• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prve astrofotografije

Started by johnny984, May 25, 2013, 05:37:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Hvala na ideji. Ako budem to radio, sigurno ću probati tako. Jedino taj cevni nosac možda bude problem za pronaći, ali snaćiću se nekako. Ja sam razmišljao o nekoj ovakvoj varijanti:

http://www.astronomyhints.com/digital_mount.html

ali tvoj predlog mi se ipak više sviđa. Jedini problem i razlog što još nisam počeo da pravim držač je to što mi je aparat u kvaru, tako da mora na servis ili da kupujem drugi. Tako da ako ga popravim, biće i držač, ako ne, onda ću štekati pare za neku DSLR kameru.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Nisam mogao da izdržim da ga ne napravim  :)

Vidim da funkcioniše dobro, lepo može da se fokusira, ali aparat je u kvaru pa ne može da slika. Ako bude vedro večeras, pozajmiću od nekoga pa ću isprobati šta se može ovakvom konfiguracijom.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

astromilke

Eto :) ipak nije bilo tesko. Jos aparat i spreman si :P Tako sam i ja odleteo da pokupujem delove kad sam video ideju :) Samo jos da prodju ovi oblaci...
SW Newton 76/900
EOS 1200D

johnny984

Ma da, super je rešenje, jednostavno i svi delovi su dostupni. Još samo da ga isprobam na delu. Pozajmio sam aparat, ali obleci se nešto nećkaju, tako da videćemo šta će biti  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Odlicno je ispalo. Samo precizno centriranje po obje ose i eto veselja.

kruska

ok je ispalo, ne moze to drukcije ni biti.
ima tu jos izuma a ovaj je najlogicniji.
🌠

johnny984

Čudno je to što navoj na aparatu nije u liniji sa objektivom, tako da sam morao i aparat i okular malo da zakosim kako bi se lepo gađali. Probao sam da slikam okolinu i dobro je poravnjano. Još samo da se razvedri i biće fotki  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo jednog snimka sunca. Ali i pre nego što sam uspeo da se poigram sa podešavanjima na aparatu, naišao je oblak, tako da za sada jedna pega i malo boje u PS-u.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Sada je već bolje. Evo kako izgleda sa minimalnom obradom:

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kruska

napredak je ocigledan,
u svakom pogledu........... sve vise napredujes.
🌠

johnny984

Hvala mravic i hvala kruska. Biće fotki ovih dana kad budem imao vremena i aparat na raspolaganju.

Probao sam malo noćas. U suštini, ovom metodom i sa opremom kakvu ja imam mogu da slikam sunce, mesec i verovatno saturn i jupiter kad se vrati. Probao sam da uhvatim neka od zvezdanih jata koja su sjajnija, ali neće to baš ići sa mojim teleskopom. Saturn sam uspeo lepo da vidim na aparatu, čak i kada zumiram može lepo da se fokusira, ali nisam slikao/snimao jer mi je bio namontiran 20mm okular na držač. Ovih dana ću staviti 6mm pa ću probati da snimim nešto. Sve u svemu, kada sam video da ne mogu da hvatam M-ove ovako, skinuo sam držač i bacio se na posmatranje  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Kad iscrpiš prvu fazu ide druga: snimanje klipa na planetama  :)
To se posle u Registaxu (koji je džabe  ;)) sredi i obradi i da vidiš čudo.
Što se tiče duže ekspozicije jata ili maglina, to svakako treba da probaš ali su ograničenja pre svega od strane aparata, a onda i od montaže. Ako aparat ima dugu ekspoziciju (npr canoni imaju obično do 15sec) onda i montažica treba to da podrži, što meni sa EQ2 nije uvek bilo slučaj.

johnny984

Ma meni je montaža AZ2, tako da nije to nešto mnogo stabilno, ali eksperimentisaću naravno. Treba da uzmem neki okular od 32 ili 40mm da slika bude što svetlija, pa će i aparat lakše da odradi pretpostavljam. U svakom slučaju poslužiće za posmatranje  :) A što se snimanja klipova tiče, to je sledeće što ću probati. Saturn lepo mogu da uhvatim u gold line 6mm, a registrax sam već skinuo i čitao neke tutorijale, tako da imaću čime da se zanimavam  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo još jednog držača, ovaj put za mobilni telefon, možda posluži za neki klip, videćemo kad bude vedro napokon  :)

Princip je isti, samo što sam na vrh dela od brave montirao nosač za mobilni i uklonio deo sa leđa kako bi oslobodio kamericu. Za dnevna slikanja funkcioniše fino, a videćemo koliko je kamerica u mogućnosti da snimi recimo saturn  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein