• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrofotografija (u najavi) "modifikacija" fotoaparata (ne dlsr)

Started by allexxandar, June 25, 2013, 08:30:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

allexxandar

Jos nisam pokusavao sa klipovima. Sad imam s cim, pa cu probati. Bice uskoro.

A pitam zato sto sa 25mm okularom vidim ceo mesec kroz okular. A aparat ga poveca kao 10mm okular. To mi je malo nejasno.

A ovo sam ja druze slikao telefonom kroz okular. Jedino je to bila ozbiljna gimnastika, i tehnika nedisanja ;D
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

johnny984

Ma da, fokus je tu i mesec je fenomenalan. Fokusiranje kod te vrste teleskopa izgleda drugačije. Saturn probaj da fokusiraš što bolje, ako možeš na laptop da priključiš aparat i gledaš dok fokusiraš još bolje, i onda snimi klip. Saturn će sigurno biti 10x bolji.

Što se meseca tiče, ko što mravik reče, sa 1500 teleskopom i tim čipom nema šanse da vidiš ceo, ništa tu ne može da se menja bez da menjaš žižnu daljinu teleskopa, ali možeš da probaš da odradiš mozaik meseca. Probaj da slikaš sve negove delove i onda spoji sliku. E to bi bio mesec  :) Nije to baš lako ukomponovati, ali vredi pokušati.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Kad slikaš kroz okular slikaš lik koji je već formiran. Na ovaj način koji trenutno pokušavaš, lik se formira na čipu, a formula, ili ti proces na koji način se to postiže je nešto sasvim drugo, i moram da priznam meni još uvek nejasno jer nisam probao, ali zavisi od žižne daljine teleskopa (kod tebe je velika) i veličine čipa (kod tebe je mali).

Saturn kroz okular ti i nije tako loš za slikanje iz ruke. Napravi neki stalak, i biće još bolji. A klip kroz okular.... već ti je jasno  :)

Vrlo je moguće da sa ovom kombinacijom i ako možeš da snimaš klipove dobiješ odličan saturn, tako da samo napred.

Mravik, ovo što si priložio je jedna slika saturna u primarnom fokusu? Mogu da zamislim kako to izgleda kad se napravi klip pa onda sredi  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

E ovako. Slika Meseca se formira u fokusu ogledala i nije samo tačkica već krug odredjene veličine. Postoji formula kako se izračunava ali ja je ne znam. Što je fokus duži to je slika veća. Ako je npr slika Meseca velika 15mm u fokusu a čip 7x5mm logično je da slika Meseca neće stati na čip već će se videti samo deo. U istom teleskopu kada slikaš na DSLR fotoaparat koji ima full frame gde je čip 35x24mm normalno je da će stati ceo Mesec.

Za snimanje Saturna su pogodniji manji čipovi jer slika bude u startu veća a obrada u programu brža zato se i snima web kamerama a ne DSLR-ovima.  Ovo što sam priložio jeste samo jedan frame ali je kropovano do bola, inače je na snimku samo tačkica. Kad stignem kući okačiću smanjenu fotku da vidiš.
Još je bolje snimati okularnom projekcijom jer odaljavanjem fotoaparata od okulara postiže se povećanje koje poželiš, ali treba dobar okular i fotoaparat koji snima video.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Meni je žižna daljina 700, za čip već ne znam koliki je, ali verujem da bi meni saturn na ovaj način bio još manji. Probao sam sad, i aparat može da snima kao web kamera na kompu. to radi. Objektiv je zaglavljen u određenom položaju, sa malo optičkog zuma, ali to za snimanje planeta neće biti problem, šta je tu je. A ovako, kada nije povezan na komp, ne može ni da slika ni da snima, jer čim proba da fokusira, pojavi se zum error jer je objektiv zaglavljen. A ako bih skinuo objektiv, sigurno bi bilo ovo što je mravik rekao, ne bih mogao da ga upalim, tako da je okularna projekcija definitivno način na koji ću koristiti ovaj krš  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Dosta toga je rečeno, sa tim se naravno slažem  :)
Objektive treba skidati samo onim starim aparatima tipa 2002g sa 3-4mpx koji imaju fiksne objektive, tj nemaju zum. Sasvim slučajno i ja imam prepotopski samsung, moj prvi digitalac, koji ispunjava ove norme. Međutim, nešto mislim da se "ne bih leba najeo od pevanja"; aparat nema ISO podešavanje ( :o), podešavanje klipa koji je 320x240 ne postoji, nemoguće je isti zatamniti ili osvetliti, jednostavno propast. Takav aparat kad bih "modifikovao" imao bi dosta lošije rezultate od najjeftinije planetarne web kamerice.

Alexxxandre, ako se snima bez objektiva fotoaparata onda se i okular izbacuje iz priče. Bukvalno se ide senzorom na ogledalo. Međutim, bilo koji drugi optički sistem sa sopstvenim objektivom traži i okular inače ne može da fokusira. I tvoje oko se ponaša kao objektiv ispred mozga pa ti takođe treba okular.
Naravno da su izmene uvećanja moguće kad imaš i objektiv i okular u sistemu; onda menjanjem žižne daljine zuma objektiva ili vrstom okulara prosto manipulišeš uvećanjem. Međutim, uvećanje kod prvog sklopa je uvek fiksno i definisano žižnom daljinom teleskopa i dimenzijama čipa. Najprostije, što manji čip - manji je i vidni ugao koji vidi, tj veće uvećanje. Razlika u uvećanju kod primarnog fokusa 150/750 sa eosom i webcam iznosi grubo negde oko deset puta, koliko se sećam. Eto tolika je razlika između njihovih senzora, a moguće da ovi stari kompakti-idijoti imaju tolike ili neznatno veće senzore kao i prosečna webcam.

kruska

da hm... slikanje dosta svetlih objekata nece biti problem  sa tzv. idiotom tj obicnim digitalnim fotoaparatom.
slika koju si napravio je ono sto je primenjeno preko prime focus i reprezentuje trenutno stanje uigranosti sa opremom.
Moze to i bolje sa npr barlow 2x socivom i mirnom rukom pa izaberes naj frejmove.
Sa idiotom su meni rezultati bili bolji afokalno na okular - tehnikom. iako ni prime focus nije za baciti.
A za DSO deep sky objects... ...
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

mravic

Evo i mog Saturna direktno u primarnom fokusu na Canona 450d kojeg sam obecao ovde okaciti. Jedava da se vidi da je to Saturn ali Mesec mozete pogledati u Astrofotografije/mesec.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Kakav saturnić  :) To je predpostavljam sa dob 200/1200? Vidi se da je oštar, ali jeste sitan, jbg. Stvarno počinjem da verujem da je za planete mnogo bolje kroz okular slikati, tj. snimati, dok je za dso ovo zakon. Doduše ko ima veliku žižnu daljinu + barlow to je druga priča, ali takav utisak imam za sada.

Ja recimo toliki saturn vidim kada gledam kroz okular 20mm sa mojim sw 60/700. Sa 6mm GL je otprilike duplo veći, tu negde, ali kada sam snimao kroz okular sa dodatnim zumom na aparatu, dobio sam značajno veći saturn. Bez puno detalja, ali to je već apertura u pitanju  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

allexxandar

Sve sam skinuo, ostao samo cip. Koji i nije bas mali. 2cm x 1cm.
Godiste aparata pogodjeno. 2001. Opticki zum nema.

Nije bas tematika al slika super danju.
PS posmatram ovu pticu godinama. Na terasi, dok pijem kafu, izveli su vise generacija malih. Nisam imao cime da je slikam.
Ako neko zna koja je nek kaze. Ima pivo, il 2, il kolko oce.



SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Sima_Strahota

...

allexxandar

Jeste to je ta ptica. Imas pivo, il dva il kolko oces.
Biraj vreme i mesto   ;D

Ps fotoaparat snimanjem klipa skoro da nista ne vidi, Saturn mi je sa terase vidljiv citavih 20 min, pa ne stignem da pokusam sve.
Pokusacu da snimam sa aparatom kao web kamerom, videcu dali se nesto vidi.
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Sima_Strahota

Zapamticu, pa kad se sretnemo negde imam 2 ili koliko hocu :)
...

allexxandar

Dogovoreno. Nadam se da se vidimo na letenki.
Al negde sam procitao, da se tamo dolazi u frakovima, s cilindrima, i polucilindrima, da nema galame, alkohola, zena i zabave, i mahanja zelenim laserom!!! (koji sam nabavio) Vec samo saputanje i sl.

Pa me usput znaima, jel mora cilindar?
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56