• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prve astrofotografije

Started by johnny984, May 25, 2013, 05:37:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Johny, ako je ovo isečak iz originalne fotke onda su mrlje na suncu može_biti prašina na senzoru. Nisam doduše 100% siguran.

johnny984

One dve mrlje skroz levo jesu greška aparata, ali njih sam i uklonio u obradi. Ostalo jesu pege, ova sličica je dosta kompresovana pa možda zato tako izgleda. Slika koju sam koristio je boljeg kvaliteta.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

June 19, 2013, 02:32:42 pm #62 Last Edit: June 19, 2013, 02:48:09 pm by johnny984
Evo malo kvalitetnije verzije, zaokružene su greške koje sam uklonio. A i patern pega se slaže potpuno recimo sa Danijelovim fotografijama, tako da sam siguran da su pege prave. Jedino sam morao malo da ih pojačam da budu tamnije i primetnije  :)



Takođe, prilikom samog slikanja, dok se teleskop ne smiri, vidim šta se klima zajedno sa suncem (pege) a šta ostaje na istom mestu (greške), tako da je to još jedan pokazatelj  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Evo ja malo čačkao po tvojoj slici ;)

Zanimljivo je kako je ta prljavština vrlo slična Sunčevim pjegama. S obzirom da je slika dosta defokusirana, tko ne prati razvoj pjega, lako može pomisliti i da su one dvije nepoznate mrljice također pjege.

Johnny, potrudi se što preciznije isfokusirati sliku. Kao prvo treba ti na teleskopu veliko sjenilo. Napravi ga od kartona. Uzmeš veliku kartonsku kutiju, što veća to bolja, odvojiš jednu njezinu ravnu stranicu, izrežeš u njoj rupu koja je tolika koliki je promjer sjenila objektiva teleskopa, da karton lako natakneš preko cijevi teleskopa i tako imaš kvalitetno sjenilo.

Kada imaš dobro sjenilo, sjaj sunca ti neće smetati da se posvetiš finom izoštravanju slike, a i puno bolje ćeš vidjeti sliku u fotoaparatu. Kada si dobio dobar fokus, tada slikaj, nemoj štedjeti na slikama, napravi ih 30-40 barem. Tako ja radim. I onda na kompjuteru listaš i biraš najoštriju koju nađeš. Naime, kako zrak treperi, i slika je mutnjikava no u jednom trenutku ćeš snimiti nešto bolju sliku koja je nastala između dva mutna trenutka.

S obzirom da imaš mali teleskop i na uvjete snimanja, teško je dobiti sliku koja je oštra, gotovo nikada nećeš imati takvu sliku. Zbog toga, kod obrade, smanji joj veličinu, recimo na 1200 piksela ili još manju. Automatski će se sve greške također smanjiti, a ionako nitko ne gleda slike na ful veličini. Tada ju možeš lickati i pipkati u kompjuteru do mile volje, igrati se krivuljama, bojama, kontrastima itd. Ovako kad imaš potpuno veliku sliku, jako je teško nešto od nje napraviti jer stalno moraš skrolati po njoj. Slobodno joj smanji dimenzije ;)

Teleskop ti izokrene sliku. Kada ju obrađuješ, okreni ju tako kako ju vidimo mi sa Zemlje. U svemiru nema gore-dolje-lijevo-desno, no kada snimaš Sunce ili Mjesec, orijentiraj sliku "ispravno" tako da dobije "ravnotežu" jer će ljudima biti lakše snaći se na njoj. Za maglice, galaksije i ostale objekte to nije važno, no ono što vidimo gledajući dalekozorom ili golim okom, to tako i percipiramo pa svaka slika Sunca ili Mjeseca koja odstupa od toga, stvara poteškoće u orijentaciji. Što ćeš, mi ljudi smo takvi :)

Na dobrom si putu i budi uporan, rezultati će doći sami po sebi, samo radi, ne boj se eksperimentirati i ne ustručavaj se pitati sve što te zanima 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Ma ne postavlja se pitanje da li su to pege - jesu itekako, nego one krupnije mrlje su svakako nekakva prašina. Ništa strašno, svaki DSLR pre ili kasnije zapati tu muku  :( A uostalom to može da bude i na drugim mestima, zato postoji oduzimanje flet frejma i prašina - puf - nestane  ;D

Da bi bilo uočljivije pojačao sam kontrast:



Veštački fletom rešena prašina sa te iste fotke, skroz na brzinu, loše je selektovana i odrađena pozadina, ali čisto da vidiš princip:


johnny984

Hvala na savetima i jednom i drugom. Primljeno k znanju i primeniću prilikom sledećeg slikanja. Ovih krupnijih mrlja nema uvek, tačnije to sam primetio samo kada slikam sunce i to sa zoomom na samom aparatu. Aparat je neki najobičniji sony digitalac, nije mi pri ruci trenutno pa ne znam tačno koji model. Sliku o kojoj govorimo slikao sam kroz 6mm okular + zoom na aparatu. Kasnije je jesam smanjivao tokom obrade da je uklopim na sliku koja je slikana bez zuma. A zumiram zato što ne vidim sve pege bez zuma, samo one najveće. A kad zumiram nemam celu sliku. Ne znam da li je to do aparata, podešavanja ISO i drugih vrednosti na samom aparatu, možda i fokusiranje itd. Probaću i zastor da dodam sledeći put, a i svakako treba eksperimentisati sa podešavanjima više. Okačiću sliku koju sam dobio bez zuma na kraju da vidite šta dobijam (ima je i na nekoj prethodnoj strani), na nju sam dodao ovaj isečak sa pegama.

E sad, za izvrtanje slike teleskopa znam, imam i rotiranu verziju po vertikali i horizontali, ali sam okačio nerotiranu ovde, ne znam ni ja zašto  :) Uglavnom i snimim bar 15-20 slika, pa ostanu nekoliko. Precizno fokusiranje mi jeste problem jer montaža je dosta nestabilna pa se pri većim uvećanjima slika dosta trese. Naravno sačekam da se smiri pa onda ponovo, ali treba to pogoditi.

Evo i slike koja je bila osnova, nema toliko šuma, ali nema ni pega.



Takođe, osvetljenost na samom aparatu se dosta menja kada je recimo celo sunce u kadru i kada je samo jedan deo u kadru. Koristim odloženo snimanje 10sec, ali kada kliknem da slikam, malo mrdne i sunce i moguće je da i tu gubim nešto od fokusa. Uglavnom, trudim se da proračunam da za 10sec sunce bude lepo na sredini.

Ima mesta za napredak u svakom slučaju i sa trenutnom opremom, primeniću savete pa ćem da vidimo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein