• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AA problematika

Started by marino, May 10, 2013, 07:53:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

odnedavno i ja i kcer imamo svaki svoj (dobri, stari jelte :) ) canon s2 is...sve je savrseno osim baterija...nekada sam imao par kompleta sanyo i panasonic AA baterija...njima ispucavao stotine fotki...sada sam vec pomalo lud od novih kompleta  AA baterija koje ne rade kako treba
fotici (i jedan i drugi) jednostavno nisu prijateljski raspolozeni prema punjivim baterijama...kupio nove 2500mAh, dva kompleta...nista....punjenje full stavim ih u fotice naprave sliku ili dvije pa slijedi uvlacenje objektiva i "čenđ d bateri pak" (hebo sliku svoju)..u nuzdi ih okrecem (promjena razmjestaja baterija pa opet naprave sliku dvije ..pet ali "čenđ" dolazi brzo)
imam AA nazivnog napona i 1.25V i 1.20V - ista simptomatika
ista stvar...kad je fotic na toplijem jos i naprave koju fotku (doslovce pokoju)..ima li netko savjet preporuku sta da nabavim za taj fotic da mogu fotkat

ILI jel moguce da sam baterije nekako sjebao s punjacem...(opet, te iste baterije napunjene u punjacu mjesecima rade kao izvor struje za WS 3600 /meteopostaja)

mjerenje voltmetrom pokazuje ujednacene napone baterija (razlika npr 1.278 vs 1.275)

falaaa!
Vidulini Observatory

Luger

Samo Sanyo Eneloop od 2000mA ili crne od 2500mA. Iznenadices se  ;)
Cijena je oko 10-15e za 4 komada, ali su nevjerovatno izdrzljive i imaju mali faktor samopraznjenja. Uz njih, naravno i kvalitetan punjac i zdravo!

marino

imao sam neke plave sanyo 2400 ili 2700mAh godinama i sve radilo savrseno...imas mozda tocan naziv tih baterija da ne opet kupujem nesto sto ne radi..hvala!
Vidulini Observatory

Luger

May 10, 2013, 08:20:03 am #3 Last Edit: May 10, 2013, 08:26:22 am by Luger
Serija je Eneloop i ne mozes promasiti.
Crne su 2500mA i nose oznaku Sanyo Eneloop baterije HR-3UWX-4BP

Bijele od 2000mA su Sanyo Eneloop baterije HR-3UTGB-4BP

Te u boji su istog, mozda i boljeg kvaliteta, ne znam, kupovao sam samo ove dvije boje.

http://www.eneloop.com.hr/sanyo_eneloop_prodaja.htm

i ovako

https://www.google.rs/search?q=Eneloop&client=opera&hs=CJN&channel=suggest&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Q4-MUdKHHYPJhAeujoDYCg&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1256&bih=601

marino

hvala na linku i preciznom odgovoru...nesto se negdje sjecam rasprave mozda i tu na forumu da su te sanyo eneloop "ono sto mi treba"....provjerio u puli imaju ove od 2000mAh...100kn, cca 13e..odoh kupit ove dane
hvala!

PS ajd nek te odrade posao pa da se vise ne zivciram
Vidulini Observatory

r2d2

Te bele  2000mA su Sanyo su meni koristile dobrih 4-5godina za digitalni fotoAparat *(Naslikah i ponekad snimih neki video klip suma-sumaru do sada  300 gb arhiviranog materijala sa njima) . Za razliku od svih drugih ikada koriscenih, ove imaju osobinu da cak  i ako ih ne koristite dugo (*knp vise meseci) kapacitet i sama punjivost ne opada kao kod bilo kojih drugih. Sve u svemu neeeeverovatno dobre baterije, mada se secam da mi je bilo hladno oko srca zbog velike cifre kad sam ih uz preporuku kupovao u bg-elektronic. I dan danas ih koristim i verovali ili ne nadzivele su digitalac koji je otisao u aut...   

Yagodinac

Eneloop su treutno No I opcija. Moguće je Marino da si ove druge malo oštetio punjačem koji najbolje radi samo sa onim kompletom baterija za koji je napravljen. Najbolji su u principu oni punjači koji prvo baterije prvo isprazne pa onda pune.

Offtopic ali ja sam zaprepašćen originalnom BP-511 baterijom za eosa. Godinama punim i koristim jednu jedinu i ona šljaka i dalje, jes malo oslabela ali ipak drži; računam da sam je napunio i ispraznio preko 500x - a kupljeno je polovno, znači najamnje duplo  :o
Kineske BP-511 sam upropastio tri, jedna je izdržala svega deset punjenja.

marino

hmm...mislis da je moguce da sam baterije shebao sa punjacem? i to se moze?
Vidulini Observatory

Yagodinac

U principu može ali teško.  ???
Da bi se to desilo mora da bude neogdovarajuća struja punjenja, npr mnogo jaka (high-speed punjači pune sa preko 1A).
Druga je fora da punjač ne puni lepo te baterije ili da se nagomila memorijski efekat, pričam teorijski, nemam pojma...

A možda ti i punjač puni samo do neke vrednosti koja je premala za aparat. Ili da aparat ne meri lepo napon baterija  :o
Al sam ti pomogao... :'(

Sima_Strahota

Hm, a da ti nije crkao punjac :)
PRobaj da napunis na nekom drugom ako mozes, aparat ipak trosi malo vise od meteo stanice.

Inace, koliko ja znam, taj napon koji izmeris na bateriji u principu ne znaci nista, dok god bateriju ne stavis pod opterecenje, to jest u uredjaj.
...

marino

neznam jos sto je tocno...no kako ste mi ispricali ovdje i na forumu zvjezdarnice...izgleda da je do baterija...naredni tjedan uzimam eneloop pa cemo vidjeti...ako se problem rijesi - super!

probao sam s vise punjaca, imam ih barem tri
isti punjaci punili normalno ranije komplete baterija i sve radilo
da, napon ne znaci nista mjeren bez opterecenja baterije ali eto to je ono sto sam mogao izmjerit

tnx people
Vidulini Observatory

Sima_Strahota

Pa, mozda si imao 'srece', pa su ti dopale lose baterije.
Ja sam baterije (NiCa, NiMH), uvek silovao, dopunjavao, praznio, na pola, od pola, na krsh punjacima, dobrim punjacima i uvek su radile. Normalno, neke bolje, neke losije, ali nikada ovako kako ti opisujes.
...

spadej

Marino, da li si probao da ispraznis te baterije pre punjena? To su NiMH baterije, imaju memorijski efekat koji se moze eliminisati samo potpunim praznjenjem. Fotoaparat ne moze to da uradi, jer se ugasi cim kontroler napona u njemu izemeri da je baterija ispraznjena do nekog nivoa.
Da ne komplikujem sa teorijom, uzmi jednu baterijsku lampu (ili deciju igracku), i ostavi je ukljucenu dokle se god potpuno ne ugasi. Zatim napuni baterije i ponovo ih isprazni na taj nacin. Na taj nacin ces eliminisati memorijski efekat. Bolja opcija je punjac koji moze da i da puni i da prazni baterije ali i ovo sa baterijskom lampom je sasvim delotvorno.

I da ne bude zabune: NiCd baterije i Pb akumulatori ne smeju da se isprazne ispod 70% kapaciteta jer se ispod te vrednosti ostecuju celije. NiMH  baterije mogu (i treba) da se prazne do nule, i da se pune oko 2000 puta. LiION (Litijum ION) baterije takodje, s'tim sto one nemaju memorijski efekat. LiPO (Litiijum Polimer)baterije su trenutno daleko najbolje.

Luger

Obavezno probaj da uradis ovo sto Spadej rece, probaj da eliminises memorijski efekat. Nego, nisi napisao koje su to baterije, kojeg proizvodjaca, jer je sve ovo prazna prica ukoliko su same baterije trash. Imam i ja neke "Sony od 2500mA, koje ne da nisu imale 2500, nego nisu imale ni tih 500mA.Ni za daljinac ne valjaju. Jednostavno su istocnjacka prevara.
Malo mi je cudno da nove,punjive baterije,izdrze par snimaka. :o
Za Eneloop bi vrijedilo kupiti i kvalitetan punjac, svakako sa opcijom praznjenja. Prije 2 godine sam kupio Voltcraft IPC-1 iz Conrada, ima i drugih dobrih, ali za ovaj znam da je pouzdan. Ima punjenje, praznjenje, test i refresh.Zatim, manuelno zadavanje struje praznjenja i punjenja, prikazivanje stanja i vremena punjenja na displeju...ma ima sve sto treba.
Izbjegavaj brze punjace ukoliko nisu kontrolisani mikroprocesorom i ukoliko nemaju Delta V cut off kontrolu punjenja. ( obicno pise na njima)
Mozes koristiti i Sanyo NC-MQNO4E, ali on nema kontrolu punjenja, vec je odredjeno vrijeme na 15-16h, nakon cega prestaje punjenje.
Ovim punjacem se baterije od 2000mA pune 10h, a 2500mA 12H, tako da se mora rucno prekidati punjenje. (a moze i da se zaboravi  :-\ )

marino

spadej i luger...hvala na savjetima...svakako probam ovo s lampicom (sva sreca da mi ostala jos neka s klasicnom zaruljom, jer dok bi LED lampica pocuclala baterije nacekao bih se)

baterije koje su problematicne;
lobox (nema oznake tipa)  NiMH 2400, 1.2V, R6, AA
a ove druge neznam oznaku tipa sada, nisu kod mene doma
Vidulini Observatory