• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija...

Started by mitja, May 05, 2013, 04:13:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Bice sve ok, ako je sve centricno.
Celestron je uglavnom sasvim solidan ali taj 130/650 ako se ne varam i tvoj je taj, je bas nekako plastican i poprilicno lose odradjen, mada je optika bitnija od same mehanike ali i ovo drugo pravi problem a to je taj veliki luft u fokuseru.
Pokusaj rastaviti fokuser i videti po cemu klizi ta cev u koju se stavlja okular. Te plastike zameni sa malo debljim i bice sve ok.
Kolimacija je jako bitna stvar i samo se cudim tipovima kad kazu da je to 2 minuta posla. Da, jeste ako je sekundar kako treba i samo se samo primar podesava. Onda jeste 2 minuta ali ako hoces savrsenstvo i rastelovan ti je sekundar onda je to pravi poduhvat kome treba dosta vremena i zivaca.
Pozz
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

zozo83

May 31, 2013, 11:56:36 pm #16 Last Edit: June 01, 2013, 12:09:24 am by zozo83
Ja se bakcem oko kolimacije vec 3 dana po 3-4 sata i nikako da mi sve bude centricno. Cak sam probao i sa kamerom kao na onom linku sto si postavio mravicu ali ne vredi, nikako da itrefim centar fokusa sve mi malo bezi, nisam jos probao da skinem oprugu na sekubdaru pa da probam bez nje, kada zategnem do kraja centralni dodjem do priblizne vrednosti, a kada popustim tek tada pobegne.

Yagodinac ili neko drugi ako mozda zna koliko je popusten centralni sraf sekundara, pa da probam tako, ne bi trebalo da bude razlike u odnosu na druge 150-ice.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Meni su svi šrafovi na sekundarnom zavijeni još u fabrici. Znaš kako kažu, ako radi - ništa ne diraj  :)
Mada se retko to pomeri ali kad se pomeri kolimacija je jednačina sa dve nepoznate.

Probaj da sekundar staviš da stoji približno kako treba, i ne diraj ga - pritegni šrafove da bude nepokretno, tj da se sekundar ne klati.
Onda kreni sa kolimacijom primarnog pomoću zvezde, ako ne uspeš za deset minuta da podesiš onda je sekundar poprilično promašio. Podešavaš opet sekundar pa opet primarno... Uf, znam kako ti je  :-\

Ako je za utehu ne možeš ništa da oštetiš, naštelovaćeš to, pre ili kasnije.

mravic

Prilikom podešavanja sekundara mnogo pomaže, pogotovo početnicima da se skine primarno ogledalo. Fokuser izvučeš do kraja i posmatraš iz daljine kroz rupu. Tako daleko da vidiš obod cevi u sekundaru. Popustiš sva tri šarafa sa kojim centriraš sekundar ali tek toliko da se sekundar može pomerati. Drziš ga rukom i pokušaš naći položaj da vidiš obod cevi. Bitno je i da ga okrećeš po osi . tj. u svim pravcima samo da vidiš obod cevi podjednako.
Onda malo dotegneš šarafe i posmatraš. Ako ne valja, ponovo...
Ti sa Celestronom, pokušaj da skineš sekundar i da na centralni šaraf postaviš neku cevcicu, kao izolaciju sa strujnog kabela ili sl. da smanjis luft u centralnom šarafu, da te barem to ne za..bava.

Koliko duboko treba da stoji sekundar?
Pa kod mene nosač sekundara (to je onaj komad na kome je zalepljen sekundar i stoji pod uglom od 45 stepeni je od pauka (spidera)) negde oko 2-3mm ali to sve zavisi od proizvodjača.
Uglavnom, ni na jednom teleskopu taj nosač nije prilepljen na pauk a nije ni dva centimetra daleko od njega već negde izmedju.
Takođe, posmatranjem kroz fokuser koncentrišite se na sekundarno ogledalo i posmatrajte samo sjajni deo. Treba da vidite celu površinu tj. da ni sa leve ali ni sa desne strane ne krade svetlo.

Nadam se da nisam iskomplikovao da ću ovim mojim postovima koliko toliko pomoći.

I da, Nemojte jako stezati te šarafe na sekundaru jer se može desiti da ona tri šarafa sa kojim se podešava naprave sebi mesto (kao malo ulegnuće) na nosaču, koji je skoro uvek od plastike , ali na pogrešnom mestu pa samim pritezanjem sekundar se uvek vrati na svoje mesto (koje bude pogrešno) . Ako već postoji ulegnuće, onda nema druge nego to prebrusiti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gile.ms

Evo i ja sam se uhvatio u maniju preciznog kolimiranja...
stari teleskop 114/900 koji ima sferno ogledalo praktično ne traži kolimaciju, pa me je navikao da samo izađem i gledam (i ponekad snimam)...
ovde sam postavio snimke koje sam uradio tim teleskopom a da ga nisam kolimirao više od godinu dana!!!

Ali sa njutn teleskopima sa manjim F-brojem to jednostavno nije tako. Ta ogledala su parabolična i traže jako dobru kolimaciju! Svojim 150/750 sam nekoliko puta pokušao Jupiter i Saturn da usnimim i gotovo nikad nije valjalo (rezultati su bili slični, ali nikad bolji nego sa 114/900)... sve sam krivio atmosferu, vlagu, pa i kolimaciju - ali se nisam upuštao u kolimiranje dalje od onog "za 2 minuta"...

Sinoć sam ponešen raspoloženjem na ovoj temi skinuo primar i počeo da obigravam oko fokusera i sekundara sa svih strana... nemam kamericu koja bi mogla da mi posluži kao na onom video snimku, niti precizan običan kolimator, ali sam ipak bio naoružan strpljenjem i svakojakim pomoćnim priručnim spravicama...
Za početak, kroz rupe od šrafova koji drže primarno ogledalo provukao sam malo deblju najlonsku nit (staru H žicu od klasične gitare da budem precizan ;) ) i time napravio krst koji mi je i te kako pomogao pri kolimaciji.

Zatim sam potpuno skinuo sekundar sa sve nosačem (spajderom), namestio kolimacijske šrafove prema preporukama iz videa i vratio sve nazad lagano dovodeći sve na mesto...
Jako je pomoglo i to što sam sa kontra strane cevi (gde stoji primar), kroz nitni krst od H žice mogao da vidim odraz fokusera u sekundaru - i da ocenim da li je lepo centriran...

Kada sam posle dosta vremena gledanja, čkiljenja i merkanja bio zadovoljan kako stoji sekundar, vratio sam primar i njega kolimirao za onih 2 minuta...

Rezultate prilažem u vidu Saturna od prošle nedelje i sinoć... (dobro, prošle nedelje sam ga snimao dok je još bio nisko pa je i seeing bio jako loš, ali razlika je daleko od male...)
(drugi Saturn je malo veći jer sam adapterom dodatno odaljio senzor od barlowa, oba snimka su stek od oko 800 kadrova...)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

mravic

Kao da ima razlike izmedju ta dva snimka.  :o :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac


frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

mitja

ko bude kupio celestron astromaster mora da racuna sa bozijim mukama da namesti sekundarno ogledalo. centralni sraf ima lufta i tesko moze da se fiksira. probao sam da uglavim nesto da smanjim taj luft ali nema nade. seta u svim pravcima. najgore je sto kada se popusti malo on padne nadole pa je muka ziva da se ubode posle pravi polozaj. ja sam koliko toliko uspeo da dobijem centricne krugove u kolimatoru.  i skidao sam sekundar skroz kako bi probao da nesto uradim ali slaba vajda.

cekam vedre dane da vidim rezultate mog rada. radio sam po onom astro baby sajtu za kolimaciju pa cemo videti.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

gile.ms

Mislim ipak da je ultra dobra kolimacija reflektora ipak potrebna samo za planete i astrofoto!
Vizuelno posmatranje galaksija kroz manje instrumente ne verujem da traži preciznu kolimaciju... mrlja je mrlja je l' te :)

Dobro, razbijanje zvezdanih jata na pojedinačne zvezde možda traži malo preciznosti, ali ni to nije blizu izvlačenja detalja iz planeta...

Da li je neko sa manjim njutnom (150mm i manje) uspeo da pri vizuelnom posmatranju primeti drastičnu razliku pre i posle kolimacije na objektima dubokog neba?
Ja koliko se sećam nisam, ali neki dan pre kolimiranja moje 150-tice sam podrobno posmatrao M5... nadam se da ću kad se razvedri ponoviti posmatranje sa kolimiranim teleskopom pa javljam rezultate...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Izuzev planeta i astrofoto, zaista se teže primeti raskolimiranost u normalnoj upotrebi. Koma je nekako više izražena po rubovima i izgleda asimetrično, a ako je teleskop baš dibidus raskolimiran i fokus se teško nalazi. Tj ne nalazi se.
Na većim uvećanjima (preko 200) možeš da primetiš i da zvezde imaju drugačiji oblik od kružnog, Ejrijevi prstenovi su iskidani i asimetrični.

Ako čovek može da se suzdrži na 50-100x i nikad ne poželi veće uvećanje (nemoguće  ???) onda se i ne primeti izvesna raskolimiranost. Ali uvek treba težiti da teleskop bude najpreciznije moguće kolimiran.

mitja

moja opsesija su planete i zato mi je stalo da teleskop bude sto bolje iskolimiran. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

zozo83

Ja sam moj teleskop trenutno odlozio u kutiju, i ostavio kolimaciju za koju nedelju jer svadba je na vratima, posle toga dolazi igra sa teleskopom ako stignem :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

resenje za fokuser...

razmotirao sam fokuser tako sto sam odsrafio dva srafa tockica za izostravanje. izvadio sam cev fokusera. skinuo sam plasticnu foliju sa knjizice za davaoca krvi i isekao je da bude 1cm kraca od donje ivice fokusera i po pola cm sa leve i desne strane od zljebova za izostravanje. obmotao sam fokuser i ivice zalepio obicnom selotep trakom. namontirao sam nazad fokuser stegao srafove tek toliko da mogu da lako pomeram tockic finog izostravanja. izvukao sam fokuser skroz napolje kako bih video da li i dalje ima lufta.... e pa nije ga bilo :D unutrasnja cev fokusera je lepo klizila niz spoljnu i to bez ikakvog lufta.

uskoro cu okaciti slike. ako neko ima neku ideju za ili protiv ove neka me prosvetli dok nesto nisam zeznuo :D
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Pošto se ne očekuje da na fokuser vešaš aparaturu od 2kg mislim da si super odradio posao  ;)