• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prve astrofotografije

Started by johnny984, May 25, 2013, 05:37:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Najpre, kao novi član ovog foruma, želim da pozdravim sve ljubitelje astonomije i srodnih nauka  :).

Kupio sam pre nekoliko meseci sky-watcher 60/700. Nema se trenutno za nešto bolje, ali biće, a i mogu da kažem da sam zadovoljan onim što sam dobio za taj novac. Dobro dođe kao početnički instrument koji je sasvim upotrebljiv za planete i po neke objekte dubokog neba. Naravno, bez puno detalja, ali s obzirom da mi je to prvi teleskop, poslužiće mi da naučim da se dobro snalazim na noćnom nebu, dok se ne skupi para za nešto bolje (najverovatnije će to biti dob 200/1200, a ako bude više para onda će doći u obzir i EQ montaža). Naknadno sam kupio okular Gold line 6mm, što je dosta poboljšalo pogled na mesec naravno, ali i na planete, pre svega saturn. To je otprilike i teoretski maksimum ovog teleskopa, s obzirom da piše da je upotrebljiv do uvećanja od 120X. Uzeo sam i foliju za sunce. Sve u svemu, znam da može mnogo bolje, ali za sada mi i ovo pruža dosta uživanja, tako da dok ne dođe red na nešto bolje poslužiće sasvim solidno i ovaj teleskop  :).

Da se vratim sad na temu ovog foruma, sinoć me je mesec izazvao da pokušam da ga uslikam. S obzirom da nemam adaptere a ni odgovarajući fotoaparat naravno  :), slikao sam kroz okular barium 20mm koji dolazi uz teleskop i fujifilm f450 aparatom iz ruke. Mesec je bio skoro pun, tako da se krateri ne mogu videti kao kada nije, ali s obzirom da su mi ovo prve fotke ovog tipa koje sam uslikao u životu, jako sam zadovoljan  :). Evo jedne samo malo zatamljene:



i recimo ista ta slika ali sa plavim filterom (softverskim filterom, ne filterom za teleskop  :) )



Zatim sam danas odlučio da se oprobam i sa suncem, evo i rezultata, neobrađena slika, sunce, pege i oblaci:



crveno sunce:



i za kraj plavo:



Toliko za sada. Poz!
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo ih i Jupiter, Venera i Merkur, bilo je vedro tačno gde treba.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Odlično za početak, wellcome & well done  ;D
Navedi nam kako si snimao, imaš neki držač ili držiš aparat preko okulara. I koji je aparat  :)
U principu najlepše na početku je činjenica da znaš da ćeš konstantno da napreduješ  :)

johnny984

Bolje vas našo i hvala  :)

Aparat je fujifilm FinePix f450, nije baš za astrofotografiju ali ima nekoliko opcija koje pomažu. Imam stalak za njega, ali samo kada slikam samim aparatom. Tako sam slikao planete, a za mesec i sunce sam ga držao preko okulara.

Evo još jedne zanimljive fotke, aparat sam stavio na teleskop, tako da se vidi cev  :) Ne znam samo koliko dobro će se videti planete, s obzirom na kompresiju u photobucket-u.



Večeras bi trebalo da prizor bude još bolji, ako oblaci dozvole  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Kizza

Pozdrav i od mene  :) Ja volim ovakve slike,samo napred.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

darko76

Svaka cast. Kako je fotoaparat drzan rukom na okularu, slike su bas ispale odlicno
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

johnny984

Hvala ljudi  :)

Aparat sam samo prislonio na okular, i koristio sam kratku ekspoziciju tako da mala drmusanja nisu došla do izražaja. Bilo je i neuspelih pokušaja naravno, nije baš lako tačno pogoditi okular objektivom aparata. A i mesec je bio skoro pun, tako da je i to pomoglo. Videćemo kada bude manje svetao kako će to izgledati, mada verujem da će moći i tada, s tim što bi onda trebali da se vide i krateri. Možda probam i kroz okular od 6mm gold line, i on ima dosta širok otvor, mada pri tom uvećanju treba više stabilnosti, tako da videćemo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

vasja

Svaka čast Johny! Lepe slike, naročito za metod koji si koristio. Kada si i odakle slikao Merkur, Veneru i Jupiter?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

johnny984

Hvala vasja. Slikao sam ih 25.5. oko 20:30, sa svoje terase koje je okrenuta ka zapadu  :) . Inače živim u Pirotu. Da sam imao još desetak min moglo je i bolje jer bi nebo bilo tamnije, ali morao sam da izađem. Sinoć sam imao u planu da odem negde gde je mračnije, ali je bilo oblačno baš gde ne treba. Probaću i večeras, ako vreme dozvoli.

Imam u planu da napravim kolaž mesečevih mena tako što ću ga slikati svake večeri kako se menja, pa da onda spojim sve na jednoj slici. Mada kakvo je vreme promenljivo, možda bude više praznih slika nego slika sa mesecom  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

May 28, 2013, 01:03:37 am #9 Last Edit: May 28, 2013, 01:16:21 am by johnny984
Vreme je poslužilo večeras, tako da sam uspeo da napravim dosta fotografija "plesa planeta"  :)

Yagodinac je pominjao napredak, ovoga puta on je u vidu odlaska na periferiju grada gde nema rasvete i malo boljeg aparata.  Evo i fotki:

4 palnete



wide field panorama, kad se poveća slika vide se i planete  :)



5X zoom



i za kraj jedna invertovana, još malo pa kao pogled sa Marsa ili možda Titana, mada ovi dalekovodi baš i ne pomažu  :)









"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

Hvala. Sad je na redu da se napravi držač za aparat kako bih slikao neka od svetlijih zvezdanih jata. A biće i još zanimljivih konjukcija planeta narednih dana. 31.5. će sve 3 planete biti u liniji, a 10. juna mislim na scenu stupaju merkur, venera i mesečev srp, tako da ima šta da se slika i dalje  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

johnny984

Hvala. Od sada pa nadalje samo bolje može da bude  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

astromilke

Ako nisi napravio drzac evo jedne, mozda primitivne ali funkcionalne ideje ( provereno ! :)

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/camera-holder-uradi-sam/msg33701/#msg33701

Super su fotke, samo tako nastavi!
SW Newton 76/900
EOS 1200D