• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Filtri za Sunce

Started by Danijel, May 15, 2013, 09:30:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Htio bih izraditi filter za Sunce koji bi išao na Celestron 11. Baaderova AstroSolar folija se pokazala dobrom za te namijene ali me pomalo smeta samo jedna stvar, daje monokromatsku sliku lišenu boja. Dodavanje boja softverskim putem mi se nije pokazalo uspješnim, uvijek mi ispadne drugačije, pa sam se sjetio da sam viđao slike u žuto-narančastoj boji koje su snimane filtrima koji su tu boju davali po defaultu. Bacio sam se u traganje za takvim filtrima i našao ih.

Seymour Solar prodaje svakakve filtre za promatranje Sunca. Vrlo su skupi ako se kupuju u obliku gotovih poklopaca za objektive. No, imaju i folije različitih dimenzija, a za izradu poklopca/kućišta za objektiv zadužen je sam korisnik. Tada su cijene prihvatljive. I tako mi je za oko zapela folija dimenzija 305 x 305 mm po cijeni od 29 $.

Od nje bih mogao napraviti filter za C11 ili više filtera manjih dimenzija, ako bih radio off axis varijantu.

Zanima me znade li netko od vas nešto o tim filterima. Očito je da nisu u širokoj upotrebi kod nas pa je Baaderov filter popularniji, no možda je netko imao prilike susresti se u radu s tim filterom ili ima kakvih saznanja o tome kako su ljudi zadovoljni njime?
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Naručio sam u međuvremenu foliju, ali ne od njih jer sam se smrzo kad sam vidio kolika je poštarina (45,45 $), a folija košta 29 $. :o

Nabasao sam u međuvremenu na eBay-u za 25,99 $ i bez poštarine i odmah sam ju ugrabio ;D
Proizvodi ju Thousand Oaks Optical.

Ako nekoga zanima imaju još, evo ovdje. Ima i manjih dimenzija ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT