• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jel ste se prijavili za Mars One!? :)

Started by vlajkoni, April 23, 2013, 10:18:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Moj kolega kaze za sebe da je "pao sa Marsa"  te mu ne pada na pamet da se vraca tamo  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Mislim da je ovo samo jedna jeftina i drska reklama, ne znam u koju svrhu.

Tek za dvadesetak godina imaćemo let na Mars sa posadom, i to prvo u orbitu. Nikakva privatna kompanija ne može to da finansira, nego NASA i ostale nacionalne svemirske agencije.

Kizza

  Eh kad bi me neko saslušao,već sam pisao o tome,pa da ove silne  A rakete koje su usmerene na ljude,usmere ka Marsu.Normalno da umesto bombi stave hranu,kiseonik i vodu,i sa padobranima spuste na Marsovu površinu.
  Ljudi se pitaju da li bi uopšte mogle da dolete do Marsa?Naravno da bi mogle,let bi trajao dugo ali to nije bitno.Tako bi eventualna ekspedicija mogla duže da preživi  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Te rakete teško mogu postići i prvu, a kamo li drugu kosmičku brzinu. Ne mere to tek tako...

trut

Kako god mislim da je ovo korak u pravom smeru. Ako budemo čekali nekog budućeg Obamu ili Putina da se smiluju da daju zeleno svetlo za takvo nešto nikad Mars nećemo videti. Pa u svetu trenutno ima par milijardera koji bi mogli ovo da isprate finansijama, ja se samo nadam da će jedno jutro recimo Bil Gejts da poželi bazu na Mesecu par godina i rešeno :)

spadej

Pa kad je vec to tako lako, sto odmah ne bi skoknuli i do "Evrope"? Tamo mozemo da pecamo kroz rupicu u ledu. Od vode moze da se napravi sve, od goriva do vazduha za disanje, a ako u vodi ima neceg resicemo problem sa hranom. ;)


Kizza

April 25, 2013, 05:12:27 pm #21 Last Edit: April 25, 2013, 05:50:27 pm by Kizza
Nisam do sad proveravao brzinu interkontinentalnih raketa,podatak da idu "samo" 7 km/sec mi je dao do znanja da nije moguće stići ni do Meseca.Potrebno je oko 12 km/sec da bi se oslobodila Zemaljske gravitacije.
citat sa Wikipedie:
"Faze leta Interkontinentalne rakete,
Kod većine ICBM-ova let se odvija na sličan način.
uzletanje - traje od 3 do 5 minuta (kraće za projektile na čvrsto gorivo, duže za one na tečno); na kraju ove faze projektil se nalazi na visini od 150 do 400 km i kreće se brzinom od oko 7,000 m/s.
let - traje oko 25 minuta - u njemu projektil izvodi podorbitalni let u eliptičnoj putanji. Apogej se nalazi otprilike na visini od 1,200 km, a veća os eliptične putanje je između 3,186 i 6,372 km. Time se postiže presecanje putanje projektila sa tačkom na Zemlji koju projektil gađa. Prilikom ove faze projektil može izbaciti više bojnih glava, balone sa metalnim premazom, ometače radara ili slične mamce.
obrušavanje - zadnja faza leta koja traje oko 2 minute. U njoj se bojeva glava obrušava na svoju metu brzinom od oko 4 km/s (kod prvih ICBM-ova je ta brzina bila manja od 1 km/s). Pritom bojeva glava može manevrisati radi izbjegavanja i zbunjivanja obrane."

Hvala NShappy,mada sam razočaran što je ovako  dobronamerna ideja pala u vodu ;)


Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Iako ova misija gotovo sigurno neće uspeti, ipak jedini razlog tome neće biti ništa drugo već samo i jedino: novac. Što je najgore i najtužnije nije ni upitanju neki veliki novac.
Privatnom sektoru tolika ulaganja nemaju isplativost, dok države koje to mogu preokupirane su nečim, ali niko još nije utvrdio čime. :)

Accuphase

Zakoni "nebeske mehanike" su vrlo strogi, nepromenjljivi i vrlo (ne)dostižni... Let na Mars "Galaksija" 73(5-1978)
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=85&all=GAL_78_05



Zato i mislim, da su prvo na redu "proleti pored marsa", pa tek u kasnijim etapama spuštanje na površinu, uostalom kao i u vreme programa "Apollo" krajem 60-ih prošlog stoleća !

vlajkoni

Ali su na zalost ljudski zakoni veoma promenljivi. :) budzet NASE je u vreme Apolo programa u jednom trenutku dosegao preko 4% federalnog budzeta SADa. Nikada pre i posle toga nije prebacio 1%.

trut

Da je bilo srece i da se pratio tempo 70-ih sad bi lepo imali medjunarodnu bazu na Mesecu. A Mars bi verovatno posetili iz orbite zalosno koliko je para u prethodnom periodu otislo na gluposti prevashodno mislim na razne sukobe sirom planete.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2


sasmir

Ti sukobi donose novac bas za istrazivanja koja ovde prizeljkujemo, uz nas sitne kao koleteralnu stetu.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

trut

Sukobi donose novac pojedincima koji samo novac i zanima briga njih za osvajanje svemira.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2


marino

imamo poplavu slicnih najava no tko zna...lude stvari uvijek su pocinjale kao lude i obicno uspjevale samo one najludje u koje nitko osim ludjaka direktno ukljucenih nije vjerovao...ponekada se ta astronautika ucini tako dospupnom a ponekada tako dalekom...eto, napisah nis pametno :)

m
Vidulini Observatory

johnny984

Što se mene tiče, Mars one kao ideja i nije tako loš, bar što se finansijske strane projekta tiče. Nikada ne treba podceniti moć reality programa u današnje vreme, pogledajte samo koliko para ovi jadni ljudi kod nas daju da glasaju za farmu, velikog brata itd. I to je kod nas, koji smo finansijski pri dnu lestvice. A zamislite sada ovakav jedinstven i priznaćete jako zanimljiv reality program na globalnom nivou.... može tu dosta para da se sakupi + sponzori itd. Pomaže i to što je put u jednom smeru, manji troškovi i kako oni kažu postojeća tehnologija. Što se te finansijske strane tiče, nije nemoguće.

Ali, druga strana je mnogo više problematična, a to je tehnološka. Nije isto poslati rover na mars i poslati 4 čoveka koji treba da žive tamo. Tu kreću pravi problemi, a ono što mi najviše bode oči jeste datum kada "planiraju" lansiranje. U najmanju ruku preambiciozno. Dalje tu je i moralna strana....

Vreme će pokazati da li je u pitanju marketinški trik, ili ti ljudi stvarno veruju da mogu da sprovedu ovo do kraja. Ako je ovo drugo želim im sreću  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein