• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni Put

Started by zforce, June 19, 2013, 09:00:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zforce

ovo mi je prva fotografija u zivotu da slikam zvezde, samo sam probao. Zanima me sta se vidi sa moje terase. tek cu da testiram duuuge ekspozicije u mrklom mraku u mom selu.
hvala....ovo su mi prvi koraci....

gile.ms

Instaliraj Stellarium, postavi vreme fotografisanja i stranu sveta i sve će ti se samo prikazati :)

- gore (malo ka desno) je sazvežđe Orao (sa najsjajnijom zvezdom Alter koja se lepo ističe na slici)
- dole desno je Strelac (ne ceo)
- dole levo je Jarac

Mlečni put se u ovom kadru proteže po desnoj strani od Orla ka Strelcu ali kao što je već rečeno, treba ti bolji mrak i noć bez mesečine da bi bio vidljiv.
Mesec će biti u povoljnoj fazi tokom prve dve nedelje jula, do tad istraži okolinu i nađi neko mračno mesto - što dalje od grada...

Naravno, ISO slobodno na 1600 a ekspoziciju na 20-30 sekundi - za početak da vidiš šta fotkaš, lako ćeš posle da smanjiš šta i koliko treba.
Vedro nebo :)

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

sasmir

Sinoc? Ujutru? Kao da je fotkano u 14h.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Sima_Strahota

Quote from: Yagodinac on June 19, 2013, 03:44:35 pm
Ništa ispod 150/750 nema adapter za DSLR, koliko ja znam - neka me isprave vlasnici.


Imam ga ja na 130/900, ali mu je kratak fokus na Nikonu. Nisam probao, ali Canon ne bi trebalo da ima taj problem.
...

kruska

da, previse ti je  osvetljeno nebo za 15 sekundi expozicije.
opali 30 sekundi slobodno kad odes van naselja

zvezde mlecnog puta ce ti se uklopiti u shum neba u urbanoj sredini apsolutno, a delimicno i u ruralnoj sredini, zbog stelarne magnitude zvezda.
Da se ne ponavljam, kad dodje do restrikcija struje u naselju 18 magnituda je nesto sasvim normalno za detektovati sa chipom fotoaparata
🌠

zforce

Obradjena je u Photoshop-u. U tome je moc RAW formata slike. JPEG je oko 5MB, a RAW zauzima 16MB, vidite koliko sadrzi vise info.Ne gubi se kvalitet. Znaci previse sam osvetlio. Dobro, da znam, lako mogu da zatamnim :)

mravic

Ovako nekako bi to trebalo izgledati, malo sam kropovao i zatamnio. da si napravio nekoliko komad to bi izgledalo mnooogo bolje.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

frugorski

           Ukoliko bi poslusao savete koje ti je dao Mravic i ostali drugari ,dobio bi ovakvu a verovatno i bolju sliku.
            Pre nekoliko veceri  dok je Mesec bio sasvim mlad i nebo vedro,snimio sam sazvezdje Labud (krila i rep)
            Labudov trup i krila cine asterizam poznat kao Severni krst.Na vrhu tog krsta nalazi se gigantska zvezda Deneb (to je Labudov rep),na mojoj slici levo-dole. Malo ispod njega nalaze se dve velike magline-Severna Amerika i Pelikan.Na slici se vide kao dve tamne mrljice(nema dovoljno materijala). Sledeca zvezda u nizu desno je supergigant Sadr (gamma Cigny).Tik uz njega sa donje strane je Leptir maglina (Butterfly Nebula).Lepa maglina i lepo se vidi na fotki !
            Ako bi smo dodali jos pola razmaka izmedju Deneba i Sadra u levo od Sadra ,dosli bi smo do divne magline Crescend ,koja se ne vidi na slici jer je manja od predhodnih.
              Kad dodamo jos toliki razmak u levo dolazimo do magline Tulip,koja je jos manja.
               Sve to ,zajedno sa nasim Suncevim sistemom, cini deo Orionovog spiralnog kraka Mlecnog puta.
               Parametri:Canon EOS 600 D,Objektiv 2/58,ISO 3600,exp.20sec.Obrada u PS.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

Ispravka.Svi razmaci dodaju se u desno,ka jugu.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

vlajkoni


Yagodinac

Quote from: Sima_Strahota on June 20, 2013, 11:15:14 am
Quote from: Yagodinac on June 19, 2013, 03:44:35 pm
Ništa ispod 150/750 nema adapter za DSLR, koliko ja znam - neka me isprave vlasnici.


Imam ga ja na 130/900, ali mu je kratak fokus na Nikonu. Nisam probao, ali Canon ne bi trebalo da ima taj problem.


Ako misliš na navoj na fokuseru to nije adapter za T2, probao sam. Ne znam, doduše šta je. Možda neki drugi adapter (koji??) pa onda na njega T2  ??? Pritom imam utisak da bi se sve ljuljalo, plastični navoji ne ulivaju poverenje.
I ni kanon nema fokus, isto probano. Taj model nije za to, fokusira do 50m.

Sima_Strahota

To je za ovo:



Ovaj najblizi fotoaparatu. Pase na fokuser, pase na aparat, moze da fokusira na nesto sto je blizu.
...

Yagodinac

To je sasvim drugi par opanaka. Imam T2-eos (levi) ali nemam ovaj tzv adapter, tj desni. Takođe navoj na fokuseru ne paše na navoj T2/eos. Na 150/750 se T2 stavlja bez posrednika.
Jel bi imalo fokus sa desnim adapterom?

Sima_Strahota

Rekao bih da ne bi i da kada bih isekao jedno santimetar fokusera da bi sve bilo kako treba :)
E sad, posto simptomi lice na ponasanje M42 objektiva na nikonu - dakle kratak fokus, na blizu fokusiraju, na beskonacno nema sanse, pokusacu da izmislim nesto sa onim adapterom sa optickim elementom.
...

Yagodinac

To će sigurno
a) da kooošta
b) da unese primetnu degradaciju.

Razmisli da proučiš nosač primarnog ogledala. Ako je (a uvek je) izvodljivo da se pomakne unapred koji santimetar, zajedno sa ogledalom, onda rešen problem. Eventualno može da se desi ako preteraš da moraš da koristiš ekstender za okulare, ali šta te briga, dobio si prvi 130/900 foto edition  ;D