• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron Astromaster 130/650 utisci i posmatranja

Started by mitja, April 29, 2013, 12:47:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Da se taj teleskop iskolimira kako treba treba biti umetnik.
Laserski kolimator nije uvek idealno resenje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mitja

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2677

odlicna stranica za kolimaciju. meni je dosta pomogla prilikom kolimacije astromastera. sada uspesno mogu da vidim detalje na marsovoj povrsini. medjutim debljina samih nosaca sekundara je preterana. 3mm. shvatio sam da je to mnogo jer utice na kolicinu detalja koje je moguce videti sa ovim precnikom ogledala. zato sam resio da napravim trokraki spider.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

3mm? Ozbiljno?  :o Pa meni je na 20cm Dobsu debljina možda 1mm.

Utječe, doprinosi centralnoj opstrukciji što smanjuje kontrast.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

mitja

da nazalost na astromasteru debljina nosaca iznosi oko 3mm. pri tome je ceo nosac katastrofalno osmisljen. da budem preziniji blagi uzas. ali kako sam ga kupio moram se boriti sa njim :) iskreno cekam da sakupim novca da uzmem legendarni skywatcher 150/750 ili 150/1000.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

mitja

ma sve je bolje nego astromaster :) zao mi ga je jedino prodavati bilo kome jer se plasim da ce zavrsiti u nekom podrumu. ovako planiram da mu uradim novi trokraki spajder pa ce mi sluziti kao drugi scop. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

ranko997

Moguce, probaj neko vece uvecanje, ja npr sa 180x vidim senke satelita, kao i pojaseve cak iz centra grada kroz prozorce  :)
Da li si posmatrao Mars?

mitja

mars jupiter i saturn su mi glavne preokupacije. :) na jupiteru se lepo vide pojasevi. mars sam dosada posmatrao tek nekoliko puta zbog proletnog vremena uslovljenog kisom. :) vide se detalji ali zaista treba prilagoditi oko mraku i naravno koristiti veca uvecanja. nervirame kad posmatram mars recimo da vidim spajkove oko njega. uzas jedan. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

ovih dana sam resio da napravim microstage nosac za fotoaparat. imam neku losu veb kameru i smorio sam se koliko ocajne slike mogu da izvucem sa njom. nabavio sam sraf za fotoaparat a posle praznika cu uzeti one ostale sitnice. nego zanima me iz vaseg iskustva da li je kvalitetnije snimati sa fotoaparatom kroz okular ili kroz web kameru. ili ako vec mora web kamera da li da uzmem onda neku od onih silnih hd-ultra-mega-hi-tech pa da ih modifikujem? sve ovo samo zbog planeta naravno :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

Ako imaš fotoaparat sa mogućnosti mijenjanja ekspozicije i malo bolji okular možeš izvući iste slike kao s planetarnom kamerom. 

U teoriji, snimanje webkamerom je bolje jer između samog objekta i senzora ima manje optičkih elemenata koji degradiraju kontrast, svjetlinu, stvaraju aberacije itd. Kod snimanja fotoaparatom imaš nekoliko elemenata u okularu i još nekoliko u leći.

Što se web kamera tiče, jedino što danas vrijedi je Microsoft Lifecam HD3000, HD5000, HD6000 itd. Sve ostalo nije vrijedno spomena.

Ako možeš nabaviti Logitech Quickcam 3000 ili 4000Pro (paziti na broj modela!), Phillips ToUCam Pro, Vesta Pro, SPC900NC to bi bilo najbolje. Ove se web kamere lako modificiraju i za njih postoje adapteri. Zanimljivo je da Scopium, Celestron NexImage i još neke "specijalizirane" planetarne kamere nisu ništa drugo nego CCD i elektronika gore nabrojenih webkamera u novom kućištu, s novim softverom i firmwareom. 
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

mitja

znaci microstage :) pa cim prodju praznici idem u kupovinu. astronomska oprema je definitivno precenjena :) mislim evo na primer taj microstage.... u eu kosta oko 35e, a sve sto ti treba je oko 300 dinara da ga sam napravis :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

juce mi se desio peh sa teleskopom.
naime tubus od fokusera u koji se stavljaju okulari ima onu sinu za izostravanje. juce sam pokusao da posmatram saturn i kada sam hteo da fokusiram sa drugim okularom tockici koji izvalce i uvlace fokuser su poceli da preskacu. rastavio sam fokuser i otkrio da se ta sina pojela. poceo sam da psujem kinezima svaki minut i komad materijala koji su ustedeli na celestronu. tockic za fokusiranje je metalni a sama cev sa sinom plasticna... uh. nisam pretegao one srafice za stezanje fokusera. uzas. sada sam produbljivao tu zupcastu letvu kako bi bar malo hvatalo tockici od fokusera.
da li se moze taj deo napraviti kod strugara? da mu odnesem tu cev pa da mi uradi od metala tu cev. uh kako sam se iznervirao. jel imate neki savet?

pri tome to nije jedini peh. na nogarama od montaze mi je pukla ona plastika za odstojanje nogara. ajd to sam nekako i popravio. al ovo... uzas.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Uh, nezgodno. Izgleda da ćeš napraviti sitan pazar nekom metalostrugaru. Doduše, ovako iz tvog posta deluje kao sitnica koja se lako rešava, stoga opušteno  ::)

mravic

Videćeš kad odeš kod strugara. To je jako sitno...nemam takav alat...nemam vremena... mašina mi je podešena za seriju...
Lakše je naći nešto slično i prilagoditi.
Reci mi samo dali su zupci pod pravim uglom ili kosi u odnou na dužinu letvice.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mitja

pod pravim uglom u odnosu na duzinu letve.


vidi se na dnu letve ostecenje. uzas.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.