• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Red Matter in Star Trek Movie

Started by Accuphase, May 11, 2013, 07:06:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Accuphase

May 11, 2013, 07:06:26 pm Last Edit: May 11, 2013, 07:18:19 pm by Accuphase
Svi fanovi čuvenog serijala siguran sam, dobro pamte impresivnu scenu razaranja planete Vulkan, izazvanog stvaranjem "artifical black hole" u njenom središtu !

https://www.youtube.com/watch?v=4wVEhafuF7A

U tu svrhu, koristili su nešto krajnje prozaično nazvano "Red Matter", i to samo jednu jedinu kapljicu iste, ni manje ni više...



S obzirom da nas ništa ne sprečava da malo maštamo(u okvirima nauke koliko se može, naravno), pitanje glasi "kakva bi fizika mogla da stoji iza toga" ?

r2d2

May 11, 2013, 07:35:38 pm #1 Last Edit: May 11, 2013, 07:53:59 pm by r2d2
Gravitacija?  Sa kratkom ekspozicijom! Predpostavljam da bi planeta trebalo da eksplodira zbog enormne temperature koja bi se javila usled ovakog procesa...
Pitanje je sta bi se dogodilo sa el. magnetnom silom, slabom i jakom  nuklearnom?

Mislim da u hoginsovom zracenju postoji formula u  kojoj je jedan od paremetara vreme izracivanja. Sto je manja crna rupa brze izracuje materijal.... Narvno nemojte me drzati za rec pricam napamet...

U svakom slucaju treba izmeriti vreme  kolabiranja i uporediti da li toliko brz proces se negde teoretski moze dogoditi? Moguce je da ova  sila kolabiranja uzimajuci u obzir tu brzinu  bude jaca i od te potencijalne eksplozije ... otkud znam...
 

Accuphase

May 11, 2013, 08:06:02 pm #2 Last Edit: May 11, 2013, 08:15:13 pm by Accuphase
Quote from: r2d2 on May 11, 2013, 07:35:38 pm
Gravitacija?  Sa kratkom ekspozicijom! Predpostavljam da bi planeta trebalo da eksplodira zbog enormne temperature koja bi se javila usled ovakog procesa...
Pitanje je sta bi se dogodilo sa el. magnetnom silom, slabom i jakom  nuklearnom?

Mislim da u hoginsovom zracenju postoji formula u  kojoj je jedan od paremetara vreme izracivanja. Sto je manja crna rupa brze izracuje materijal.... Narvno nemojte me drzati za rec pricam napamet...

U svakom slucaju treba izmeriti vreme  kolabiranja i uporediti da li toliko brz proces se negde teoretski moze dogoditi? Moguce je da ova  sila kolabiranja uzimajuci u obzir tu brzinu  bude jaca i od te potencijalne eksplozije ... otkud znam...
 


Ovo je kratak sinopsis sada već predposlednjeg dela "Star Trek" serijala...
http://en.memory-alpha.org/wiki/Red_matter

Reč je o imploziji ne eksploziji a "red matter" je prvobitno bila namenjena spasavanju matičnog sveta Romulijanaca od ekspolzije supernove, na istovetan način kao što se ranije-kasnije(reč je o paralelnoj istoriji) uradilo sa Vulkanom !
E sad ako ta "kapljica" može da savlada čitavu zvezdu na putu da postane supernova, onda...

Accuphase

May 19, 2013, 11:33:56 am #3 Last Edit: May 19, 2013, 11:40:29 am by Accuphase
Vidim, tema ima dosta pregleda ali malo(samo jedan do sada) komentara, pa da dodamo malo "ulja na vatru"...
http://www.efda.org/2012/08/sticking-nuclei-together/
Elem "Sila Boja" drži na okupu kvarkove unutar protona i neutrona, niko nikada ni u najačim akceleratorima nije uspeo da joj se suprotstavi, te za razliku od svih drugih "osnovnih prirodnih sila" ova sa povećanjem rastojanja između čestica nepojmljivo raste !
Da li je možda "red matter" zapravo neko "force field" koje u sebi ima slobodne kvarkove, koji kada se spoje deluju privlačno prvo na okolne atome, a onda eksponencijalnom brzinom i na svu preostalu materiju oko sebe, tim pre jer jezgra planeta ili još bolje zvezda imaju baš ono što treba... veliku gustinu supstance ?


Accuphase

Malo jezgrovite slikovitosti, YouTube je prepun zanimljivih klipova, evo jednog baš kakav nam ovde treba...
http://www.youtube.com/watch?v=Yv3EMq2Dgq8

r2d2

May 20, 2013, 08:03:27 am #5 Last Edit: May 20, 2013, 08:34:26 am by r2d2
Zanimljivo...

Dozvoli mi malo da budem slobodniji iako moje znanje je na skromnom nivou..

QuoteDa li je možda "red matter" zapravo neko "force field" koje u sebi ima slobodne kvarkove, koji kada se spoje deluju privlačno prvo na okolne atome, a onda eksponencijalnom brzinom i na svu preostalu materiju oko sebe, tim pre jer jezgra planeta ili još bolje zvezda imaju baš ono što treba... veliku gustinu supstance ?


Meni kao da tu nesto skripi u tvom predlogu. Kvarkovi se ne mogu naci slobodni nikada. Koliko se ja secam sila koja pravi "cvrste oblike" materije  je elektromagnetna,  jer  pored jezgra, elektroni su ti koji odredjuju svojstva materije u nasem makrosvetu. Bez elektrona tacnije bez elektronskih orbitala bilo koja materija bi bila samo jonizovani gas koji moze usled gravitacije da se urusi sam u sebe ...
Prenosioc em sile je foton, ali pazi vraga on je sam sebi anti cestica. Dok gluoni zajedno sa kvarkovim vec prave kvark-gluonsku plazmu i bas zbog toga ne postoji usamljeni kvark...
Kada bi napravlili proces gde se fotoni automatski anihiliraju i samim tim iskljucimo elm silu iz opticaja, mozda bi mogli da dobijemo tu red mater, ali pitanje kako bi taj proces "urusavanja" vizuelno izgledao jer masa planete nije masa neke zvezde...

Mozda je ta red m. samo neki agens koji pospesuje proces koji pravi plazmu (elektroni i protoni, a neutroni bi se sami razgradili)  od obicne materije?

Imamo neutronske zvezde kao primer slicne pojave koja je prikazana u filmu..

NShappy

Ajd ajd, samo vi filozofirajte, pa kada vas neko pročita i skonta da to stvarno može da se napravi, ode sve u peršun... ...neki, singularni peršun.

;D ;D ;D