• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Velicanstvena samoca

Started by sashastar, October 23, 2005, 11:00:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

U pitanju su, naravno, astronauti iz sastava misije APOLO, koji su na zemljinom pratiocu boravili između 1969. i 1972. godine. Sada je, u AJMEKS bisokopima, počeo da se prikazuje novi film pod nazivom «Veličanstvena samoća - šetnja po Mesecu».

U pitanju je dokumentarac nastao kompilacijom materijala snimljenih za vreme boravka na Mesecu, koji se prikazuje na ogromnom bisokopskom platnu, velikom kao smospratna zgrada.

Televizijske slike koje smo tada gledali bili su nejasne i velikog zrna, a danas posetioci AJMEKSA imaju priliku da 45 minuta provedu na površini Meseca zajedno sa astronautima. Pisac teksta i producent ovog filma je oskarovac Tom Henks.

«Trodimenzionalni AJMEKS na tom ogromnom platnu znači da će doživljaj biti skoro kao da na Mesecu stojite pored Nila Armstronga, pored Baza Oldrina, pored Džeka Janga i svih drugih astronauta koji su po Mesecu hodali.»

Hju Mjurej je izvršni producent AJMEKSA i jedan od tvoraca uređaja za trodimenzionalne AJMEKS projekcije. On objašnjava na koji način gledaoca ta tehnologija «uvlači u scenu.»

«Za tri dimenzije se prave dva filma - po jedan za svako oko. U bioskopskoj sali gledaoci nose specijalne naočare koje propuštaju slike samo za levo ili desno oko. Vaš mozak, koji je navikao da svet posmatra kroz oba oka, onda te dve slike spaja i vi vidite trodimenzionalnu filmsku sliku.»

Reditelj filma, Mark Kauen, kombinovao je originalne snimke NASA-e sa velikom scenografijom Meseca.

«Velike pozadine, poput planina, su prave fotografije koje su astronauti snimili tokom šetnji po Mesecu.»

Tokom snimanja korišćene su replike lunarnog modula i lunarnog rovera u pravoj veličini, kao i verne kopije Apolo skafandera. Naravno, kaskaderi su visili u prostoru zahvaljujući sistemu ožičenja i kontra-tegova, kako bi se stvorio utisak slabe gravitacije. Predsednik AJMEKS-a i izvršni direktor kompanije Lokid Martin - Rič Gelfond - napominje da će film zabaviti, podučiti i inspirisati mlade širom sveta.

«Film će biti prikazan u Kini, Indiji, širom Evrope - u Poljskoj, u Južnoj Americi i Meksiku i mislim da će pružiti viziju.»

U filmu se priprema i naredno sletanje Apola na Mesec. Administrator NASA-e - Majkl Grifin - je to objavio pre par sedmica nazvavši projekat «Apolo na steroidima.»

«Planiramo da na Mesec pošaljemo dva puta više ljudi, na dvostruko duže vreme, nego što smo to ranije radili.»

NASA ovoga puta planira i na mnogo duži rok.

«Kada ponovo naučima kako da živimo u svemiru i kako da živimo na Mesecu, to znanje će mo primeniti za put na Mars.»

Džinovski iskorak za čovečanstvo - do koga će doći zahvaljujući koracima koje je 12 astronauta, pre skoro 40 godina, napravilo na mesečevoj površini.

Skyw@lker

Stvarno fenomenalno!  :D Cuo sam da se u AJMEKS bioskopima prikazuju takvi filmovi (cini mi se da je i James Cameron radio neki dokumentarni film za AJMEKS) ali ovo je stvanro pun pogodak! Mogli bi da naprave slicne filmove i za neke ostale planete za nas smrtnike (ipak odlazak u takav bioskop mogu da ocekujem u zivotu za razliku od stvarnog odlaska u svemir) :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Za mene verovatno nije takav film jer bi hteo vise puta da ga gledam i verovatno bi mi trebao box maramica jer bi verovatno plakao od miline naravno , zaista to mora da je fenomenalno.

Sich

dugo znam za imax filmove. i dobra je stvar sto posle odredjenog vremena oni izadju i na dvd-u. naravno bez 3d slike i velikog ekrana, ali njohovi filmovi su zaista sjajni. ne mozda kao dokumentarci koliko imaju dobru kameru.
ipak jedino moje iskustvo sa imaxom je jedan divx filmic koji se zove solarmax (link http://www.realgroovy.co.nz/dvds/id/1531). tu nisam video neke spektakularne snimke sunca  (jer mogu samo da koriste soho, ipak nemaju svoj satelit :) ), ali su zato snimci za zemlje, prvenstveno atmosferski snimci fenomenalni
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

Quote from: "sashastar"Film će biti prikazan u Kini, Indiji, širom Evrope - u Poljskoj, u Južnoj Americi i Meksiku i mislim da će pružiti viziju.»
površini.


pazi stamparsku gresku, nas zu zaboravili
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Skyw@lker

:(  smrc... Pa i kod nas dok se napravi takav jedan bioskop ima da prodje sto godina!
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Mogli bi da prikazu kao 3D Ajkulu.
Ali nece nasi distributeri da uloze novac na koji nece zaraditi.
Ipak je to prevelik zalogaj za nase prostore.
Ali jednog dana ....................ko zna mozda i gledamo.

Maxscope

Ha, koja koincidencija da si postavio topik o ovome, jer sam bas u subotu gledao u "IMAX" teatru taj film "Magnificent Desolation - Walking on the Moon 3D" ovde u Torontu.
Fenomenalan je da se recima ne moze opisati.
Inace "IMAX" filmovi su uopste neverovatni. Nije samo vizuelni dogadjaj u pitanju vec i audio. Dolby sistem i raspored zvucnika, kao i 3D film  pruza neverovatnu realnost. Jedino ne znam odakle ti podatak o platnu velikom kao "osmospratnica". Duplo manje je blize realnosti :-)
U Imax 3D bioskopu sa gledao i "Destiny in Space", "Blue Planet",i  "Space Station", od kojih je ovaj zadnji ceo snimljen na ISS-u za potrebe ovog IMAX 3D filma, i taj mi je jos uvek najbolji od svih koje sam gledao.
Pored ovih sam gledao i James Cameroon-ov "Aliens od the Deep" mada je on uradio jos jedan Imax film. Zatim sam gledao "T-Rex Back to the Cretacious", "Nascar 3D racing", "Fighter Pilot" i jos par njih.
A strasno mi je zao sto sam propustio "To Be a Astronaut" i "Cosmic Voyage". Pogotovu ovaj zadnji koji imam na Imax DVD-u i koji je odlican, mada je to daleko od onog dozivljaja gledanja u pravom Imax bioskopu.
Postoji i "Sharks 3D' film ali ni taj nisam gledao.
Eto, sada kada si Sashastar ovo napisao, razmisljam da u subotu odem i
ponovo odgledam ovaj 'Walking on the Moon".
Dotle, evo jedne fotografije kratera na Mesecu koju sam nacinio nedavno.http://imageshack.us[img]http://img471.imageshack.us/img471/723/k7dp.jpg[/img]

sashastar

E sad sam ostao bez teksta i daha............... :shock:

vanillasky

E Sinisa vidim da si radio sa LPI. Ja ga nabavio  pa me interesuje da li si zadovoljan, kako te sluzi i da li skidas u autostar suite ili koroistis neki drugi ?  

Thx

vanillasky

Cekaj brate ti imas Meade 6 Inch Model 152ED ?????

Maxscope

Ne Vanilla, ja nemam ED, vec obican, Meade LXD 55 akromat od 152mm. Inace bih napisao apo-refraktor :-).
Moj pretezni interes u astronomiji je osmatranje Sunca i akromat je za to sasvim dovoljan, mada je 152 mm. mozda ipak malo prevelik za tako nesto.
Inace mislim da Meade vise ni ne pravi ED apo seriju.
Sto se tice LPI kamere, pa jesam zadovoljan u sustini. Ja sam je nabavio najvise zbog dva razloga. Prvi je da LPI kamera kada se poveze sa Autostar kompjuterom koji ima LXD moze sluziti kao "autoguider", a drugi je sto LPI ima prenos "uzivo', tako da sam pri velikim vrucinama preko leta, da se ne bih przio na Suncu, postavljao teleskop sa LPI na njemu umesto okulara a osmatrao Sunce na laptopu u hladovini :-)
Ja se nisam bas mnogo bavio fotografisanjem, ali mislim da je LPI sasvim solidan instrument, pogotovu za njegovu cenu. Najveci nedostatak LPI kamere je sto je senzor u njoj CMOS a ne CCD kao ToUcam na primer, pa LPI nije toliko osetljiv kao Philips. Ali sa LPI mozes raditi snimke do 16 sekundi ekspozicije, sto ti daje velike mogucnosti.
Autostar softver je sasvim solidan i mnogi tvrde da je bolji od Registaxa. Ja se ne bih upustio u diskusiju oko toga, mada sam nedavno skinuo i ovu novu verziju Registaxa.
Ipak, moram priznati da mi se desava cesto da Autostar softver jednostavno iz nekog nepoznatog razloga "zamrzne" ceo laptop i nista nece da radi, tako da moram restartovati kompjuter gde izgubim dragoceno vreme. Iz tog razloga Autostar koristim samo za skidanje a ne i za stakiranje ili obradu snimaka.
Za to koristim AIP softver koji je mnogo napredniji i bolji, mada jos ne znam da ga koristim 100%.
Koristim ponekad i Nikon Capture 4.3 softver, mada je sve to kod mene jos uvek u fazi eksperimentisanja.  
U sutini smatram da je LPI odlicna kamera. Iako ciljam na nesto bolje nemam nameru da prodam LPI, vec zelim da ga zadrzim i da ga koristim na dalje. Iako sam prilikom osmatranja pogotovu Sunca cesto cinio fotografije sa LPI kamerom, nisam ih cuvao niti obradjivao, vec bi ih jednostavno izbrisao. Sada mi je strasno zao sto sam to radio jer me astrofotografija sve vise privlaci. Sada je ovde kod mene kao u inat vec vise od tri nedelje konstantno oblacno. Imao sam svega par dana sa po par sati vedrog vremena, ali je tada vetar duvao pa je vidljivost bila ocajna.
Nacinio sam par fotografija Marsa, ali ih jos nisam ni stakirao niti pogledao.
U sustini bas mi je drago da i ti imas LPI. Sada mogu sa nekime razmenjivati informacije. Sta je sa tobom? Jesi li je ti probao?

Sunce je sada kao sto znas u minimali, pega skoro i da nema a i filamenti su "presusili". Evo jednog nedavnog snimka koji jos nisam obradio do kraja. Bile su dve prominence na ivici ali izgleda da ih kamera nije uhvatila, ili tacnije ja ih nisam propisno fotografisao.
 http://imageshack.us[img]http://img480.imageshack.us/img480/1174/sun39ul.jpg[/img]

vanillasky

Bas cu probati ovih dana da napravim par fotki sunca saLPI pa cu postovati ali ne sa coronadom  :cry: