• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrofotografija (u najavi) "modifikacija" fotoaparata (ne dlsr)

Started by allexxandar, June 25, 2013, 08:30:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

allexxandar

Nije mi djavo dao mira moro sam da probam.

Kao na uputstvu za modifikaciju web kamere ja sam "modifikovao" stari 3.1 mp fotoaparat, koji inace moze da bude i web kamera.
Ne sluzi nicemu deca se igrala. (kupicu deci drugi da se igraju)

Pocupao sve sto je trebalo da se pocupa, ostao samo cip, vratio kako je bilo, zalepio plasticnu cev (32mm morao sam da je smirglam da bi usla)

Dobro se namucio da izostrim prvi put, al posle je islo mnogo lakse.

Iskreno, nisam se nadao apsolutno nicemu, ali moram rezultate da podelim sa vama.

Aparat sa cevkom sam utero u dijagonalno ogledalo.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

Evo rezultata "modifikacije"

Videcemo kako ce se ponasati sa barlowom, nemam nista dovoljno daleko od zgrada.
Cekam noc i vedro nebo.

Zivo me zanima kako ce saturn da izgleda (jupiter jos nisam ni video)
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

johnny984

Zanimljiva ideja, moram da priznam. Svi nestrpljivo čekamo neku astro fotku  :)

Imam i ja jedan aparat koga ako to funkcioniše čeka ista sudbina. Objektiv mu je ionako u kvaru, zaglavio se i ne može da se uvuče, a popravka najverovatnije nije isplativa, tako da bolje da služi nečemu nego ničemu  :)

p.s. Za jupiter ćeš morati malo da se strpiš, ali će pogled na njega i njegove mesece kroz tvoj skop sigurno biti vredan čekanja.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

allexxandar

Ziv bio johnny984, ja sam zadovoljan rezultatima. Pocni sa modifikacijom.  :D
Doduse kod mene nije bilo ali nikakvih problema. Sve islo, i otpadalo kao po porudzbini. Cak mi se cini da bi sve moglo da se vratim nazad  :D

Jedino je pitanje kako ce da slika nocu. ima odlozeno okidanje 5 s (koristeno prilikom slikanja), i ekspoziciju 3 s

Ali verujem da ce mesec biti odlican, a za saturn sam radoznao vrlo, ne znam sta da ocekujem.

Ako sam postavio temu na pogresno mesto, molim nadlezne da premeste gde treba. I izvinjavam se ukoliko sam pogresio.

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

To nije to. Ali mislim da ce biti mnogo bolje.
Uhvatio ga, vrlo kratko vreme, iz nekog razloga, fokus okulara se jaaaako razlikuje od fokusa aparata. kod kog inace sve vreme moram lako da drzim dugme za slikanje da bi se na vrlo losem displeju nesto videlo. I saturn je zasao za zgradu  :( Vise srecesledeci put.

Mozda neko ima savet oko te razlike u fokusu.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

mravic

Premestio sam temu u ATM. Mislim da joj je ovde mesto.
Nego odlicno si ovo uradio.  Mozda si znao ili se desilo slucajno, uglavnom kad skines objektiv, fotoaparat nece da upali dok mu ne da informaciju da je objektiv izvucen. Negde postoje kontakti koji treba da budu spojeni.
Verovatno imas fotoaparat gde je objektiv fiksan i nema opticki zum pa nisi imao ovih problema.

Mislim da ce rezultati biti dobri, pogotovo ako imas i video zapis pa ces moci da snimis video a posle u registaxu slozis.
Cekamo rezultate.
Edit:
U medjuvremenu su pristigli i prvi snimci.
Pa nije lose za pocetak. Ako radi kao web kamera onda mozes i na lap topu da vidis sta snimas, valjda.
Pa ovo oko fokusa, verovatno tu cev treba da skratis ili produzis ali sve u svemu, bitno ti je da mozes da postignes fokus.
pokusaj duzim ekspozicijama uslikati koju zvezdu, npr, Vegu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Quote from: mravic on June 25, 2013, 10:01:02 pm
Mozda si znao ili se desilo slucajno, uglavnom kad skines objektiv, fotoaparat nece da upali dok mu ne da informaciju da je objektiv izvucen. Negde postoje kontakti koji treba da budu spojeni.
Verovatno imas fotoaparat gde je objektiv fiksan i nema opticki zum pa nisi imao ovih problema.


Kod mene ovo možda bude problem, jer imam pokretni objektiv sa optičkim zumom.

Što se fokusa tiče, ako je najbolji fokus koji postižeš onda kada skroz uvučeš fokuser, onda je verovatno ovo što mravik kaže, skrati cev i rešen problem. I obrnuto, ako je na kraju, mada ne verujem, onda produžiš.

Sad ti mesec izlazi pa probaj na njemu. I naravno, za saturn kad možeš, obavezno neki klip pa onda obrada  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Čini mi se da na slici vidim da ti je fokuser skroz uvučen, tako da je verovatno skraćivanje rešenje, ili još malo šmirglanja, samo nemoj da udariš u dijagonalno  :)

A za direktnu fotografiju bez ikakve obrade, saturn ti uopšte nije ni loš, mada sigurno može mnogo bolje sa boljim fokusom i snimanjem klipa.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Quote from: allexxandar on June 25, 2013, 09:59:47 pm
kod kog inace sve vreme moram lako da drzim dugme za slikanje da bi se na vrlo losem displeju nesto videlo.


Taj problem sam i ja iskusio, mada ne sa saturnom, već sa nekim manje sjajnim zvezdama. Kada pritisneš dugme za slikanje do pola, aparat se fokusira i ekran malo osvetli, pa se vidi malo bolje. Ali to koristi samo da bi našao objekat, kada ga nađeš, obavezno koristi odloženo slikanje.

Ako imaš ISO podešavanja, probaj i tu malo da eksperimentišeš.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Javi samo kad stigneš da li je aparat imao optički zum ili ne, da bih znao šta mi je činiti  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

allexxandar

Aparat nije imao opticki zum. Imao sam srece.
Cekam mesec da izadje iza zgrade. A probacu sa nekom sjajnijom zvezdom.

Mravik druze, da sam znao kako, izabrao bih da tema bude pod astrofotografija, da ne stavljam svoje fotografije kod johnny984  :D
Vec ovde da ih slazem, ako moze.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

Mnogo je lakse i udobnije nego nisaniti tellefonom kroz okular.
Kroz barlow nisam uspeo da fokusiram! Ne znam zasto i kako.

Kako da smanjim povecanje?
Da ceo mesec bude na slici!
Dali da skratim, ili povecam cev? Ima li neko ideju?
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

Quote from: johnny984 on June 25, 2013, 10:13:10 pm
Što se fokusa tiče, ako je najbolji fokus koji postižeš onda kada skroz uvučeš fokuser.


Ne uvlaci se, vrti se, (ili ja nesto ne razumem) a nisam siguran uopste koji je odnos fokusa, aparata, i okulara. Mnoogo krugova, cak nisam siguran na koju stranu da vrtim  ;D Pa onda probavam.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

mravic

Ma ti postizes fokus na tom teleskopu u svakom slucaju samo moras da okreces tocak za fokusiranje. Zapamtis na koju stranu i to ti je...
Nego, Mesec ti je odlican, ne mozes nikako da smanjis da ti stane u sliku ceo jer ti je cip premali na tom fotoapratu, ali to ti je kad imas dugacak fokus, ali to je prednost za planete.
Da bi tim fotoaparatom uslikao celo Mesec trebao bi ti najmanje duplo kraci fokus ili jos vise, a ni na jednom teleskopu je fokus nepromenjiv. Jedino da koristis fokus reducir da ti taj teleskop bude f5, ali mislim da je preskup.
Saturn ti je odlican za pocetak. Ako mozes snimiti video to ce biti super. Evo ja sam veceras uslikao Saturn kroz 250mm teleskop direktno na Canona 450d i ne da je sitan , evo jednog kropa. Nije nista bolji od tvog.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk