• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mracne lokacije u okolini Beograde

Started by KiT, June 17, 2013, 02:54:07 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

KiT

Usao sam u ovaj hobi pre oko 10 meseci i za to vreme sam se zezao sa dobsonom od 6 incha ovde u Borci alli oduvek mi je bila zelja da vidim mlecni put pa me su me zanimale dobre lokacije za posmatranje u krugo od 100 km od Beograda. ;)

Yagodinac

Fruška Gora, tu_i_tamo dobra lokacija, tu se održavaju MMaratoni i astronomski kampovi. Ostalo mislim da u krugu od 100km nema bolje.
Poenta je ne samo što dalje od Bgda/drugih gradova/naselja/zaseoka već pre svega nadmorska visina. Primer su Adžine Livade, brdo iznad Kragujevca, 7km od centra vazdušno, gde je nebo perfektno.
Ostale visoke lokacije (Zlatibor, Stara Planina, bilo koja planina do koje možeš da dođeš) su superiorne i to je proporcionalno sa porastom visine. Mada tu treba i vreme da te podrži - bolje vedra noć u Borči nego oblak na Babinom Zubu  ;D

sasmir

Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

zozo83

KIt gde si u borci, ja sam pre par dana imao kratko posmatranje na BSK-u, postavicu slike ali nikako da stignem, tu mi je solidna lokacija ali ima zagadjenja koliko hoces
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Nobojska

Za drugare Borcance - Ja sam ranije isao nasipom do Kovilova(kod PKB-ove farme), gde su uslovi za posmatranje bili prilicno dobri. S obzirom da je u relativnoj blizini sad gradiliste za buduci most, nisam vise siguran da nema svetlosnog zagadjenja, ali vredi se provozati. Mozda i dalje nije lose mesto za posmatranje.