• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Treba mi pomoc

Started by Mijat, May 26, 2013, 12:28:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mijat

Pozdrav svima.
Dobio sam referat iz fizikie na temu "Astronomski durbin". Ako biste mogli da mi napisete nesto o tome bio bih Vam veoma zahvalan, posto se ja se bas ne razumem u astronomiju. Slobodno pisite i neke zaniljivosti i takve stvari.
Hvala u napred :)

Danijel

Ti u stvari hoćeš da ti mi napišemo referat? :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Izgleda  :)

Mijate, na netu imaš bezbroj tema vezanih za durbine i teleskope, na srpskom i na engleskom. Imaš objašnjeno sve, počev od toga kako funkcioniše pa do objašnjenja za šta svaki deo teleskopa/durbina služi. Imaš dosta toga i ovde na sajtu. Potraži i neku temu vezanu za samogradnju teleskopa. Siguran sam da ćeš moći nešto da iskombinuješ. Pa dodaš tu još neku sliku, šemu, ubaciš neku formulu za računanje karakteristika...... u zavisnosti od toga šta ti treba, ali sve možeš bez problema naći. A da ti neko napiše čitav rad, to je već malo teže  :).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

Ne volim kada je neko maltene prisiljen da se uclani. Zasto ocekujes da cemo ti mi sazvakati i pljunuti sve? Imas google, citaj stare teme. I mi smo nekako to naucili, a nije ni komplikovano.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac


r2d2

May 26, 2013, 10:25:31 pm #6 Last Edit: May 26, 2013, 10:32:05 pm by r2d2
QuoteSlobodno pisite i neke zaniljivosti i takve stvari.

Jednom kada sam bio gladan kupio sam burek. Ali burek nije bio dobar, pa sam zalivao jogurtom. Na kraju sam shvatio da ce da mi trebaju litre jogurta, i da necu vise da kupujem u toj pekari.....    :)
-----------------------------
Ne bi bilo lose Mijate da pocnes sam da pises gledajuci po internetu podatke i kada nesto napises da to postavis ovde, a tada ce verovatno uslediti i prava pomoc, predlozi, ispravke. Ovako nemas nista da ponudis osim zelje, a tema je siroka priznaces... Srdacan pozdrav

darko76

Ajde da vidimo kako si poceo pa cemo se svi nadovezati po malo. Ja volim da pomognem, al nekome ko je poceo bar temelj:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

vasja

Kada je izmišljen?
Ko ga je izmislio?
Od čega je bio napravljen?
Ko ga je koristio?
Za šta je korišćen?
Po čemu se današnji durbini razlikuju od nekadašnjih?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

frugorski

     Tri su osnovne vrste  amaterskih teleskopa.Refraktori,reflektori i katadiopteri.
     -Kod refraktora svetlost se prelama na socivu na pocetku cevi i ide do fokusera koji se nalazi na kraju cevi teleskopa.U fokuseru se nalazi okular koji ponovo prelama svetlosni zrak tako da on bude pogodan za ljudski vid.
     -Kod reflektora svetlost ulazi i ide do kraja cevi gde se reflektuje od osnovnog (sfernog ili parabolicnog ] ogledala,vraca se do pocetka cevi gde se nalazi sekundarno ogledalo [pod uglom od 45 stepeni] i ulazi u fokuser,u kojem je okular.
     - Kod katadioptera svetlost se prelama kroz ulazno socivo ,ide do kraja cevi gde se nalazi sferno ogledalo,tu se reflektuje i vraca do pocetka cevi,gde sa sa unutrasnje strane sociva ,u kruzicu u sredini, nalazi sferno ogledalo koje vraca svatlost ka ogledalu na zadnjoj strani teleskopa.Na tom ogledalu je u sredini napravljena rupa kroz koju svetlost prolazi u fokuser i okular.
      Na ovom forum,a i na  sajtu Zvjezdarnica .com moze se naci dovoljno materijala i novih linkova.Pzz
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Mijat

Nabrzaka sam napisao ono na pocetku, boze normalno da nisam mislio da mi vi pisete, samo sam mislio da mi pomognete malo jer se sigurno razumete bolje od mene. Ajde ja cu ovde postaviti sta sam napisao za jedno dan, dva pa mi vi recite sta treba da se menja i sta valja.
Hvala svima! :)