• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Iskreno,šta je ovo na Marsu?

Started by Kizza, June 27, 2013, 09:19:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

trut

 Ako uzmemo našu planetu hipotetički da dođe do gubitka magnetnog polja i blagog zahlađenja sa sunca (dovoljno da se više ne nalazimo u naseljivoj zoni) šta bi našla neka sonda na površini za recimo milion godina ? Mi ne možemo znati šta je bilo na Marsu pre milion a kamoli milijardu godina možda je postojala razvijena civilizacija ili neki primitivni život zbrisan udarom iz svemira ili super vulkanom. Ja se slažem da na recimo Veneri ne postoji život nama poznat ali ko može da tvrdi da tamo ne postoji nešto što je nama trenutno nepojmljivo.
I da dodam svako ko misli drugačije nek završi u podrumu kao neka moderna inkvizicija.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

@trut
slazem se sa tobom donekle.
gubitak magnetnog polja zemlje bi napravio veliku zbrku, narocito za nas ljude jer nas ono cuva od visokoenergetskih cestica sa sunca.
ali naravno to ne bi bilo pogubno za sve svrste na zemlji. prvi koji bi preziveli su bubasvabe, krpelji i jos neki ekstremofili. dalje, opstale bi bakterije, virusi, spore i ostale jednocelijske vrste. eserihija coli prezivljava u kosmosu. na marsu su daleku prijatniji uslovi.
nesto od toga bi bilo detektovano vec da je bilo nekog oblika zivota u skorijoj proslosti (par miliona godina)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

spadej

Ako bi smo olako prihvatili Kizine pretpostavke o "zardjalim cevima" i "lobanjama" na Marsu, zasto onda ne bi isti princip primenili na Zemlji kada su u pitanju Jeti, Bigfoot, cudoviste iz Loh Nesa...? I njih nisu videle brojne naucne ekspedicije ali jesu razni amateri.

Zasto ne bi prihvatili i mnogo bitnije stvari, poput uskrsnuca Hrista? I to ne moze da se dokaze a toliko dokaza ima. Stvarno je postojalo Rimsko carstvo, i Pontije Pilat, i svi ostali likovi iz te price. Cak je napisana "knjiga nad knjigama" o svim tim dogadjajma. Pa opet to nije dovoljno da bi se naucno potvrdio cak i identitet Isusa Hrista.

Zasto vecina dozivljava starozavetne price kao neku bajku? Zasto ovde ne raspravljamo o Nojinoj barci i velikom potopu? Da li samo zato sto se prica ne uklapa u naucne okvire?

Zasto smo svi na ovom forumu, bar mislim da smo svi, potpuno ubedjeni da vanzemaljci nisu napravili piramide, ni kinski zid, kao sto nisu ni ajfelovu kulu, da ne dolaze u nocne posete i ne otimaju ljude da bi vrsili eksperimente na njima. A postoje na hiljade "ocevidaca"i "zrtava".... Da li samo zato sto ne postoji  ni jedan naucno prihvatljiv dokaz?

Nadam se da me necete pogresno razumeti. Nemam ja nista protiv Kize, ni bilo koga drugog ko vredno istrazuje bilo sta. Samo sam za to da treba biti oprezan i strpljiv. I realan.


Kizza

Ni ja se ne ljutim ninakoga ako je u granici pristojnosti.Što se tiče Bigfoota,Nesi,duhova,NLO a i ko zna još čega,nemamo fizičkih dokaza.Postoje brdo snimaka ali ni jedan validan.Šta se dešava na Marsu?Imamo najmoderniju pokretnu labaratoriju sa sedamnaest (17) kamera neverovatne rezolucije.Šta su one uslikale ne znam,nama je ovo ponuđeno i mi o tome možemo da raspravljamo.To i radimo ali opet  se neslažemo.Zato bih voleo da se prokomentarišu ove dve slike.Kakva je erozija ovo mogla da napravi?To mi objasnite a ne da li ja pravim neke nove teorije,menjam istoriju ili šta već.Znam da nismo geolozi ali raspuknut kamen,pesak i oblutak možemo da objasnimo ali pravilnu simetriju teško.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

Da bi mogao da se upustim u takvu diskusiju, o tome kako su nastali oblici poput ovih na slici, morao bi pre toga da se upoznam sa klimatskim i drugom uslovima na Marsu.

Za sada znam da je Mars prekriven slojem fine prasine (mozda ne svuda, i ne uvek fine), kao i da tamo duvaju vetrovi poput nekih mini tornada. Vec smo svi to videli, i citali o tome kako su cisceni solarni paneli Spirita i Oportjunitija. E sad, takvo neko levkasto strujanje  moglo bi da zakovitla oblak prasine, cime bi dobili "busilicu" koja bi lako mogla da rezbari kamen u najrazlicitije oblike. Ta pojava je odavno poznata na Zemlji, a ljudi je cak i prakticno koriste u masinama za peskarenje, kojima obradjuju i mnogo tvrdje materijale, poput celika.

Kako se krece vetar na Marsu? Da li duva uvek u istom smeru, da li moze levak da stoji u mestu, da li ovo ili ono....  odgovori na ta pitanja dovesce nas i do odgovora na tvoje - kako su nastale pravilni simetricni oblici.

Mislim da je pravi put u  resavanju ovih tvojih zagonetki upravo razumevanje kretanja marsove atmosefere. Prica o davno izumrlom zivotu i njegovim ostacima mi je nekako ....  .

Bonus pitanje: Zasto na Mesecu nema "cudnih predmeta"? Da li zato sto tamo nema vetra?

betelgez

Quote from: Kizza on August 03, 2013, 11:56:07 am
Znam da nismo geolozi ali raspuknut kamen,pesak i oblutak možemo da objasnimo ali pravilnu simetriju teško.


Slažem se sa tobom donekle, ali konkretno ovo mi je ne ide. To znači da je Rtanj zaista piramida, a ne delo prirode?  ???


Quote from: spadej on August 03, 2013, 01:06:02 pm
Zasto na Mesecu nema "cudnih predmeta"? Da li zato sto tamo nema vetra?


I to, ali i možda zato što nam je Mesec mnogo poznatiji nego li Mars. Mogu reći da nam je Mesec poznatiji od Zemlje. Svaki njegov deo je mapiran, dok 90% okeana kojih je 60% na Zemlji je postpuno neistraženo. Zoutube je pun nekih neproverenoh snimaka čudnih životinja koje je izbacio cunamni talas posle zemljotresa 2011.
Egzoterija i misticizam su bili i ostaće najbolji odgovor svemu nepoznatom. :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Lako je tako pričati.Ne objašnjavate ove gornje slike.Slobodno recite kako su nastali ovi objekti,fatamorgane itd..Dajte da i ja nešto naučim  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

prosto, spadej je lepo rekao da ce detaljnom analizom Marsove atmosfere mozda cemo dobiti neke od tih odgovora. kakva su tornada, kako duvaju ili kako vrte, kakva je erozija i slicno. ovako je samo prosto nagadjanje. cinjenica je da na Marsu ima erozije. samo treba da otkrijemo kako deluje. postoji mogucnost da tu eroziju potpomaze i pojacano zracenje sto ono koje dolazi od sunca zbog nedostatka magnetosfere, sto od prirodnog zracenja iz tla ili prirodnog geomahnetiznam koje bi na neki nacin uticalo na pokusaj homogenizacije gvozdja. sta se desavalo sa tim "kamenom" kroz istoriju, ne mozemo znato samo na osnovu slike. pa svi smo svedoci cuvenog lika na marsovoj povrsini koje je zapravo bilo samo igra senki. oko njega su se vodile debate i svadje, dok neko nije reko, ljudi to je samo takvasenka. tako da je malo nezahvalno pricati na precac o takvim formama bas iz tih razloga

p.s. svedoci smo da sam prosle godine ima skoro javni linc zbog "slucajne" greske RSZS i zemljotres u grckoj prelokalizovali i prebacili da je bio kod knjazevca, pa ja kao jel uredan izvestavac o eventualnim potresima, minut po potresu objavim ono sto su oni meni prosledili kao infomacija, pa posle lukavo bez ikakvog objasnjenja povukli kao netacnu, da bi sebe oprali. to je samo jedan od pokazatelja koliko je sve to relativno i koliko ne treba da se solanjamo na to sto vidimo, cujemo, osecamo, znamo.......


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Dobro je da smo nešto utvrdili.Ne znamo kako je nastalo ali znamo da nije od "Marsovaca"!Zato ćemo pristupiti naučnoj dedukciji.Idemo objekat po objekat da bi bilo transparentno.
-Da li vam ovo liči na kamen?(mislim na objekat u sredini.Uskoro ću instalirati fotoshop pa će biti još preglednije)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

nekada sam se igrao sa snimanjima "mjesec&mars" krajolika ovdje na zemlji...svatko tko zeli imat zanimljivih objekata poput ovih koji se donose na fotkama nek ode malo u kamenolom ili na tako neka slica mjesta i nek slikucka...naci ce brdo "vanzemaljskih stvari"...zasto na mjesecu nema (toliko) zagonetnih objekata-zato jer sada tamo nemamo robote koji bi slikali i slali slike 
bude za koju godinu i toga
;)
Vidulini Observatory

spadej

Ali smo imali ljude, i to vise komada. I ceo taj odred ljudi ne nadje tamo nista senzacionalno. Siguran sam da nece ni roboti.

betelgez

roboti ce naci. slika ce uvek imati neku senku koja ce je napraviti misterioznom. ;)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Danijel

Quote from: spadej on August 04, 2013, 09:15:16 pm
Ali smo imali ljude, i to vise komada. I ceo taj odred ljudi ne nadje tamo nista senzacionalno. Siguran sam da nece ni roboti.


Ljudi su tamo bili samo na relativno malim područjima koja su tada bila zanimljiva za istraživanje i boravili su tamo vrlo ograničeno vrijeme jer su se morali vratiti natrag. Budući roveri na Mjesecu će kao i na Marsu biti gore godinama, prelazit će velike udaljnosti i imati će puno bolju opremu od one koju su imali astronauti ili Lunohodi. I ništa manje važno, komunikacija će ići sa zadrškom od 3 sekunde, maltene u realnom vremenu, a to onda znači da će ljudi moći direktno upravljati njihovim aktivnostima, a ne samo programiranim. Unatoč svemu što znamo o Mjesecu, on je neistražen i prava istraživanja i otkrića tek dolaze. Ljudi će se morati vratiti na Mjesec, a to će biti i izvrsno mjesto za pripremu ljudi i tehnologije za buduće letove prema Marsu 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Tesko da ce u skorije vreme biti napravljen robot koji ce imati tu moc zapazanja, brzinu razmisljanja i pre svega sposobnost odlucivanja koju imaju ljudi.
Sve ovo sto su roboti na Marsu radili godinama unazad covek bi zavrsio za par dana a mozda i pre.
Ili mozda gresim?