• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron Astromaster 130/650 utisci i posmatranja

Started by mitja, April 29, 2013, 12:47:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Bas gadno. I ne bih da te obeshrabrim, ali ovo bas nije sitan posao da se uradi. Treba da angazujes strugara i glodaca, pa onda izadje skuplje od novog.Sudim po tome sto sam za gomilu stvari maltretirao strugare, pa, otprilike znam sta mogu, a sta ne.
Ima resenja u home made varijanti, to, opet spada u budzenje, ali...aj ti nadji drugu cijev kod nas.
Prvo sto mi je palo na pamet: imao sam ruski objektiv Tair 300 i na njemu je vrlo jednostavan fokuser. Ruja na cijev objektiva nasrafio plasticnu zupcastu letvicu i vozi.
Drugi nacin bi bio onaj na koji sam ja pravio fokuser na Optisanu 50/360.Zalijepio sam parce zupcastog kaisa na cijev i to radi bolje od originalnog kineza.Cak ni onog lufta nema.
U svakom slucaju, nesto moras probati, jos malo pa ce ljeto  :-\

mitja

luger daj mi neki hint gde da nabavim zupcastu letvu? :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.


Luger

Quote from: mitja on August 01, 2014, 10:47:36 am
luger daj mi neki hint gde da nabavim zupcastu letvu? :)

Trazicemo. Ajde izmjeri korak, tj razmak izmedju 2 zuba pa javi. I sirinu i duzinu te letve.

mitja

Sa mog fronta stizu zasad dobre vesti.

Problem sa fokuserom cu resiti najkasnije do petka. Po recima strugara zavisi koliko ga budu smarali na poslu ali da moze da ga uradi od aluminijuma sa sve zupcastom letvom iz jednog Dela :-)
Cena ... Prava sitnica. Za mene besplatno. Inace covek je madjionicar na strugu jer pravi svaki deo za nasu firmu.

Spider.. Trokraki kao sto mi je bio plan nadam se do utorka ce da bude gotov a na teleskopu sa prvim slobodnim trenutkom.
Opet zavisno od toga kako ga budu smarali sa delovima.

I tako. Moj obogaljeni astromaster ce uskoro biti ponovo u funkciji :-)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

e pa ljudi... dobra vest je da mi je fokuser sa zupcastom letvom gotov. malo pre sam bio kod kolege da ga preuzmem i sad dok sam na pauzi rekoh aj da podelim ovu za mene dobru vest. danas popodne je generalna proba i ako sve prodje kako treba postavicu i slike ;)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

spadej

Super! Bas se radujem! Takav teleskop sam imao i koristio godinama.
Naglasavam rec "koristio", jer najbolji je onaj teleskop koji je stalno u upotrebi. Nije mi smetala ni klimava montaza, ni los fokuser, nisam ni primetio koliko je debeo spajder, i kako je nesrecno postavljen... nisam imao kad da na to obracam paznju...
Zato nemoj mnogo da se opterecujes nedostacima nego se baci na eksploataciju. Izvuci maksimum is toga sto imas, posle ces lako preci na bolje.

mitja

hvala spadej. cilj mi i jeste da iz astromastera izvucem maksimum i to mi je motiv da modifikujem sve te njegove nedostatke
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Srecno bilo! Svaka cast majstoru! Ne sjekiraj se, sve ce biti kako treba, samo ti to skopi. Mozes li da ga pitas moze li da pravi zupcanike?

mitja

lugeru naravno... dogovoricemo se. :)



a evo mog novog fokusera :) zasada lepo radi na teleskopu. ostalo mi je da kupim mat sprej za unutrasnjost fokusera. zupcasta letva je od mesinga dok je cev od aluminijuma.
ostalo je da proverim kako se ponasa kolimaciji :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Mitja, cuvaj nam toga majstora :)
Ovo izgleda odlicno, a nema razloga da ne radi kako treba. Ovo bi mogao i u ATM da postavis.

mitja

luger covek je legenda. nadam se da ces ga upoznati. delite isti entuzijazam da pravite korisne stvari cini mi se :)

pa danas sam kupio taj mat sprej i prespricao unutrasnjost fokusera. vezbao sam na starom i zaista je tesko ravnomerno naneti sloj u oblu unutrasnjost ali uspeo sam. zasada mi sve deluje ok. doneo sam sa posla parce starog samolepljivog teflona i sa njim oblozio unutrasnjost cevi fokusera kako bih smanjio luft kada se stavi drugi deo fokusera. nakon toga sam montirao ceo fokuser.
rezultat je da vise uopste nema lufta i cak vise ga nema ni kada se ceo fokuser izvuce napolje. step by step slicice nemam zbog uzbudjenja oko same inovacije koju sam izvodio.



na slici se vidi parce teflona koje sam ostavio da vidite otprilike kako sam izveo celu ovu misiju.

vedro nebo :) mada sad ovaj novi fokuser je izgleda vec navukao oblake :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

i jos bolje radi :) malo pre sam kolimirao teleskop. ma fokuser nema da mrdne levo desno. sada samo cekam spajder da uradimo i da ga montiram i onda tek krece prava stvar. astromaster ima da sljaka ko pravi :)

kad cemo kod lugera? :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

zozo83

Ajde da vidimo ovih dana, ja sam do sledece nedelje slobodan stim sto sledecu subotu i nedelju necu biti tu.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,