• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Muke astronoma amatera u pokušaju

Started by johnny984, June 06, 2013, 01:53:57 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Nikako drugačije nisam mogao da nazovem ovu temu. Upozoravam vas da počinje komično a završava se "tragično"  :)

Stižem kući oko ponoći, bacam pogled gore kao i obično.... vedro i bez oblačka. Konačno! Palim komp, stellarium i odabiram nekoliko meta za večeras. Ucrtavam šeme na papirićima, stavljam okulare u džep, iznosim moj "monstruozni" (ne baš) SW 60/700 i odlučujem se da večeras ne posmatram iz dvorišta, nego da odem do obližnjeg terena za fudbal (oko 250m od mene) gde je potpuni mrak i nema rasvete. Sada komični deo, sedam na bajs (ko će da pali auto i sklapa teleskop za 250m, a hvala bogu ovaj je teleskop dovoljno lagan da mogu jednom rukom da ga prenesem dok drugom vozim, a i zašto bih ga nosio pešaka  :) ) i odlazim do terena. Postavljam teleskop i stavljam okular od 20mm.

Prva meta u Cepheus-u, IC 1396. Relativno brzo je nalazim, ali treba mi okular veće žižne daljine kako bih imao veće vidno polje. Nemam ga  :). Idemo dalje, samo malo desno i tu je M39. U okularu od 20mm to je već lepši prizor. Uživam neko vreme u pogledu i prelazim na sledeću metu.

Sledeća meta je Cassiopea, tj. double cluster. Nalazim ga dosta brzo, ali je na severnoj strani svetlosno zagađenje veće a i dosta je nisko, tako da se i ne vidi baš najbolje kroz ovolicki objektiv. Šta da se radi, idemo dalje.

Dok listam papiriće palim cigaru i njom svetlim po papirima  :) . Tražim Ophiuchus na nebu i zatim zvezdu Ceblarai centriram u tražiocu. Dok sam locirao Ophiuchus proletela je brilijantna zvezda padalica, nisam skoro video svetliju. Tačno iznad centrirane zvezde je IC 4665. Za sada najlepši prizor ovog posmatranja. Prvi put i gledam ovaj "objekat". Nema se vremena za gubljenje. Gledam kroz okular i okrećem teleskop u levo. I tu je NGC 6633. Podjednako lep prizor. Možda čak i lepši, a i ponovo moj prvi put da gledam. Idemo dalje, još malo levo, bes pomeranja oka sa okulara i malo naniže, i eto ga i IC 4756. Koliko ih samo ima na jednom deliću neba. I svi prelepi.

Stavljam okular 6mm Gold Line u nadi da ću dodatno ulepšati noć saturnom, međutim dok sam je bio zauzet gledanjem prethodna 3 objekta i zamenom okulara, potpuno se je naoblačilo. Šta da se radi, nije ni ovoliko moglo prethodnih dana  :) Sledeće mete su trebali da budu neki objekti u Škorpiji, pre svih M4, NGC 6231 i M6 (nisam ni njih gledao do sada tako da ne znam kako će se ovi M-ovi videti kroz moj teleskop), ali to će se ipak desiti neke druge noći.

I eto, tako je proteklo ovo moje noćašnje posmatranje, moglo je i bolje da je vreme poslužilo, ali sve u svemu sasvim zadovoljan. Biće još izveštaja sa ovim teleskopom dok se ne dokopam doba 200/1200, a do onda ću morati da se skoncentrišem na najsjajnije objekte i posmatranje malih belih mrljica  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

Možda nisam detaljno pročitao ali kako si najavio ja sam očekivao da ti je u povratku ispao teleskop koji si nosio ispod ruke dok si vozio bicikl.  ;)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Haha, e to bi stvarno bilo tragično  :)

Neko je na ovom forumu napisao kako ga komšije čudno gledaju kada iznosi teleskop. Zamislite šta bi za mene rekli kada bi me videli u ponoć sa teleskopom na bajsu  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

vasja

E to bi bila astrofotografija! Tako nešto sigurno bi završilo na APOD-u   :D
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Lep opis, samo i ja sam očekivao neku katastrofu  ;D
Kad ono vreme uzrok vaskolikih muka astronomskih... Baš mi je drago što je "samo" to u pitanju. Mogao si da zaboraviš tripod ili tako nešto, ko pojedini...  ::)

gile.ms

Lep izveštaj i lep izbor objekata :) svaka čast i samo tako nastavi!

Ako se još budeš bacio na ATM, možda završiš i ovako ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Quote from: Yagodinac on June 06, 2013, 12:02:51 pm
Mogao si da zaboraviš tripod ili tako nešto, ko pojedini...  ::)


Nije valjda  da se i to dešava :o Mada kod mene je u ovom slučaju to bilo nemoguće jer nisam ni skidao teleskop sa montaže, samo sklopim nogare  :)

Gile.ms, ma koliko mi ovo što si poslao delovalo primamljivo, za teleskope tih veličina ipak ću koristiti gepek i zadnje sedište. Ali zanimljiva ideja  :)

Inače primam sugestije za objekte koje bih trebao da pogledam sledeće. Imajte na umu koji je teleskop u pitanju. Verovatno objekti negde do 5-6 magnitude i uglavnom klusteri zvezda, magline već malo teže. Trenutno razmišljam o objektima u škorpiji, sigurno bar nekoliko mogu da vidim. Mada su nisko, ali pokušaću.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Sinoć je ponovo bilo vedro. Izgleda da se vreme konačno popravlja. Isto mesto i otprilike isto vreme. Ponovo sam spremio listu objekata koje želim da pronađem, pa krećem redom.

Plan je bio da počnem sa kaskadom, tj. vodopadima u žirafi, ali sa posmatračke lokacije u tom smeru je LP bio tako veliki da nisam uspeo da vidim ni žirafu. Levo od cassiopeie se ne vidi ništa. Razočaran, okrećem teleskop skroz na drugu stranu, jug, vreme je da se pozabavim škorpijom i strelcem. Postoji i tu LP, ali samo sasvim nisko, sazvežđa vidim bez problema. Krećem od škorpije i nišanim Antares u tražiocu. Okrećem teleskop malo u desno i evo ga M4. Ok se vidi, ali može da se klasifikuje u belu mrljicu  :) Sledeća meta je NGC 6231. Jako je nisko i od svetlosnog zagađenja ne vidim ni zvezde koje treba da me odvedu do njega. Pokušavam da ga pronađem na slepo, spuštajući teleskop od najniže zvezde koju vidim u škorpiji, ali ne ide. Ne vidi se ništa. NGC 6281 sam relativno lako našao i to je već bio mnogo lepši prizor. Idemo u strelca!

E tu već kreće pravo uživanje. Još u tražiocu uočavam M8. Fiksiram teleskop i stavljam oko na okular. Bio je potreban delić sekunde da vidim o čemu se radi i oduševljenje je stiglo. Fenomenalan objekat, zvezdice svetlucaju a maglina se vidi izvanredno. Kako li to izgleda kroz neki veći teleskop  :) Tu je i NGC 6530 da upotpuni prizor! Zadržavam se tu dosta a onda podižem teleskop i u roku od 2-3 sekunde lociram još jedan sjajan objekat. Tačnije 2. Tu su M20 i M21. Neverovatno. Neko vreme kružim od objekta do objekta, a onda odlučujem da pređem na levu stranu strelca.

M22 nalazim bez problema, ali i on kao i M4, u mom skopu je lepa bela mrlja. Nema veze, poslužiće mi da pronađem M25. Polako podižem teleskop i evo ga, lepa bela mrljica u sredini i puno zvezdica svuda okolo. Još jedan odličan ulov. Pokušavam nakon toga da pronađem i M6 i M7, ali ne uspevam jer je taj deo neba nisko i isuviše zagađen. Dosta je za večeras.

Za sledeće osmatranje planiram da nađem drštvo i odem negde van grada i negde višlje, pa ću javiti kako sam prošao. Glavna meta, pored ovih objekata koji su mi promakli noćas, biće Andromeda (prvi put), tako da poželite mi sreću  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Čeka se da se skloni mesec za neke pokušaje hvatanja objekata koje još uvek nisam video.

Umeđuvremenu, reših malopre da bacim pogled na supermesec, iako sam znao da će biti manje više dosadan kao i ostali puni meseci, a i da vidim saturn. Drug je bio tu koji nije gledao kroz teleskop, pa rekoh ajde  :)

Pogledali smo i jedno i drugo, sviđa mu se naravno, naročito saturn (naravno), a onda su se odnekuda stvorili klinci, 7-8 njih. Pitaju da gledaju, i naravno, što da ne. E to oduševljenje treba videti, stvarno neprocenjivo. Jesu bili malo nestašni, ali šta ćeš, deca  :) Pitam se gde to oduševljenje i interesovanje za astronomiju nestane kod ljudi kad ostare malo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Mene fascinira kako ti lako nalaziš objekte sa teleskopom relativno male aperture. Ja sa 70mm nisam mogao da nađem pola od toga, doduše, na njemu je sve bilo falično: od montaže (običan stoni tripod) preko brljavih kelnera i hajgensa 0.965 do lošeg fokusera i još goreg tražioca. I naravno, nije bio Skywatcher nego Optisan... Koštao je manje od tražioca na Skywatcheru. Eto, to su traume sa mojim prvim (nadam se i zadnjim) ahromatskim refraktorom.

Zaključak: nije sve u aperturi, ima nešto i u znanju posmatrača i kvalitetu samog teleskopa.

johnny984

Naravno, mnogo toga zavisi od kvaliteta montaže i optike, bez obira na to koja je apertura u pitanju. Neki od ovih gore navedenih objekata koje sam video jesu bukvalno bele flekice, ali dovoljno da se raspoznaju da su to oni. Neki sjajniji se stvarno lepo vide sa okularom od 20mm. Bilo bi još bolje kada bih imao neki recimo 32mm. Biće i to, ali prvo mora teleskop, do onda ništa drugo ne kupujem. U suštini, najlepši prizori u ovom teleskopu su klusteri zvezda, oni svetliji, a ima ih hvala bogu  :) Magline se vide ok, ali ipak bi to bilo mnogo bolje sa 32mm. Recimo butterfly cluster se vidi super, m8 takođe, ali recimo m4 u škorpiji i great hercules cluster su samo mrljice.

E sad što se umeća tiče, tu je po meni bitno biti uporan. Stellarium, nađeš šta planiraš da posmatraš i onda dok ne nađeš ne odustaješ. U početku sam imao više problema, ali vremenom postaje lakše. Važno je i znati šta može da se vidi kroz teleskop koji imam, inače bi uzalud tražio, što mi se je i dešavalo u početku  :)

Pre nego što sam kupio teleskop, napravio sam jedan sam, od kartonske cevi, sočiva od optičara 65mm i okulara sa kineskog durbina 0 kvaliteta. E to je bio zanimljiv pokušaj. Najbolji rezultat mi je bio na plejadama, haha, malo lepše su se videle nego golim okom. Ali sve su to muke koje ostaju kao uspomene sa samog početka.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Još uvek imam taj prvi "teleskop", i to "unapređena" verzija, sa šelnom koja drži objektiv i kanalizacionom cevi. Fokuser i sami znate kakav je (makrofokuser  :) )

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

Evo, da malo ilustrujem to sto si video u Strelcu.
U sredini je velika bela mrlja - M24 razvejano jato.Gore -levo Omega i Eagle maglina .Desno - M23.Dole-desno M21,M20 i M8 -Lagoon maglina.Levo je jato M25.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Zbog svega toga strelac mi je omiljeno sazvežđe. Čini mi se da ne postoji ni jedno drugo sa toliko M-ova  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Još jedno veoma zadovoljavajuće posmatačko veče. Ovoga puta na oko 6-7km od Pirota na obližnjem brdu. Nadmorska visina oko 550m. Severna i severoistočna strana nažalost i dalje pod uticajem LP, tačnije sve ispod i levo od Cassiopeie nevidljivo, ali je zato ostatak neba bio fenomenalan. Mlečni put u svom svom sjaju počev od škorpije pa do kočijaša i naravno puno objekata za videti. Nije mi prvi put da posmatram sa ovakve lokacije, ali sam večeras najbolje video koliko ustvari znači mrkli mrak, svi objekti koje sam ponavljao, a video sam ih iz grada su bili bar 30% svetliji i sa više detalja.

Krećem od venere dok nije zašla i nakon toga se bacam na saturn kako bih što pre završio sa 6mm okularom i ubacio 20mm. Saturn i prstenovi se već standardno fino vide čak i iz grada, ali titan je dosta svetliji i jasniji, iz grada se jedva nazire. To je to šo se planeta tiče, idemo na DSO  :)

Nekako već po navici krećem od IC 4665, NGC 6633 i IC4756. Neverovatni objekti, naročito sjajnost IC 4665, ali idemo dalje. Slede Cepheus i IC 1396 i naravno prelepi M39. Tu tek osećam potrebu za 32mm okularom  :) Sledi NGC 6871 u labudu koji po prvi put vidim. Nije baš prizor kao M39 u mom teleskopu, ali ipak odlična meta. Dok sam uživao u ovim prizorima, Škorpija i strelac su se već dovoljno popeli, tako da se prebacujem na njih.

Počinjem sa već dobro poznatom mi belom mrljicom M4. Sa ove lokacije se vidi malo bolje i svetlije, ali ipak ostaje samo mrlja. Šta ćeš. Spuštam se niz škorpiju, nailazim na μ1 Sco i μ2 Sco (interesuje me da li je i ovo dvojna zvezda i da li su gravitaciono povezane?) i to je znak da je vreme za NGC 6281 koji se nalazi malo istočno od ovih zvezda. Nakon toga se vraćam na škorpijin rep i spuštam se naniže do NGC 6231. Fenomenalan objekat za posmatranje. Sa škorpijom se opraštam otvorenim klusterom NGC 6124. Idemo na meni omiljenog, bar za sada, strelca!

Krećem kao i uvek od Lagoon nebule (M8) i NGC 6530. E u ovom trenutku zažalim što ne mogu da slikam! Kad se malo smirim  :o penjem se na Trifid nebulu (M20) i M21. Slična situacija. Sledi M23 koji se vidi ok a nakon toga pokušavam da nađem Omega nebulu, NGC 6605 i Eagle nebulu...... nalazim ih kao, zamislite, bele flekice. Biće bolje  :) Wild duck cluster je isti slučaj. Vraćam se u strelca, i nakon još jedne bele mrljice (M22) stižem do fenomenalnog M25. I tu naravno nije kraj, ima strelac šta još da ponudi. Tu su i M7 i naravno Butterfly cluster (ponovo čupam kosu što ne mogu da slikam), sjajan objekat. Zaključih da je dosta što se strelca tiče, tako da se selim u Bootes.

Arcturus je bar lako prepoznati. Vraćam 6mm sa namerom da lovim malo dvojne zvezde. Što se Izara tiče, nisam siguran da sam uspeo, videla se neka nejasna mrlja, ali ne dovoljno dobro. Delta Bootes je već druga priča, jasno se razaznaje da su to ustvari 2 zvezde. 2 zvezde za koje se još uvek ne zna sa sigurnošću da li su gravitaciono povezane.

Dok pišem ovo vidim kroz prozor mesec, pa možda bacim pogled i na njega, čisto da zaokružim veče. Ako me ne mrzi možda i namontiram mobilni na home-made salak pa da ga i uslikam koji put, ali to već ne mogu da obećam  8)

Sve u svemu, odličnih 2.5h.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein