• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prahovi za brušenje.

Started by Tristatri, June 04, 2013, 10:08:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tristatri

Gde mogu u Srbiji da se nabave prahovi za brušenje ogledala?
Znam da je baš sve finoće praha teško nabaviti, ali oni grublji gde njih nabaviti?
Čini se da prahovi za brušenje nisu česti baš u farbarama.

mravic

Potraži na netu firme u ADI, to je na severu Vojvodine.
Ima nekoliko firmi ali obavezno traži silicijum karbid, da ti ne pošalju aluminijum oksid.
Imaš finoće od nekih 60 pa na finije ali mislim da nemaju finije od 200, mada se ponekad nadje.
Možda ima ovde na forumu i br. telefona, potrazi po starim postovima.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mzikic

Ja sam u dva navrata nabavio prahove iz firme YucoHemija, iz Bačkog Jarka, za relativno male pare. Uzeo sam sve finoće koje su imali počev od 80-ice. Naravno, kao što reče Janko, budi siguran da kreneš od silicijum karbida (tj. karborunduma), barem u prvih nekoliko finoća. Na kraju možeš da pređeš na aluminijum oksid. Koliko se sećam finoće su bile sledeće:

silicijum karbid: 80, 120, 320, 400 (ili 500, ne sećam se)
aluminijum oksid: 800, 1200

Polirni prah sam nabavio iz futoške fabrike stakla, imali su prodavnicu u Novom Sadu, ne znam da li još uvek imaju. U pitanju je bio cerijum oksid i bio je malko skuplji.

U svakom slučaju, te prahove ne možeš da nabaviš u redovnoj prodaji. Moraš da kontaktiraš direktno velike fabrike koje u stvari te prahove koriste kao repromaterijal, i onda zavisiš od njihove dobre volje hoće li se mlatiti da ti prodaju tako male količine (mislim da su mi brusni prahovi težili samo kilo i po).

Nadam se da sam bio od pomoći. Znam koliko sam ja imao glavobolja kad sam prvi put zalazio u to.

mravic

Da u pravu si. I ja sam cerijum oksid nabavio u Izostaklu iz Futoga, imaju kod nas u Backoj Palanci pogon ali ne prodaju tako da sam iskamcio jednu kutijicu cerijuma, ali jedva mada ga oni trose nemilice, i zagrabio je iz kante od 25 Kg, a meni je trebalo možda 20-50g.

Ovi brusni prahovi takodje nisu u slobodnoj prodaju vec mi radnik fabrike proda, naravno bez racuna za oko 2-3 e po Kg, što je baš jeftino.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Candy77


addme

Gde mogu u Srbiji da se nabave prahovi za brušenje ogledala?

mravic

Pročitaj prethodna dva tri posta i saznaćeš.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk