• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jednostavan "jednoruki" barndoor tracker

Started by gile.ms, April 26, 2013, 12:14:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doktor035

Ma od starta pravi problem,probao sam na neka udaljena svetla....da bih bolje objasnio nacrtao sam kako bi trebalo da bude a kako meni ispada....
E sad,kad bi znao gde da nadjem motorcic neki mali ili nesto slicno sto moze da posluzi....nebi bio problem da to napravim,ali ne znam gde.... :-X tad bi vec sve bilo kako treba....

http://postimg.org/image/g420uzthx/

Luger

Dobrodosao doktore035,

po kojem si nacrtu radio barndor? Dosta sam prelistavao i trazio, ali ovakav projekat nisam nasao  :-\
Mozda ti pravi problem donja, treca dascica, ova sa duzom sarkom. Ukoliko ti nije problem, skini je, pa probaj samo sa dvije, kao sto je radio gile.ms i ja. To radi provjereno.
Obavezno trebas barndor pravilno okrenuti prema sjeveru, tj. usmjeriti liniju sarke ka sjevernjaci, tako da okretanjem gornja ploca prati RA osu. Kao sto rece Yagodinac, do nekoliko minuta mozes da guras i rucno, za duze ekspozicije bi morao da zakrivis sraf.

doktor035

Hvala na dobrodoslici :)
Evo po ovom nacrtu http://barn-door-tracker.co.uk .
A ovu trecu sam morao da dodam i pricvrstim za nozice stativa zbog prevelikok klacenja kad stoji na stativ (nije kvalitetan) i ovako dobio odlicnu stabilnost bez ikakvog pomeranja.
Znaci nije ni do nje problem,provereno...stvarno mi nije jasno....


Je l ima neko neku ideju odakle moze motorce da se skine ili bilo sta sto bi moglo da posluzi da gura sve to?!

zozo83

Imas li neku sliku sto si uslikao da vidimo, da li su to velika pomeranja ili ovakva kao na ovoj slici sto si izbacio, moze da se desi ako nije nov lager da on pravi problem, moja predpostavka, probaj sa podloskom (sajbnom samo) kao sto je onaj radio. Ja sam napravio jedan ali nikako da ga probam
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

February 01, 2014, 11:31:55 pm #19 Last Edit: February 01, 2014, 11:42:12 pm by Luger
A, znaci, to je tvojih ruku djelo? :)
Mozda ja ne vidim dobro iz ove perspektive, ali mi se cini da na ovaj nacin ne mozes da usjeveris kako treba. Moras malo to da provjeris.
Recimo, zalijepi slamcicu za sok uz te dvije sarke na kracoj strani, pa probaj da kroz nju vidis sjevernjacu.Ako mozes, dobro je, mada sumnjam, ili ces to morati iz lezeceg stava :)
Druga stvar, razmak od sredine sarke do sredine rupe za metricki navoj ~ 229mm.
Ovdje je prikazano kako se postavlja barndor na tronozac, e, sad, sto sto Hama nije stabilna... :o

http://www.eaae-astronomy.org/WG3-SS/WorkShops/Slide.html

a, narociti ce biti koristan i ovaj PDF:

http://www.zvjezdarnica.com/projekti/vodic/Vodic_kroz_digitalnu_astrofotografiju.pdf

Sto se tice motora, prilicno tesko, barem kod nas. Obicni DC imaju veliki broj obrtaja, pa bi trebao pozamasan odnos redukcije da se dodje do 1 obrtaja u minuti.
Ukoliko nadjes step motor, opet treba da se pravi kontroler, ali je lakse ubosti odnos redukcije.
Ajde ti prvo namjesti to da radi rucno, pa kasnije ce se naci nesto.

Evo kako je clan naseg foruma Hori58 uradio svoj barndor:

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/barndoor-tracker/

Edit: Posto si radio sa m8 srafom, razmak jeste 274,3mm.

doktor035

Cim se bude razvedrilo malo uradicu sa objektivima 135mm i 18-55mm i kacim slike,da nadjemo neko resenje  ???

doktor035

evo na kratko sam izasao na ovaj vetar,na prozor i uslikao...da vidite konacno kako to izgleda.

20mm f 3.5 ISO 800 1x60sec


zozo83

ja pravo da ti kazem ne vidim da postoji nikakav problem, izgledam mi dobro sve
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

doktor035

Mozda sam ja perfekcionista i to tek sad otkrio,jbm li ga...ali meni ovo deluje kao da nije dobro  :o

Evo crop  :-X

http://postimg.org/image/eoj2p55jn/

marko

February 03, 2014, 01:04:19 am #24 Last Edit: February 03, 2014, 01:18:41 am by marko
Nije dobro baš...

- Za početak provjeri jesi li se dobro usjeverio, najbolje laserom
- Provjeri u koju stranu vrtiš vijak, koliko se sjećam treba vrtjeti suprotno kazaljci na satu, možda i ne, pa probaj i suprotno kazaljci i u smjeru kazaljke na satu i vidi što ti daje bolje rezultate
- Brzina vrtnje treba biti 1 okret po minuti, možda vrtiš pre sporo ili pre brzo
-imaš u ovoj temi na prvoj strani jednadžbu za računanje odstojanja vijka od šarki ovisno o koraku...pa ponovno izračunaj za tvoj M8 da li je to prava udaljenost
-možda koristiš krivi vijak, možda drugačiji korak, možda je lijevovojni a ne desnovojni, možda krivo odstojanje


Pazi, ovakav barndoor je poprilično jednostavna, da ne kažem glupa sprava. Tako da su i problemi i rješenja problema jednostavna-da ne kažem glupa.


Ako ništa ne pomogne nemoj ga zapaliti nego probaj sa 229mm odstojanja i M6 vijkom.


TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

U biti pitanje je koliki korak navoja ima taj tip a koliki korak navoja imaš ti...u svakom slučaju nije isto i utječe na razliku u udaljenosti...
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

gile.ms

Koliko si ovakvih fotki uradio na onom vetru? Možda da sačekaš malo mirnije vreme pa da ufotkaš barem 5-6 da se vidi da li je na svakoj fotki ista greška (pomeraj).

Prema ovoj jednoj ekspoziciji vidi se da su se zvezde "pomerile" u pravcu sever-jug što može da bude loše useveravanje ili neko klimanje.
To generalno znači da su proporcije, brzina i smer okretanja vijka sasvim OK (u suprotnom pomeraj bi bio i u pravcu istok-zapad).

Obzirom da barndoor uglavnom služi za fotkanje sazvežđa (široki ugao), mislim da je i ovo sasvim solidan rezultat... npr. više mi smeta što si Orionu odsekao nogu nego što su zvezde pomalo crtice ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

marko

Mislim da kako god snimao, ako je sve OK, nebi trebao imati nikakav pomak.  ;)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035

Useverio sam tako sto sam stavio pod uglom od 45c koliko je na teritoriji Jagodine (otprilike) i dizanje barndoor-a od istoka ka zapadu  :) nista preciznije od toga....naravno zato sto bi mi vetar oduvao stalak i aparat da sam izasao negde napolje...  :)

Mozda kad bi bolje useverio bolji bi rezultat bio....ali za to ce da saceka lepse vreme,a ja da vezbam obrtaje,nema drugo :)

Negde sam procitao da na 18mm ne mora da se okrece stalno i prati svaka sekunda....nego npr koliko se secam na 5 sekunde pa okrenes na 5 sekunde i tako...znaci 5 10 15 20 25 30 itd.... ??? ???

marko

To definitivno nije dobro usjeveravanje.  ;)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)