• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija...

Started by mitja, May 05, 2013, 04:13:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

ekstra sam zadovoljan resenjem. ma ima da dovedem u red celestrona... :) u svakom slucaju fokuser resen problem. :D
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mravic

Tako, tako, samo napred, ima da bude samo takav.  Bitno da je optika ok, ostalo se sve da srediti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mitja

Saturn... khm.

Nakon silnog kolimiranja sredjivanja fokusera itd malo se razvedrilo veceras. Prvi objekat je naravno bio saturn. i... lepo izostren sa okularom od 6mm gold line na astromasteru 130/650... predivno. cini mi se da sam uspeo da izvucem najvecu razdelnicu u saturnovom prstenu :) ali suvise je rano za ozbiljnije posmatranje pa se javljam nakon ponoci :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

kruska

kolimacija hmm alpha lirae ili vega

spajkovi su tu a zasecen krug  to je od ivice prozora pa se I tu spajk napravio
jedan frame od 30 sekundi


slika sa coskovima istina kropovana 15% zbog artefakata tokom obrade
🌠

Danko

jedno pitanje. kome vjerovati vise laseru ili oku? kad napravim provjeru na zvijezdi sve je savrseno centrirano, kad stavim laser onda nije. Prastajte početnik sam. Ako je to tako onda da zviznem laserki kolimator i koristim samo zvijezdu.

kruska

imam jedan teleskop koji kad se kolimira prema obelezenim tackama na ogledalima nije adekvatno kolimiran,
A kad manuelno zavijam vijke za kolimaciju, fotografski verifikujem tackaste zvezde u svakom cosku I centru ispadne da obelezeni centri ogledala nisu bash hm najbolji....
Sve je moguce
moguce da laser (previse ili premalo) dotegnut nije adekvatno pozicioniran,
ili da primarno ogledalo nije dobro postavljeno.
sustina je da zvezde u svim coskovima budu tackaste ili  bez neocekivanih deformiteta
🌠

Yagodinac

Za lasersko kolimiranje mora da su ti obeležena tačka na ogledalu, osa fokusera i sam laser perfektno tačno centrirani. Ako je nešto od ta tri poremećeno - doviđenja. Kolimiranje na zvezdu na 200-500x uvećanja je najtačnije moguće kolimiranje, ali traži koliko-toliko stabilnu atmosferu i koliko-toliko ohlađen teleskop.
Mada laserski kolimator je jedna korisna stvarčica; zavisi kako ti teleskop drži kolimaciju. Meni su nosači dovoljno jaki da drže lansiranje šatla i kako kolimiram i ostavim - tako ostane pola godine. Međutim, naročito neka veća ogledala umeju da promene kolimaciju u transportu. Tu je laser zakon: na brzinu kolimiraš laserom pa onda samo fino doteraš na zvezdi i uštediš vreme.

sale11472

Quote from: Danko on September 28, 2013, 11:32:43 pm
jedno pitanje. kome vjerovati vise laseru ili oku?


Onom od ta dva za koji si siguran da je i sam kolimiran ;D

Baš me interesuje koliko se korisnika laserskih kolimatora bavilo proverom kolimacije istog ???

Ili da prafraziram Yagodinca, kolimacija će ti biti onoliko dobra koliko je dobra kod najlošije kolimiranog dela sistema teleskop-fokuser-kolimator-oko.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danko

Da li sekundar sa paukom mora biti tačno po sredini cijevi? Da bi mi se vidio sekundar kroz fokuser pauk sa sekundarom se mora pomjeriti van centra. fokuser je fabrički postavljen i tu nije ništa dirano. Mada jeste ima malo lufta .Radi se o Orion teleskopu starblast 150/700.

Yagodinac

Moguće je da ti je raštelovano sekundarno ogledalo. Ovde ima sve objašnjeno:

http://members.iinet.net.au/~champas/pdf/tips/Collimation.pdf

mitja

Imam jedno pitanje...

Koliko i kako utice na sliku prilagodjavanje teleskopa na spoljnu temperaturu? Juce kada sam izneo teleskop malo da posmatram zvezde su mi nekako bile razvucene. Tesko sam nalazio fokus. Proverio sam pre posmatranja kolimaciju i teleskop je bio sasvim ok.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Predrag

Možda nisi sačekao dovoljno dugo da se teleskop, odnosno optika prilagodi spoljnoj temperstuti.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Pripazi na rošenje objektiva i optike ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT