• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron Astromaster 130/650 utisci i posmatranja

Started by mitja, April 29, 2013, 12:47:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

ovih dana je mesec dosta sjajan a i nebo je bilo prekriveno tankim oblacima tako da nisam izlazio sa teleskopom na poljanu. :)
medjutim veceras sam iskoristio  taj mali deo veceri bez meseca i oblaka. Nazalost na jugu mi je Beograd tako da sam sa te strane gledao samo saturn koji je kroz okular od 10mm izgledao prelepo.
Hteo sam da prondjem i kometu panstars l4 ali sam bio zauzet jurnjavom za m57. M13 je ostavio na mene jak utisak kroz ovaj teleskop tako da sam resio da se pozabavim tom malom planetarnom maglino. pa ipak na taj deo neba su se u medjuvremenu navukli oblaci oni tanki.... smorni....
al dobro. :)
sa pojavom svetla od meseca preko neba resio sam da se spakujem i saberem utiske. U posmatranju sam koristio Stellarium za android zatim mobile observatory zbog toga sto ima u mapi poziciju komete.
Teleskop:

Useverio sam ga izbalansirao i time ga spremio za rad. Montaza je delovala stabilno za vreme rada. Kada se fokusira ili fino pomera neki objekat  prenosi se to i na montazu pa tako se slika zatrese malo. Ali nije strasno. fokuser ima malo lufta i nakon stezanja srafova. nasao sam na netu neki klip gde je lik skinuo fino pomeranje od fokusera i izmedju fokusera i finog pomeranja postavio gumicu slicnu onoj od cesme. KOliko ce to pomoci pisacu u nekom narednom periodu.
Rucice finog pomeranja su mi nekako kratke. Stekao sam utisak da bi bilo lakse da su malo duze.
tronozac je stabilan ali deluje mi mnogo krhko.
i onaj tupavi starpointer je totalno tupav. U svakom slucaju za nekog pocetnika ili naprednog astronoma amatera ovaj instrument moze biti pun pogodak po mom misljenju.

Zasada sam prezadovoljan teleskopom. Sto se  tice planeta zaista mu je neophodan jedan barlov. Kad smo vec kod barlova... plan da dokupim za ovaj teleskop je sledeci pa ako neko ima preporuku, savet...:

barlovo socivo do 2x, okulare od 20mm 10mm 6mm i eventualnood 4mm, laserski kolimator...

uskoro cu nadam se imati vise srece sa posmatrackim uslovima.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Bravo za lep posmatrački izveštaj  ;)
Za M57 ne brini, ide leto i neće ona nigde da pobegne. Osim toga postoji hrpa interesantnih objekata u letnjem Mlečnom Putu, tako da... Spremi se...

Barlow? Mi svi na forumu hvalimo 2.5 apo barlow iz Teleskop centra, mada koliko znam postoji TS apo 2.5 koji je po pričama isti ili bolji - ne znam, nisam ih upoređivao. Svejedno, bilo koji apo barlow je nešto što vredi, ovi jeftiniji unose hromatsku aberaciju i probabli degradiraju sliku.

Ygor2000stargazer


gile.ms

Bravo za posmatranje i za izeštaj! Još mnogo lepših da doživiš i opišeš :D

Što se barlova tiče, potpuno se slažem sa Yagodincem (i sam je rekao da se uglavnom svi slažemo oko toga) :)
jedino, ako kupiš okular od 6mm (što je po meni dobra odluka) u većini slučajeva će ti samo on biti dovoljan,
a 2.5x barlow mislim da je kod 130/650 korisnije kombinovati sa okularima od 8mm i više
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

mitja

au...

tako cu zapoceti ovaj post, a razlog za jedno au je pocetak posmatranja negde oko 22h i 40 min.

Prvo sam izasao iz zgrade sa montiranim teleskopom. KOmsije su sedele ispred zgrade i bucan razgovor je utihnuo. Pretvorio se u saputanje. Prost narod sta ces... Nije im bilo jasno sta sam to kog vraga izneo i zasto sam otisao u mrak :) ali nije to ono "au" sa pocetka. ovo je bilo ocekivano.

Teleskop sam postavio na isto mesto gde i prethodno vece. useverio i spremio za rad. Kao po obicaju okrecem se ka M13. jezgro je dosta sjajnije a vidi se koma oko jezgra. pomislih da imam jace uvecanje mogao bih zvezde da razlucim po obodu :)

m81 i m82... m81 osrednjeg povrsinskog sjaja i primetno vidljive forme. M82 slabijeg sjaja i forme u oblku cigare... videvsi da ce ovo biti zanimljivo posmatranje resih da potrazim i m57.
tu je bio prvi au. prelepo. teleskop se oadzvao na jedan i prikazao mi je tu malu planetarnu maglinu. i dalje imam utisak da sam sa perifernim vidom uspeo da je vidim kao prsten. neko vreme sam se divio maglini.
resio sam da pronadjem i m92. nije mi dugo trebalo. sjajnog povrsinskog sjaja ostavlja utisak da celestron ima dovoljno moci i za mnogo teze objekte iz klase NGC...
m3 jednom recju prelepo. kako je vreme odmicalo a juzni deo neba ostao zarobljen svetlima beograda i meseca resio sam da pogledam kometu panstarrs l4. ukljucujem stellarium za mobilne. pregledam mape i krecem. pronalazim zvezdu k Cas u kasiopeji. lagano prelazim preko zvezda pogledom uprtog da se zaustavim na sve sumnjivo. uspesno. tu je. AU. kometa koja mi je zamalo pobegla a da se nismo videli. po stellariumu je tu oko 8 magnitude. izgleda kao da je dosta slabije od toga. slabog povrsinskog sjaja malog precnika. ko bi rekao da je ova kometa bila vidljiva golim okom. ipak u trenutku posmatranja (negde iza ponoci...) bila je dosta nisko nad horizontom. pecat ovog posmatranja. jos neko vreme sam uzivao u pogledu. mesec vec pocinje da naplacuje svoj izlazak i prekriva nebo svojom svetloscu. pakujem opremu. govorim sebi au kakva noc. da li cu i veceras imati srece. shvatam da je celestron odradio svoje veceras iako je prividna magnituda golim okom na severnom delu neba bila tek nesto iznad 4.5. razmisljam kakva bi cuda ovaj teleskop mogao da prikaze negde gde je dosta mracno. razmisljam kako ovo nece biti jedini instrument koji cu imati...

i za kraj.... mozda neko resi da kupi ovaj teleskop pa da cisto zna sta ga ceka:)


okular od 20mm je ostavio prilicno negativan utisak. okular od 10mm plossl je otvorio nebo. dakle 20mm erecting eyepiece i nije neki okular ako se zeli nesto konkretno posmatrati. prakticno samo je plossl od 10mm koristan za rad.

pozdrav i vedro nebo svima :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Opet čestitke za lepo provedeno veče  ;D

Pošto sam i ja počeo da zveram u nebo sa istom aperturom (130/900) samo par napomena:
M13 bi trebalo da bude razlučena na zvezdice ali sa neke tamnije lokacije. Najsjajnije zvezdice tog jata počinju od 11mag što je u dometu bilo koje 130-ice.
Premda za malo bolji pogled na to jato je potrebna veća apertura; jasno je da sa tvojim teleskopom itekako mogu da se gledaju M-objekti (i da se razaznaju detalji u njima).

Što se tiče galaksija za njih su potrebna određena uvećanja gde se najbolje vide (tj izdvajaju iz pozadine). Ljudsko oko nema linearni odziv na intenzitet svetla već je to više nešto logaritamskog tipa, pa je kod mog teleskopa (150/750) okular 10mm praktično pun pogodak što se tiče izlazne pupile (apertura podeljena sa uvećanjem tog okulara daje odnos zvan exit pupil, trebalo bi da bude za galaksije oko 2).
I na tvom teleskopu, i generalno na svim f5 ta exit pupil snažno favorizuje 10mm okulare za deep sky rad.

Znači nije taj 20mm toliko loš, koliko sam shvatio loše je što je "erecting eyepice" tj izvrće sliku za gledanje zemlje. Generalno 20mm okulari nam služe da tražimo objekte i sl. da pogledamo malo ali glavnina posmatrajna ostaju okulari od oko 10mm.

mitja

pozdrav,


iskoristio sam i veceras vedro nebo. teleskop sam vec po obicaju okrenuo na m13 i m57. primetio sam da mi je teze da izostrim sliku.
Saturn mi jr delovao mutan nekako. zvezde nisu bile tackaste vec se nekako razlivale. verovatno mi je teleskop zreo za kolimaciju. ali nikako da napravim taj kolimator. ovo sto sam napravio je nepouzdano i ne bih se sa njim igrao. :) negde oko 1h se vec poceli navlace oblaci tako da sam iskoristio priliku i pronasao svima nam dragu m27. prelepo. kako drugacije opisati tu maglinu.

zvucacu mozda cudno ali mi sve vise prirasta srcu celestron. planiram da se ovih dana pozabavim malo sa veb kamerom i saturnom.

i yagodinac hvala na savetima... znace mi u razumevanju teleskopa.
uglavnom vedro nebo i uzivajte u carima vaseljene :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mariasam

Do kraja Avgusta ima jos dosta, a na nebu se svasta desava. Marko, ocekujem(o) sledecu epizodu, tj. nastavak izvestaja.
Ako treba opet cu statirati :)

mitja

Konacno se dogovorih sa teleskopom i oblacima kad cemo na posmatranje.

izasao sam oko 1h posle ponoci na moje dobro poznato mesto za teleskop. hvala bogu radni je dan a i zima pa nema komsija ispred zgrade da vode brigu o imidzu svojih idola u vidu politickih vodja.
prva stavka na dnevnom redu je bio Jupiter. Astromaster je imao priliku da pokaze koliko je zaista astromaster. nisam mu dozvolio da se prilagodi spoljnoj temperaturi pa je jupiter izgledao kao kakva kometa. ostavio sam ga da se hladi nekih 15 minuta. ponovo sam ga uperio u jupiter i slika je vec bila bolja. lepo se videla dva pojasa. ostali pojasevi su se nazirali ali kako je duvao vetar a slika malo igrala bio sam ekstra zadovoljan prizorom.
zakljucak sa ovog posmatranja jupitera mi je sledeci... teleskop u hladnom periodu treba da odstoji barem 20 minuta na spoljnoj temperaturi kako bi se moglo kroz njega normalno posmatrati. stekao sam utisak da se sa vremenom sve bolje video jupiter kroz teleskop.

druga stvar je da teleskop svetlosne moci f5 nije bas idealan za planete bez nekog filtera. ako neko ima predlog za filter neka me prosvetli.

od objekata dubokog neba a i posmatranja i skiciranja komete Ison sam odustao jer su oblaci ipak odneli pobedu. toliko zasada.

vedro nebo :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Ivica


mitja

http://mtoastro.blogspot.com/2011/05/astromaster-130-pidervane-modification.html

planiram da izvedem ovu modifikaciju na astromasteru. svidja mi se jer nista od njegovih originalnih delova nece nastradati a dobija se mnogo bolji nosac sekundara.
zanima me koji sprej da koristim za farbanje nosaca sekundara tako da nema refleksija?
da li se sekundar lepi za nosac i sa cime?
da li moze da se koristi bonsek nosac celog sistema? deluje mi dovoljno tanko i jako?

i naravno sve primedbe i sugestije su mi dobro dosle. ovo planiram da izvedem u narednih nekoliko nedelja jer sam zasada malo tanak sa vremenom.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

Ne mogu ti reći ništa korisno vezano uz tvoj projekt, no mogu reći da mi je drago vidjeti kada se i takvi manji instrumenti ozbiljno koriste. Čini mi se da u većini slučajeva završe vrlo brzo nakon kupnje na oglasima ili zaboravljeni u kutu sobe ili podrumu.

Samo naprijed mitja.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

mravic

Ima da se kupi crni mat sprej.
Tako mali sekundar mozes zalepiti silikonom ali bez  pritiskanja. Ostavis da silikon bude debeo bar 1mm.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mitja

March 23, 2014, 10:55:16 pm #13 Last Edit: March 23, 2014, 11:25:41 pm by mitja
danas sam hteo da posmatram transit jupiterovih satelita ali...

teleskop je iskolimiran i spreman za posmatranje. izasao sam oko pola deset na livadu :) pronasao jupiter i vratio poklopac nazad bez onog malog poklopca. pojasevi su se jasno videli ali senki nigde. kroz barlov jupiter je izgledao mutnije... malo razocaran vracam gold line od 6mm nazad u cev fokusera. lep prizor. lepo se vide pojasevi ali senki nigde. kroz moj teleskop on daje uvecanje od 108x. pomislio sam da je to malo uvecanje za taj zadatak.
jesam li upravu?

pomalo razocaran prekinuo sam posmatranje negde oko 22h zbog nekih drugih obaveza. nadam se vedrim danima jer sam uspeo da modifikujem web kameru pa bih hteo da je oprobam.

znam da ne zvuci sjajno ovaj mali izvestaj ali razocarenje je malo uzelo danak  ;D

ili sam prevideo neki detalj. posmatranje sam pripremio preko stellarium-a. nakon drugog kontakta ganimeda da li se senka pojavljuje nesto kasnije? skinuo sam i neki program za jupiterove satelite i crvenu pegu pa odoh da proverim posmatranje.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

I meni se ponekad dešavalo da ne vidim senku satelita na Jupiteru, a ponekad se lepo vidi. U tom slučaju jedna od ove tri stvari ne valja:
a) kolimacija
b) atmosfera
c) teleskop nije adekvatno ohlađen.

Ja bih se kladio na taj redosled.