• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kiseonik na Mesecu

Started by sashastar, October 27, 2005, 10:19:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Uz pomoć svemirskog teleskopa Habl naučnici pokušavaju da utvrde da li na mesecu ima dovoljnih količina jednog minerala bogatog kiseonikom, koji bi budući istraživači mogli da koriste za disanje, proizvodnju struje i raketnog goriva.

Američki astronauti su još sedamdesetih godina, kada su posetili mesec, doneli na zemlju uzorke minerala zvanog ilmenit, koji sadrži kiseonik. Astronom Mark Robinson, iz Nortvestern univerziteta, u Čikagu, kaže da naučnici sada nastoje da ustanove da li je jedna ravnica na mesecu bogata ilmenitom:

"Svi minerali na mesecu sadrže kiseonik, ali ilmenit je specijalan po tome što je iz njega lakše izdvojiti kiseonik."

Teleskop Habl je prošlog avgusta okrenut ka tom delu meseca zbog toga što jedna od njegovih kamera ima filtere pomoću kojih mogu da se otkrivaju razni minerali. Uz pomoć uzoraka donetih na zemlju, Robinson i drugi istraživači iz raznih univerziteta i iz NASE kalibrirali su svemirski teleskop Habl kako bi davao što precizniju sliku minerala na površini meseca. NASA se sprema da obnovi istraživanja meseca 2008. godine, slanjem satelita zvanog Lunarni izvidjački orbiter. Biće to prva od nekoliko robotskih misija, koje će dovesti do dolaska ljudske posade 2018. godine. Naučnik u NASI, Majkl Vargo, kaže da će Lunarni orbiter pomoći u otkrivanju potencijalnih nalazišta elemenata i minerala korisnih za ljudske posade.

"Kvalitet snimaka koje smo dobili pomoću Habla, omogućiće nam da pre lansiranja Lunarnog orbitera odredimo mesta koja ćemo pažljivije ispitati."

Usmeravanje teleskopa Habl ka mesecu nije bio jednostavan poduhvat, jer su njegova sočiva podešena da posmatraju objekte milionima kilometara daleko, zbog čega izgledaju kao da su nepomični. Mesec, koji je mnogo bliže, kretao se suviše brzo, tako da je i teleskop morao da se okreće da bi ga pratio. Kako je rekao jedan od Nasinih naučnika, izgledalo je to kao da slepa osoba pokušava da pogodi nekoga ko trči na udaljenosti od 50 metara. NASA kaže da će snimci dobijeni sa Habla biti mesecima analizirani kako bi se odredila količina ilmenita, a samim tim i kiseonika, na potencijalnim lokacijama za sletanje.

Sich

sta mislite kolikom rezolucijom habl moze da posmatra mesec.
vrlo interesantno pitanje
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Dobro pitanje Sich moracu se pozabaviti malo sa time a dotle
evo kako Hubble  slika meseca:


Djorvoz

Quote from: "Sich"sta mislite kolikom rezolucijom habl moze da posmatra mesec.
vrlo interesantno pitanje

Mislim da se u programu worlwind pominje 20 metara/pikselu. Ali nešto mislim da može i bolje...

sashastar

Ja se bojim da ni oni neznaju za sve mogucnosti Hubblea.

Sich

Quote from: "Djorvoz"
Quote from: "Sich"sta mislite kolikom rezolucijom habl moze da posmatra mesec.
vrlo interesantno pitanje

Mislim da se u programu worlwind pominje 20 metara/pikselu. Ali nešto mislim da može i bolje...


cekaj jel to habl ili clementine
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

Prvi post je stavio sashastar. Neka ostavi link na stranicu odakle mu vest.


Sich

worldwind koristi podatke letelice clementine

ova vest je vezanu za habl

inace moglo bi se lako proracunat kolika je rezolucija habla na mesecu

prvo treba ponaci podatak kolikas je rezolucija habla sa wfpc2 kamerom (uglovna rezolucija) i onda znajuci udaljenost habl-mesec videti kojoj to rezoluciji na emsecu odgovara
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Ovo verovatno mnogi znaju pa nisam hteo da otvaram topik.
NASA pomocu Hubblea trazi jos nesto a to je mesto na mesecu
gde bi moglo da prema prvim planovima 2018 godine poseti Mesec.
E sad da li ce biti sa ljudskom posadom ili samo robotizovana sonda i sl.
to ce se jos videti jer mnogo zavisi i od Kineza,Rusa hoce li se pridruziti ili
ce sami kreniti ponovo prema Mesecu pa se moze dogoditi opet svemirka trka.


stefan

Teleskop Hubble
Svemirski teleskop Hubble snimio je 750 tisuća fotografija tijekom 15 godina provedenih u svemiru. Astronomi su upravo objavili još dvije lijepe fotografije kako bi proslavili godišnjicu lansiranja teleskopa 24. travnja 1990. godine. Hubble je zajednički projekt Europske agencije za istraživanje svemira i Američke agencije za istraživanje svemira NASA-e. NASA trenutno nema planova za servisiranje teleskopa. Procjenjuje se da će bez servisa Hubble prestati snimati svemir 2007. ili 2008. godine.

Blizi mu se kraj :cry:  :cry:  :cry:  :!:

stefan

A mozda i ne ako dobije servis :D


stefan

ovo gore je slika Marsa slikana  Hubble-om