• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars JSP 28.-29.10.2005.

Started by Bobo, October 30, 2005, 10:10:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Nabrzinu dogovoreni Mars JSP je na kraju ispao odlicno! Iako je prvi dan (petak) bilo malo sudionika (osim mene i Marije, bili su Vid, Boki i Lovro), subota je sve nadoknadila i posjecenoscu i dobrim seeingom za promatranje Marsa.

Petak je bio stvarno los. Na parking su prvo stigli Vid i Boki koji je htio isporbati svoj 15x70 TS dalekozor. Nebo nije bilo obecavajuce pa nisam htio odmah slagati teleskop, a i ja sam imao dalekozor za isprobati :) Stvarno je bio uzitak svrljati po nebu sa oba oka..zakljucili smo da su oba dalekozora dobra. 15x70 se jos moze na krace vrijeme drzati rukama i daje stvarno odlicnu sliku, kao da si u orbiti i zujis okolo! Moj Pentax 10x50 je jako dobar, vrlo ostar, ali rubovi su katastrofa! Podsjeca me na ono sto je rekao Stimac (gospodin se, naravno, opet nije pojavio na Japeticu, sramota! :) ) za svoj Nikon. Ne razumijem od cega je to tako, nekako sumnjam na asfericne objektive. Efekt se najbolje vidi na defokusiranom liscu. No dobro, to se javlja na zadnjih cca 5% vidnog polja, ostatak je vrlo ostar! U subotu navecer smo bez problema vidjeli fazu Venere.

Eh da se vratimo JSP-u. Petak je zavrsio neslavno, Vid nije nista uspio snimiti, a razocaran je bio i Lovro koji je stalno gundjao da je mogao ici na Mizar i da zasto je bezveze prodao kartu :) Eto, to je Japetic, jedan dan te razocara, drugi dan te odusevi..

Prespavati smo ostali samo Marija i ja. Ujutro smo isli u setnju do piramide..ona japeticka suma je fantasticna! Kasnije smo nakon graha isli ubit' oko i pripremiti se za predstojecu noc. Izgledalo je obecavajuce - iznad nas vedro, u nizini naslage nekakve maglustine koja je dosezala do vrha Japetica.

Postepeno su dolaziili ADIjevci i ostali..da ne duljim, na kraju nas se skupilo ekipe toliko da je bio osjecaj kao da smo na velikom JSPu :) zasluge najvise idu novoosnovanom drustvu RAD iz Remetinca!

Eh da, prije pocetka promatranja smo teti Ruzi donirali fotku panoramu Jastrebarskog po noci. Odmah je postavljena na zid, ko hoce neka ide vidjeti :) Padali su komentari u stilu "sta Jaska toliko svijetli?? Kao New York!" :))) i slicno.

Teleskopa nije bilo puno, ali se zato strpljivo cekalo u redu. Imali smo Lovrin 127 mak.cass i moj 7" mak-newt. Ekipa iz Remetinca je imala jedan odlican stari ruski dalekozor (12x40) i 70mm maksutov spotter koji su nabavili od Zlatka. Na pocetku je Mars bio nisko tako da smo svrljali po Messierima - M13, M27, M11, double cluster i drugi stari poznanici. Nakon toga sam zabranio pristup teleksopu i krenuo se hrvati sa kolimacijom. Seeing je bio dosta dobar i uspio sam doci prilicno blizu, iako mislim da se moze jos malo poboljsati.

Mars je tada vec bio dovoljno visoko - nakon kolimacije je izledao potpuno drukcije! Sitni detalji su se puuuno lakse vidjeli, a i seeing je bio odlican! Ehh..ukratko Mars je izgledao fantasticno! Vid mi je ostavio binoviewer i to je bio vrhunac veceri. Mars se vise nije micao iz vidnog polja mog teleskopa usprkos molitvama nekolicine prisutnih :) Kako su se lako vidjeli detalji..onako sa dva oka uopce nije bilo tesko uociti detalje za koje se prije toga trebalo muciti! Slika je bila svijetla, uopce se nije kuzilo da se promatra kroz bino kao sto je to ocito na deep sky-u. Odlicno su se vidjeli blijedoplavi oblaci na rubovima..polarna kapa je bila prakticki nevidljiva, ali se primjetilo da je nesto "tamo". Razlike u osvjetljenosti na tamnijim dijelovima, kontrast izmedju tmanijeg i svjetlijeg albeda sam lakse uocavao nego ikada! I onda dva "zareza! kod Mare Sirenum (na dosadnoj strani Marsa, prije nego sto se okrene Sirtis Major)..ma ludnica!

A tek Saturn kasnije po noci..tada su vec svi bili otisli, ostali smo samo Lovro i ja. Lovro je bio toliko udubljen u snimanje i promatranje da nije ni skuzio da smo ostali sami :) No zato se vrlo brzo odlijepio od laptopa kada sam ga pozvao da pogleda Saturn kroz bino. Ljudi, to se mora vidjeti. trebalo bi napraviti jedan Saturn party samo sa binoviewerom! Znam da mnogi astronomi navode Saturn kao prvu stvar koja ih je ocarala kada su gledali kroz teleskop. E pa ovo je ponovo taj osjecaj!! Totalni 3D feeling kuglice ogrnute prstenom..pa one sjene na prstenu i sjena prstena na disku, mogao bi ga uhvatiti rukom..i kao bonus jos nekih 4-5 satelita rastrkanih okolo! Cassini se nikada ne vidi tako bistro, pojasevi na disku koji su prije bili samo nijanse sada imaju ostre definirane rubove i njezne pastelne boje..ajme jos cu i pjesmu napisati :)

Ne, stvarno, bilo je fantasticno. Na neku foru je seeing bio odlican i omogucio nam nezaboravne prizore i snimke. Zaboravio sam reci da je ljudima bilo dosta zanimljivo gledati snimanje Marsa. Ja na tome moram zahvaliti Marku koji mi je posudio laptop (vec ko zna koji puta, ali sada se najzad isplatilio! ;) ) i Mirku na svojem "mocnom druskanu" (5x Powermate)..i Vidu na binovieweru..bez toga Mars JSP ne bi bio ni blizu ovom sto je bilo! ADI power u akciji ;)))

OK dosta naklapanja, idem sad sredit snimke Marsa da posaljem, a mozda slozim i galerijicu fotki sa JSPa..



sashastar

AUUU ima tu i duhova
Hoces li malo objasniti sliku

sashastar

Ma nemoj da obradujes slike Marsa ovo mi se dopada ali ako mozes poraviti  :D

Bobo

Duhovi? Dugacka ekspozicija (cca 5 min) i ljudi koji se micu oko teleskopa..

vanillasky

Mogu samo da vam kazem da vam zavidim  :cry:

Gugi

POHVALE za slike Marsa sa Japetica! To je recept: dobra oprema+iskustvo+drustvo  8)

S kojim si fotoaparatom nacinio slike Marsa a kojim drustvo oko teleskopa (ovo oko teleskopa je izuzetno dobar kvaliet fotografije po mom misljenju)?

Bobo

Hvala Gugi! Mars je snimljen ToUcam web kamerom, a fotke po noci sa mojim Canon 20d digitalcem sa EF 28mm objektivom.

Bobo

Evo jos jedna snimka na brzinu, moras se zurit na posao:



2x resample u registaxu, nakon obrade resize na 65%.

sashastar

Sad je Bobo sve super nediraj vise nista  :D

sashastar

Vanillasky cim tako kazes znaci da je tvoj teleskop otisao u vecna lovista.

Bobo

Quote from: "sashastar"Sad je Bobo sve super nediraj vise nista  :D


Nije lose, ja sam zadovoljan..ali jos uvijek mi se cini da bi moglo bolje  :wink:  odnosno da bi trebao jos preciznije kolimirati teleskop.

sashastar

Bobo postajes perfekcionist (u pozitivnom smislu)