazu.Bilo je dosta price na ovom forumu, njegov tubus je, jednostavno, Best Bay kod nas.
Nazdravlje trgovina, koji god da se kupi !

sale11472

WTF, ljudi o čemu vi pričata ???

Smešni AltAz GOTO za astrofotografiju  :o Pitanje je da li taj može i da nađe sve objekte o praćenju nema smisla ni govoriti (da ne ulazimn sad u rotaciju polje i slično)

Sa 130 mm ogledalom može da se posmatra sve  :o  Da, ako pod sve podrazumevmo M-katalog a i tu će biti podosta objekata koji će se jedva nazirati.

Ukoliko se nema astrofotografskih ambicija onda ti treba veći teleskop sa Krajford fokuserom ??? Yagodinac, vidiš da si pogrešio što se tiče tubusa. U stvari možda i jesi, TEBI bi više odgovorao neki 200/800 ili 250/1000 ili  Njutn-Maksutov ili neki dobar APO ali to košta ;D

Ufff pa ja sam bar uvek bio protiv toga da se početnicima predlažu sprave za koje treba izdvojiti četvorocifrene sume bilo € bilo $ Ali daj te malo realnosti u savetima.

Dakle, od tri navedene opcije treća je najbolja, ali samo u ovoj "konkurenciji", pošto su prve dve opcije potpuno besmislene,  za iste pare može se kupiti ozbiljan teleskop bez GOTO ( čija je upotrebljivost na tom nivou prilično sumnjiva) mislim za pare koje treba izvrnuti za taj 130/650 GOTO čovek može da kupi dobsona 200/1200 koji lako može da bude jedini instrument koji nekome treba tokom celog posmatračkog veka.

130/650 jeste lepa spravica ali samo ako se baš nema para  za nešto bolje i ako je prenosivost teleskopa ultimativan ograničavajući faktor. U svakoj drugoj prilici bar 150 mm ogledalo.
150/750 je proveren a mene živo interesuje ovaj 150/1000 to bi mogao da bude devojka za sve instrument i odlična preporuka za prvi teleskop ako je astrofoto u drugom ili trećem planu (ili kao kod mene nije u planu uopšte ;D )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

Sale sta si puko, kao da smo rekli ne znam ni ja sta :D ja ne vidim da sam spomenuo go to u pozitivnom kontekstu.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

Uh...nisam vidio da se radi o AltAz montazi, izvinjavam se, ali, sale11472, cemu toliki sarkazam?
Quote from: sale11472 on April 22, 2013, 10:57:32 pm

Ukoliko se nema astrofotografskih ambicija onda ti treba veći teleskop sa Krajford fokuserom ??? Yagodinac, vidiš da si pogrešio što se tiče tubusa. U stvari možda i jesi, TEBI bi više odgovorao neki 200/800 ili 250/1000 ili  Njutn-Maksutov ili neki dobar APO ali to košta ;D


Ja sam ovdje predlozio 150/750 na eq3 zato sto ce mu taj tubus sa sve Krajford fokuserom kasnije posluziti i za astrofotografiju,ukoliko pozeli, a znam da hoce. Ujedno ce do tada odlicno sluziti i u posmatrackoj astronomiji, a bolji je od svih gore nabrojanih.
Je li sad jasnije?

lajosk

Sigurno je naj bolji izbor 150/750 na EQ3 montaži !!!

Petresevic

Hvala svima na komentarima, procitao sam sve pazljivo, pa me sada zanima da li je onda bolje kupiti neki na Dobson montazi, ili ipak ostati na EQ montazi? Sta konkretno kao pocetnik i amater dobijam sa jednim, a sta sa drugim ili je to jednostavno stvar izbora? Hvala.

mravic

Dobson jeftiniji, eq skuplji.
Dobson ne prati objekat tj. po dve ose moraš pratiti ručno, eq prati, po jednoj osi moraš pomerati, sa motorom ne moraš ništa.
Dobson, nemoguća astrofotografija osim planeta i Mesec, dok na eq montaži uz motore možeš astrofotografisati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kostur

Ali naravno, za fotkanje ti je eq3 malo, mozda cak i za piggyback, a dobson je... A dob je dob :D bolje uzeti doba, nego montazu za velike pare. Mount kasnije, veca cevka sada :D moj moto :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sale11472

Quote from: kostur on April 23, 2013, 12:02:18 am
Sale sta si puko,


Pa vidi sad, npr
Quote from: Luger on April 23, 2013, 12:08:47 am
Uh...nisam vidio da se radi o AltAz montazi,


Mene prilično žuljaju "preporuke" koje se ovde olako daju (u ovom primeru čak i bez da se pogleda o čemu se konkretno radi), a takvi saveti mogu da koštaju i to poprilično. Lepo je diskutovati o prednostima i manama pojedinih sprava ali pre negošto se nekome nešto preporuči mora se voditi računa kome se preporučuje i koliko te nekoga može da košta (vremena, para, logističkih problema sa npr transportom itd.)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Luger

Quote from: sale11472 on April 23, 2013, 06:28:08 pm
Quote from: kostur on April 23, 2013, 12:02:18 am
Sale sta si puko,


Pa vidi sad, npr
Quote from: Luger on April 23, 2013, 12:08:47 am
Uh...nisam vidio da se radi o AltAz montazi,


Mene prilično žuljaju "preporuke" koje se ovde olako daju (u ovom primeru čak i bez da se pogleda o čemu se konkretno radi), a takvi saveti mogu da koštaju i to poprilično. Lepo je diskutovati o prednostima i manama pojedinih sprava ali pre negošto se nekome nešto preporuči mora se voditi računa kome se preporučuje i koliko te nekoga može da košta (vremena, para, logističkih problema sa npr transportom itd.)



Nemam nameru da se pravdam bilo kome i za bilo sta, ali, kad si vec citirao: "Uh...nisam vidio da se radi o AltAz montazi,", mogao si da citiras i "izvinjavam se!". U najmanju ruku bi bilo korektno.
I mene jako zulja cinicno izvrtanje mojih rijeci, u Tvom prethodnom postu.
Jos jednom, postavljacu teme se izvinjavam, nije bilo lose namjere, jednostavno previd koji je, ocigledno, posluzio kao odlicna podloga za giljotinu.