• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni Put

Started by zforce, June 19, 2013, 09:00:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zforce

Poštovani, bavim se amaterski fotografijom, zamolio bih vas da mi pomognete.
Hteo bih da slikam Mlečni Put.
Kada je najbolje uslikati (koji meseci u godini)?
Kako ga locirati na nebu?
ako imate neke linkove ili slike koji bi mi pomogli, slobodno pošaljite.
Imam Nikon DSLR, objektiv sa max blendom 3.5 i Manfrotto stativ, daljinski bežični.

ako imate da dodate nesto, slobodno, pošto ne znam odakle da krenem. Nisam nikada slikao zvezde.....

hvala unapred.

p.s. zamolio bih vas da mi odgovorite kao totalnom laiku.

mravic

Kad odete u pravi mrak pogledate u nebo i videcete Mlečni put. Sve zvezde koje se vide na nebu su u Mlečnom putu.
Da bi uslikali Mlečni put, treba Vam objektiv što kraćeg fokusa da bi zvezde bile tačkice. Prilično bi pomogla teleskopska ekvatorijalna montaža.
Astrofotografija je velika nauka i teško da se može objasniti jednim mailom.
Malo detaljnije pročitajte ovaj forum i naći ćete sve odgovore na svoja pitanja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sima_Strahota

Nije zgoreg ponoviti ovaj link:
http://news.alpine-photography.com/2013/06/get-your-stars-right-tool-long-exposure.html

Na osnovu kamere, to jest velicine senzora, i objektiva izracunava max ekspoziciju posle koje ce se zvezde razmazati. Po mom iskustvu to moze i malo duze od prikazane vrednosti.
...

frugorski

           Veceras posle 23.00 izadji na tamno mesto i videces po sredini neba belicastu reku koja tece od severa ka jugu sa bezbroj zvezda.To je mlecni put,galaksija u kojoj mi stanujemo.Na severu je sazvezdje Kasiopeja,a na jugu blizu horizonta malo levo Strelac(dobra meta) i malo desno Skorpija sa velikom trepcucum zvezdom Antares.Od Kasiopeje ka jugu veliki svetli oblak je Labud (dobra meta).Stativ,siroki ugao,ISO 1600(moze i malo veci ili manji),vreme exp.15 do 20 sec.,dobro nanisani(to je malo teze) ,daljinski okidac ili okidanje sa kasnjenjem i okidaj menjajucu po malo parametre.Kasnije pokusaj odabrane snimke malo da obradis u nekom od programa.I ja sam pocetnik u ovoj oblasti i prodajem ono sto sam naucio koliko sam i platio,znaci,besplatno.Vedro nebo :D
Sa ribljim okom mozes da uslikas i ceo Mlecni put.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Sve je već rečeno, mislim da je tvoja oprema čak i previše za uslikati Mlečni Put  ;D
Jedino što bih... naglasio...da propaganda... Slobodno opali i 30sec, bolje da dobiješ male crtice nego da ne dobiješ ništa; noise reduction slobodno ostavi uključen (kod nekih nikona se i ne može isključiti) a blenda neka bude 3.5. Tamna lokacija se podrazumeva.
Što se tiče obrade, tu moraš malo da znaš photoshop, maske i layeri se podrazumevaju. Ako ti to ne ide onda samo malo digni ekspoziciju (adjustment>exposure) a ako ti se sviđa probaj i gamu da podešavaš. Problem je što se u ovakvim nebeskim obradama vrlo lako pretera pa onda to i ne izgleda lepo i prirodno, zato sve u obradi kao sa opasnim supstancama: pomalo.
Mlečni Put ti je oko ponoći na jugu, sa iole tamne lokacije van Beograda ćeš ga bez problema videti osim ako nema Meseca. A pošto sad Meseca ima, onda Mlečni Put odložiš za još desetak dana.

zforce

hvala puno na savetima. Idem na selo iduci vikend pa cu tamo pokusati da uhvatim nasu galaksiju :)
Kada budem stigao, postavicu RAW format fotke. Pa vi obradite u Photoshop-u ili Lightroom-u. Izasao novi Lightroom 5.

saljite savete, veliki pozdrav svima!

p.s. sta mislite o AstroMaster 130EQ Telescope ili nesto u tom rangu. Jel na njega moze adapter za DSLR? Jel mogu videti Jupiter i Saturn (san mi je da vidim prstenove)?


kruska

sad dolazi vreme da bude vidljiv i centar mlecnog puta - sazvezdja sagitarius...
kad si se vec nameracio, navali na najosvetljeniji deo galaksije sa najvise materijala za rad.
🌠

Yagodinac

Ništa ispod 150/750 nema adapter za DSLR, koliko ja znam - neka me isprave vlasnici.
Što se tiče tog Astromastera bilo je dosta pisanija skoro o njemu, prelistaj malo prethodne teme, možda ti bude od koristi.
Jupiter sa šarama i Saturn sa prstenom se vide čak i u najmanjim teleskopima, ali je pitanje sa koliko detalja si zadovoljan. U principu zato ljudi uvek kupuju sa vremenom sve veće teleskope  :)

frugorski

Ima da se kupi Barlow(povecalo) sa T2 navojem , na koji moze da se stavi T2 adapter i ubode DSLR.Imam takav ali ga ne prodajem. :P
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

ma moze se sve nakaci samo ti treba adapter...
🌠

Yagodinac

Da, ali treba da na fokuseru imaš kako da nakačiš adapter. Treba T2 nekako spojiti sa fokuserom  ;)
Da li astromaster ima fokus sa tim barlowom? Ako može onda eto sistema za Sunce i Mesec.

frugorski

        E, ako dodje letos na Letenku ,mozemo da isprobamo.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

🌠

zforce

sinoc oko 02h ujutro sa moje terase sam uhvatio zvezde. JUG 0 stepeni. Sta se vidi na nebu?
skinite sliku i oznacite, pa je postavite ponovo.
cisto da znam sta se vidi. hvala puno.

link:
http://tinypic.com/view.php?pic=311xp1g&s=5

Podesavanja aparata:
Manuelno
F3.5
18mm
ISO: 400
ekspozicija: 15s
manuelni fokus na beskonacno
Opticka Stabilizacija iskljucena
RAW - pa obrada u Photoshop CS6 - jpg

pozdrav svima!

mravic

Prvo, moras naći bolji mrak.
drugo, postavi barem ISO800, u zavisnosti kakav aparat imaš može i 1600.
treće, ako budeš imao bolji mrak, slobodno možeš i dužu ekspoziciju.
četvrto, napravi nekoliko istih fotografija i posle složiš jdnu na drugu u nekom pregramu za stakiranje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk