• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni Put

Started by zforce, June 19, 2013, 09:00:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Pa, sam adapter nije skup - ionako mi treba za fotoaparat, nevezano za astrofotografija.
Sto se tice degradacije, sta da se radi...

Ova ideja o pomeranju ogledala nije losa, i to su mi vec predlagali ovde. U prvom momentu nisam bas bio za to, ali kako vreme odmice sve vise naginjem tome. U svakom slucaju, pokusacu ove godine da dodjem na Letenku, pa cu uzivo da popricam sa ljudima oko toga...
...

zforce

Vratih se sa sela, na ovom linku mozete skinuti slike. Nisam imao srece sa vremenom, samo jedna noc bila vedra. Jel se vidi Mlecni Put?
http://www.sendspace.com/file/ytlugy

igrao sam se malo sa star trail :)

pozdrav svima.

Yagodinac

Ulovio si ga, super sličice  :)
Samo šteta što prilikom otvaranja RAW fajla nisi podesio WB na neku nižu vrednost, recimo oko 3000K ili koliko već treba da nebo ne bude žuto. Sad u JPG-u je to nemoguća misija. Možda da probaš ponovo da obradiš?
I stavi sliku na neki sajt tipa picassa, flickr ili slično a ovde staviš link. Vremenom je tako lakše i tebi i nama  ;)

betelgez

August 06, 2013, 03:37:44 pm #33 Last Edit: August 06, 2013, 04:34:29 pm by betelgez
evo ga moj prvi mlecni put. nije bas nesto ali je dobro koliko ne umem za sad da koristim te programe :)

edit:20", iso1600, f3.5, canon 1000d
10 lajta i 10 darka je uradjeno


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

mravic

Samo slikaj i obradjuj i biće sve bolje. Drugi put pažljivije podesi fokus jer na beskonačno ne znači da je sve ok, Kod mene moram vratiti jedno 2mm unazad. Najbolje je okinuti koju kontrolnu fotku i maksimalno uvećati pa ćeš na licu mesta videti dali je ok. Mada i ti kit objektivi nisu nešto. Bolje su se pokazali neki stari ruski sa adapteron na EOS-a.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Kenza

Postavio sam sliku mlecnog puta koja je osrednjeg kvaliteta. Namerno nisam hteo da postavljam visoko kvalitetne slike jer nije u tome poenta i nece ti pomoci.

http://www.flickr.com/photos/103641639@N03/9997411213/

Na ovoj slici mozes da vidis kako izgleda prosecna slika, naravno uz pomoc Photoshop-a. Sve stvari doradjene u PS-u mogu takodje da se obave i u drugim programima ali ja sam se navikao na PS.

Prvo, i najvaznije, jeste lokacija. Moras da odes sto dalje od grada, po mogucstvu na planinu. Bez toga ti ne vredi ni da pokusavas. Lokacija sacinjava 70% kvaliteta slike. 10% ti ide na opremu i tehniku a 20% na obradu.

Evo nekoliko preporuka sto se tice opreme i tehnike:

1) Objektiv sa najsirim mogucim uglom i sa sto brzim otvorom blende
2) Ekspozicija - 30 do 40 sec
3) ISO 1600 (Moze i vise ali to zavisi od tvog fotoaparata)
4) Fokus - Manuelni.  Namesti na beskonacno (u 90% slucajeva ces postici dobar fokus tako)
4) Slikaj u RAW formatu
5) Ukljuci Long Exposure Noise Reduction
6) Okidac je neophodan
7) White balance - Daylight
8 ) Stativ po mogucstvu sa Ball Head-om
9)* Ja sam za ovu sliku koristio Astronomik CLS EOS Clip filter (za svetlosno zagadjenje) ali on nije neophodan.

I za kraj, obrada. Evo ti link sa youtube-a koji je meni pomogao sa obradom kada sam pocinjao da se bavim astrofotografijom.

http://www.youtube.com/watch?v=FOAmP7A_x6c

naravno, ovaj klip sluzi samo ako si napravio sliku na dobroj lokaciji i vec imas solidnu podlogu.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG