• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prve astrofotografije

Started by johnny984, May 25, 2013, 05:37:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Evo jednog mozaika meseca od večeras (samo 2 slike spojene doduše). Ima tu još materijala, ali treba sve to obraditi u PS-u  :)

Inače, uspeo sam da napravim i po koji klip saturna. Sitno je to dosta, ali mislim da će moći nešto da se izvuče. Javljam  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo i prvih pokušaja hvatanja saturna. Prve dve slike su od klipa snimanog kroz okular 20mm i zoom na digitalcu od 4x. Stakirano oko 1400 fotografija u registrax-u v5.1. Treća fotka je pokušaj kroz okular 6mm GL + zoom na aparatu od oko 2.5x (oko 900 sličica). S obzirom na aparaturu (sky-watcher 60/700 i AZ2 montaža + običan digitalac na home made nosaču), rezultati i nisu tako loši. Možda uz malo više eksperimentisanja u registrax-u i bolju lokaciju za snimanje (ovo je snimljeno iz dvorišta sa banderom u blizini) rezultati mogu malo i da se poprave, videćemo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Pa to je ok za tu aperturu. Doduše, da imaš veći teleskop onda bi se postavljalo pitanje termičkih turbulencija i stabilnosti atmosfere tako da bi bilo bolje ali ne mnogo bolje.
Interesantno da se ne vidi hromatska aberacija. To je posledica velikog f-odnosa. Ja još uvek negde imam f5 70 refraktor (spremam se da od njega napravim tražilac) i to puca od hromatske aberacije, skoro da je neupotrebljiv na planetama - jes oštar ali mnogo bre šareno  ;D

johnny984

Optika na teleskopu je solidnog kvaliteta. Što se samog posmatranja tiče, gotovo da se aberacija i ne primećuje, čak i sa barium okularima koji dolaze uz teleskop. Sa 6mm gold line okularom, saturn je kristalno jasan kad se lopo fokusira. E sad što je mala apertura pa mu je to otprilike maksimum i nema nekih detalja, to je druga priča  :) A snimanje nešto sasvim treće, ali eto, bar imam neku zanimaciju  :)

Interesuje me, da li neko ima iskustva sa teleskopom ovakve aperture i nekim barlowom. Teoretsko uvećanje je oko 120x, i to mu je otprilike sa okularom od 6mm. Interesuje me da li bi bilo moguće na to još dodati barlow x2, tj., da li bi to ovaj teleskop mogao da izvuče bez drastičnog gubitka kvaliteta slike? Mislim konkretno na planete, recimo saturn i jupiter.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo i popravnog konačnog stacka snimanog kroz 6mm okular. Malo više pažnje posvećeno u registrax-u i malo dorade u photoshop-u  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Ne znam koji teleskop imaš ali sumnjam da je ima solidnu optiku, osim ako nije u pitanju Televue 60  :(
U principu veliki f-odnos minimizira sve nesavršenosti optike pa tako i defektni kineski objektivi imaju dobru sliku na f11.5. Razlog je taj što se svako odstupanje od idealne zakrivljenosti ili neravna površina mnogo više reperkutuju na brze sisteme - zato se pejzaži slikaju na f7-f15 kod digitalaca, na f2.8-f5 je slika svetlija ali drastično mutnija, iako je u pitanju potpuno isti objektiv.

Probaj da centriraš Saturn ili da ga "premestiš" u Photoshopu, a takođe i odradi auto-levels, u slučaju da nisi siguran kako manuelno to da podesiš. U prevodu Saturn je suviše taman, veoma često je to rezultat Registaxovog algoritma. Ako ostaviš ovako biće šteta jer se u toj tami sigurno kriju bar još neki detalji prstena  :)

Yagodinac

Edit: sad videh da je Skywatcher 60/700, to je bolja solucija nego da je neki Optisan ili slično, ali ipak u perspektivi nije loše planirati nešto veće  :)
Naprosto to skuplja relativno malo svetla. Sem toga mislim da bilo koju kombinaciju barlowa i okulara da upotrebiš praktični limit tog teleskopa je 100-150x, zavisi šta gledaš. Na Mesecu je moguće upotrebiti najveće uvećanje jer je on sjajan i kontrastan, planete malo manje dopuštaju egzibicije. Saturn mislim da bi na 150x kod tebe bio praktično veoma taman za bilo kakvo snimanje.

johnny984

Htedoh reći solidnu optiku za performanse koje može da pruži pri tom f odnosu. Inače znam da nema nekog kvaliteta za 9000 din  :) Imam SW iz teleskop centra.

Hvala na sugestiji, probaću da poboljšam i to malo. A centriranje nije problem naravno, samo sam malo bio lenj  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Imam u planu nešto veće, najverovatnije dob 200/1200, nadam se do kraja godine. Pa nekad kasnije i neka EQ montaža, ali otom potom  :)

Tako sam i mislio, što se barlowa tiče, ali sad sam bar siguran, hvala  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Dobar barlow i dobar okular su uvek dobra investicija. Teleskopi se kupuju i prodaju ali ako imaš malo bolji okular onda on ostaje  :)

johnny984

Tu se slažem u potpunosti, teleskopi dođu i prođu, a barlovi i okulari se prenose dalje  :)

Evo još 2 varijacije na temu. Jeste malo bolje sad, ali mislim da će biti teško nešto više izvući iz ovoga (možda i grešim). Ipak je to snimljeno pri uvećanju od oko 120 + zuum na aparatu u lošim uslovima. Ali za prvi saturn, prilično sam zadovoljan  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

To je to otprilike, možda nekad može da se dobije više ako se odabere u Registaxu da manje frejmova uđe u postupak stakiranja. Takoreći od 1200 frejmova postaviš da najboljih 5% budu automatski izdvojeni i stakirani, rezultat je bitno bolji nego da je odabrano 20 ili 50%. Poenta je što su momenti čiste slike i mirne atmosfere kratki i ne baš česti, nažalost. Ako odabereš 50% onda je velika većina od tih sličica u suštini mutna i bez detalja.

johnny984

Registrax sada proučavam, prvi put radim u njemu, tako da tek treba da eksperimentišem sa njim. Probaću da uradim ovo što si rekao, hvala. Inače registrax v6 mi katastrofalno sporo radi, a nekako mi se čini da su potpunije opcije tamo. Mada poslužiće i v5 za sada.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

Cestitam johnny 984,poslednja slika je stvarno OK za tu velicinu teleskopa.Ja imam slican ,ali nefirmiran,pa sam napravio losiji Saturn.Posto ti ide fotografija,kod nabavke sledeceg teleskopa vodi racuna da mu f bude 5 ili manji. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm