• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lov na Medveda (Velikog) -subota 08.06.2014

Started by spadej, June 10, 2014, 04:57:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Po starom, dobrom obicaju, par telefonskih poziva je bilo dovoljno da se okupimo u subotu. Stara ekipa, Gile.MS, SasMir, Luger i ja, bila je ovaj put znatno pojacana. Pridruzio nam se Vasja. Okupili smo se kod mene, u dvoristu, i jednoglasno usvojili Markov predlog da tu i ostanemo. Odlucili smo da napravimo tematsko vece, posmatranje severnog dela neba, i testiranje Lugerove motorizovane montaze. Vasjina "Zver" je sluzio za poredjenje. Posle neizbezne "eutanazije" obliznje ulicne svetiljke, uzivancija je mogla da pocne.

Nastavice se...

vasja

Lepo druženje je bilo razlog što se uglavnom gledalo i pričalo (a i lepo mezilo), a manje fotografisalo. Prvi puta sam probao praćenje sa novom kamericom i sa PHD-om. Nikako mi nije uspevalo da PHD uspešno kalibriše praćenje. Nakon pola sata probanja svega i svačega, slučajno probam da utegnem sve kablove. Jedno "klik" me je obavestilo da ST4 kabl nije bio uguran do kraja....

Nakon uspešne kalibracije probali smo da slikamo M51, NGC6543 i M13 od kojih sam obradio samo poslednji snimak:



Koma korektor jako lepo radi svoj posao, a i PHD. Ovo mi je prvi uspešan guided snimak - nakon 3 min, sve su zvezde okrugle kako i treba da budu.

Probali smo razne dodatke, barlow i okulare. Pored Giletovog neprikosnovenog Hyperiona, oduševio me Spadejev Celestron 4mm okular - duplo je sjajniji i čistiji od 4mm skywatcher-a koji ja imam
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

zozo83

odlicno momci, svaka vam cast, cekamo nastavak izvestaja
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Luger

Prvo, hvala Spadeju na gostoprimstvu! Vrijeme brzo prolazi kad si u drustvu prijatnih ljudi, sa istim interesovanjima.Prici nikad kraja.
Kad sam dosao, (nekako ja uvijek dodjem zadnji), svi su bili na okupu. Pomislih, sad cu da im uperim farove  :P, ali... gle vraga, oni oko stola, ispijaju medovacu.  :)
Bez razmisljanja sam odlucio da im se pridruzim, ima vremena. A Spadej se bas potrudio, svega na stolu. Kako se brzo smrkavalo, poceli smo da iznosimo opremu. Prvo Vasja sa onim cudom od EQ6 AZ, pa Gile.ms sa svojim paralelogramom i dvogledom 20x80, Spadej sa 150/750 EQ3 i ja sa istim tubusom i EQ5.
I, naravno, prvo smo se divili Vasjinoj montazi. Drzao sam glavu montaze u rukama, 15kg zaista djeluje impresivno.
Ocekivao sam da ce Sasmir da donese svoj 300/1500 (ili 350/1500?), Ako nista, barem da se slikam pored njega :)
Medjutim nije, bice drugi put.
Stigao mi je polarni trazilac i eto sjajne prilike da po prvi put usjeverim montazu. Taman sam razmisljao sta i kako, pa mi sinu da imam dzokera u rukavu: Marko, dodji da ti nesto kazem :) Gile.ms se ljubazno odazvao i zavrsio posao za 5 min.
Dok sam ja sve povezao, prikacio, Spadej, Sasmir i Marko su vec posmatrali nebo.
Vasja se zezao sa onim kablicem, nikako da proradi PHD kako treba.
Dobro, krecemo. Cilj mi je bio da isprobam pracenje, kompletno vodjenje kad je montaza usmjerena kako treba i GoTo funkciju.

Usmjerio sam teleskop na Mizar i Alkor. Sve u redu , cak i kroz 7mm, stoje zakucane u mjestu.
Onda je teleskop trebao da predje na Alkaid i TRAS! Prvi samar !
Ode negdje na drugu stranu!? Koliko god da sam pokusavao da GoTo dovedem u red, nije mi polazilo za rukom. Izgubio sam, sigurno, sat vremena trazeci bezuspjesno razlog.
A, onda fles! Sa moje lokacije gledam jugoistok i zapad, ovdje gledam sjever. Ja to znam, ali ne zna softver. A, nece ni da zna dok mu ne kazem. U serveru PicGoTo, postoji dugme EAST/WEST. Jedan KLIK resava sve. Moralo je biti podeseno na EAST.
Sve je sad radilo kako treba. Svaki objekat koji sam potrazio, bio je u centru okulara 28mm.
Iskreno, nadao sam se da ce biti tako. Sto se pracenja tice, to sam znao da radi odlicno, ali GoTo nikad nisam imao prilike da probam sa pravilno usjeverenom montazom.
I opet samar! Drugi.
Taman da nakacim EOS-a, nema T2 adaptera. Da sam ga na kraju nasao, bacio bih ga. Srecom po njega, a na moju zalost, ostao je kuci na nekom Jupiter objektivu. Pozajmio sam od Marka T2, nesto malo probao, onda od Sasmira, ali nista dobro nisam uspio da fotografisem. No, nema veze, na kraju, zadovoljan sam kako radi montaza i dosta za jednu noc.
Nekoliko puta sam bacio pogled kroz Vasjin teleskop. Fenomenalno izgleda sta god da se gleda kroz 250/1200. Jedino mi zao sto nisam vidio NGC6543.
Nema veze, drugi put


spadej

.... da nastavim...  Malo me pos'o omeo pa ne stigoh ranije...

Vasjina oprema tesko se moze opisati recima. Ta grdosija od montaze u meni izaziva strah. K'o kad bi umesto putnickog auta morao da vozim autobous. Zato i nisam tu nista dir'o, samo sam malo "razgledao top" :). I vrlo brzo odlucio da pogled premestim na Lugerovu montazu.

A tek tu sam se izgubio! Iako sam  vec vise puta video kako radi, pa cak i sam napravio skoro sve to isto za moj teleskop. Valjda zbog toga sto sam tek sad spoznao koliko je mocnu spravu napravio Luger.

Ljudi, sve to sto radi Vasjina montaza, skoro potpuno isto radi  Lugerova!

Ako zanemarimo razlike u nosivosti montaze, i velicini teleskopa, te u osetljivosti PHD kamera, i ako paznju usmerimo samo na pronalazenje objekata i pracenje, a posebno ako uzmemo u obzir razliku u ceni, Lugerova PicGoTo montaza je savrsena.
Mozda bi mogli na nekom sledecem posmatranju da i na Vasjinu montazu stavimo 150/750, pa da ih obe detaljno testiramo. Mislim da bi to bila prava stvar, da bi time dobili potpuni uvid u vrednost PicGoTo-a. Jos ako bude neke sanse (tj. vremena) da ja dovrsim moje pracenje (zapelo oko mehanike, elektronika je odavno gotova), bila bi to citava ekspertiza: EQ3 vs EQ5 vs AZ-EQ6.
Ono jes' da bi test bio mnogo lepsi sa 3 teleskopa od 250mm ali, "prepisivali smo na casu" pa sad imamo 3 ista 150-BD...

A na ovom posmatranju, uprkos svim problemima oko kablica i podesavanja, mi smo uzivali u Marsu, Mesecu, M13, M51, M57, dvojnim i ostalim zvezdama, ISS-u... medovaci, sljivovici... :)

I tako smo se, dragi forumasi, mi zabavljali skoro celu noc. Negde oko tri - pola cetiri postalo je suvise hladno i vlazno. Morali smo da se razilazimo.  Bilo je to vrhunsko druzenje, nije nam bilo vazno sta gledamo, a nismo ni pokusavali neke egzibicije. To cemo neko drugo vece. Nadam se vrlo skoro.

Ovom prilikom zelim da se javno zahvalim Lugeru sto je proveo dane i mesece studirajuci PicGoTo projekat, i uceci spanski, sto je izlemio ko zna koliko plocica i silno vreme potrosio provaljujuci softver, I sto je sve to nesebicno podelio sa svima nama. Omogucio nam je da za malo para damo potpuno novu dimenziju ovom hobiju.

Ipak, moram da budem iskren, i objektivan, pa cu reci da mi se mnooogo vise svidja Vasjina montaza, i da bi rado posedovao jednu takvu. Sa teleskop u paketu, naravno :).
     

gile.ms

Obično kad se ovako sretnemo otvori se toliko tema za razgovor da čini mi se da smo u stanju 10 dana da pričamo bez da pogledamo kroz teleskop ;D
Čak pomislim da nam vedro nebo uopšte nije ni potrebno :)

Glavna meta prvog dela večeri je bio par galaksija M51 i moram reći da sam prilično zadivljen kakve su fotke izlazile iz Vasjinog setapa. Ne znam da li su te fotke zaista uspele - mislim da su urađene pre uključivanja gajdinga pa može biti da su malo mrljave - ali količina detalja u spiralnim kracima na pojedinačnim light-ovima me je ostavila bez teksta!

Nadam se da će uskoro još fotografija da bude - ja nisam usnimio nijednu ali zato nam je Sasmir pržio retine blicem za sve pare :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

vasja

Ima još par fotki - šaljem uskoro.

A što se tiče montaže, Lugerovu montažu sam prvi puta video na furškoj gori i tada me je ostavila bez teksta. Savršeno lepo upakovana - i radi savršeno. Lepo prati i sa PHD-om u paru nema suštinske razlike u odnosu na montaže koje imaju sve to ugrađeno. Jedina razlika u odnosu na moju montažu je nosivost. Druga bitnija razlika je - zadovoljstvo napraviti to sam, a to se ne kupuje...

Luger ozbiljno treba da razmotriš dobar akumulator kojim bi bio nezavisan od napajanja. Baš me zanima da uposliš svoj teleskop na nakoj planini gde je atmosfera mnogo bolja za magličaste objekte. Kad bi upakovao akumulator u tegove....
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Svaka vama čast za druženje  ;D
Jedva čekam da vidim to čudo od montaže na Letenci.

Luger

Quote from: Yagodinac on June 13, 2014, 09:55:04 am
Svaka vama čast za druženje  ;D
Jedva čekam da vidim to čudo od montaže na Letenci.


Nemoj, pozeljeces da kupis, a onda zbogom miru u kuci. :)
Osim ako nisi mislio na eq5? Dobro, ja bih prihvatio djoranje :P

sasmir

Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x