• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AK Letenka 2013

Started by Sasa, June 28, 2013, 05:40:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Bilo bi lepo da forumaši koji nameravaju da dođu na kamp to jave kako bismo najavili njihov dolazak!   :)

sasmir

Prijavljujem se , Sasa Marceta sa dvoje dece i Njutn 300/1500 na dobsonu, 90% -od vremena zavisi. Prosle godine sam bio sam na kampu (i na dva maratona) i ukapirao da cu sa decom lepo funkcionisati , jer svi uslovi postoje. Da nije klinaca (kupili nove vrece za sator) ovu godinu bih preskocio jer nije posmatracka. Pun mesec.. da li da nosim teleskop? Kocho pisi rucak za nas troje.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Sasa

Kako nije posmatračka???

Ovako: postoje astronomi posmatrači kojima propadne osmatračka noć kada vide oblak na nebu. Ako naprave neku astrofotografiju onda je pokažu i dva puta naglase kako je seeing bio loš.

Postoje i drugi astronomi posmatrači kojima je svaka noć - takva kakva je, pa vrebaju momenat da nešto ulove teleskopom. I uvek se trude da izvuku što bolju fotografiju samo ako i malo postoji šansa da nešto na nebu snime. I uvek uspeju. E to su profesionalci.

U vreme kampa Mesec će biti pun. OK, to nisu dobri uslovi za posmatranje, ali što ne biste posmatrali i fotografisali Mesec. Pa Mesec je sjajna meta posmatranja - baš kad je pun i posebno za decu jer se tada na njemu otkrivaju neki detalji koji se inače ne vide.

Sem toga, samo neka bude vedro, izvućićemo bar tri posmatračka sata kada Mesec zađe.

2) Na Letenki je ipak važno dobro društvo. Jedne godine je cele noći padala kiša i sjajno smo se proveli. Pričalo se cele noći, a Kočina kafana (pljeskavice) je radila do zore! Dakle, sjajno društvo, pametne priče i šta ćeš više!

sasmir

Slazem se, ali... ipak. DolazimO bas zbog kampa i druzenja.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x


Sima_Strahota

Meni je jos rano, ali obzirom da cu u to vreme biti na odmoru, vrlo verovatno cu se pojaviti.

EDIT:
Ne znam da li cu nositi teleskop, ako obezbedim prevoz, onda sigurno da.
Ukoliko odlucim da dodjem biciklom, onda nista od toga :)
...

Sasa

Evo pišemo: vrlo verovatno!

sale11472

Heh pa Letenka nikad nije bila nešto posebno posmatrački orijentisana, bar kada su uslovi za posmatranje u pitanju, obzirom da je "osvetljavaju" Beograd, Novi Sad i Sremska Mitrovica ni taj Mesec neće previše smetati...
Tako da meni lično predstoji žongliranje sa smenama i kolegama tako da još ne mogu da potvrdim na koliko ću dana doći ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Pa da, i to :)

Dakle pišemo da dolazi  sale11472, ako ne na sve dane ono bar na 3 :)

johnny984

Quote from: Sima_Strahota on June 28, 2013, 11:59:49 pm
Ne znam da li cu nositi teleskop, ako obezbedim prevoz, onda sigurno da.
Ukoliko odlucim da dodjem biciklom, onda nista od toga :)


Meni je jednom preporučena ova varijanta:

http://www.teleporttelescopes.com/About.html

Inače, imam i ja jaku želju da se pojavim na kampu, ali videćemo koliko će sve to biti izvodljivo. Javiću u svakom slučaju na vreme  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Sasa


johnny984

Meni je jedini problem što bih morao kolima da dođem, a to je samo po sebi poduhvat, kada se kreće iz pirota  :) a imajući u vidu da se borim za novi teleskop.... Tako da će jedno morati da ispašta, ili teleskop kasnije, ili kamp iduće godine  :)

Sve zavisi od razvoja situacije u narednih 15 dana  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

koči

Piši dvoje iz Bijeljine.
Pozdrav

ivanmsk

Veliki Mesec? Posmatrači / astrofotografi, ne brinite! Jedan primer...
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

Sasa