• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AK Letenka 2013

Started by Sasa, June 28, 2013, 05:40:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kostur

Jeste mi prvi bio ali bio je odlican. Predavanja su bila zanimljiva, iako ih nisam sve odgledao. Upoznao sam dosta novih ljudi, podsetio se nesto malo manje novih (sa maratona). Kocini ruckovi bili su fantasticni, jezero je bilo predivno (ribe i zmije nisu smetale :) ). Sta da kazem vise ne znam. Telefon sam prvi put posle nekoliko dana napunio do kraja tako da slike nazalost nemam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Gugi

Jaooo, nakon dva sata pisanja napisao sam konačno izvještaj koji ću poslati Saši Zorkiću. Ja volim detaljno opisati ono što me se dojmilo a ovoga puta je bilo puno lijepih stvari, moram reći i ovako-unatoč mjesečini. S druge strane, baš su u Mjesecu mnogi uživali pa čak i ja!!! Sve nekako ima smisla, jednom ovako, drugi put onako. Hvala svima onima koji su se potrudili organizirati ovaj kamp!  ;)

frugorski

      Medjunarodni ziri za degustaciju je vrlo odgovorno i uspesno obavio svoj deo posla,kao sto se vidi iz prilozenog.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

betelgez

Izveštaj o ovogodišnjem kampu

Za razliku od prošle godine, nisam putovao 2 dana vozom od Niša do Novog Sada pa onda tumarao po gradu do 18 sati kad se polazi na Letenku. Već sam bio u NSu i umora skoro da nije bilo. Na starom mestu, kod parne lokomotive, gde se obično i nalazimo nije bilo mnogo poznatih lica. Većina su već bili gore. Falio je Zoran Tomić. Nije mogao da dođe zato što se zaposlio pa je razlog opravdan :). Na Letenci, Koča, Sauron, Uroš, Barbi, Janko, Miloš, Ivan, braća Grnja i ostali bez kojih bi ovaj kamp bio promašaj. Naravno prvo veče na livadi je bilo lepo i vedro. Upoznao se sa Kosturom i Frugorskim. Posmatrali razne objekte i pokusavali da namestimo Meade da radi kako treba :).
Sutradan, na moje iznenađenje, nije bilo plana predavanja celog dana. To i nije bilo tako loše zato što smo to vreme proveli na Bešanovačkom jezeru koje je fenemonalno. Išli smo Milos, njegov klinac, family Mravik, Frugorski, Kostur, Urke, Kristina i ja. Ko nije bio ovde, smatram da nije bio ni na Letenci. Slike će Janko srediti i postaviti. Te većeri su bila predavanja ali tek od oko 19 sati pa sve do 1 ujutru (moje predavanje). Bilo bi dobro da se iko seća da sam pričao nešto zato što se i ja slabo sećam pomenutog zbog umora. Posle toga je usledilo posmatranje na poligonu skoro do svitanja. Frugorski i ja smo se zezali s njegovim Meade teleskopom koji nikako nije mogao da nađe severnjaču. Onda sam iz revolta tražio ručno m13 okularno, čak i bez red dota i usmeo sam da nađem. :) Onda sam našao m31 i m22.
Narednog dana opet jezero :). Onda mala škola astronomije za najmlađe učesnike kampa koju je vodila Kristina Savić. Roditelji su prezadooljni time, čak imamo i crteže kako deca zamišljaju univerzum. Za vreme te male škole je bilo predavanje profesora dr Aničina, ali predhodila je debata prof.dr Aničina, prof.dr Bikita, Prof.dr Gajića i prof.dr Mrđe. Tema je bila koja bi po njima trebalo da bude naredno otkriće u polju nauke. Najbolji predlog je po meni bio prof.dr Gajića koji je rekao da bi hteo da se otkrije nešto tako bitno kao što je vatra. Predavanje Martina je bilo da bi nam pokazao kako je na minus 30 i kusur snimao auroru iz Finske, brrrrrrrr. Najposećenije i najuspešnije predavanje na kampu definitivno je predavanje prof. dr Gajića o eventualnim vanzemaljskim civilizacijam i mogućnosti kontakta sa njima. Samo što je održao dva predavanja na tu temu, a ne jedno kao što je bilo najavljeno. Verovatno sam ja kriv zbog toga zato što sam nakon prvog predavanja u vremenu za pitanja postavio pitanje kada slušamo sledeće predavanje :) Definitivno je to bilo najbolje provedenih 3 sata na predavanjima. To veče smo ostali još duže pa je kviz koji je imao tri ekipe trajao do duboko u noć. To veče je bilo takmičenje u pronalaženju 12 emova za 15 minuta.
Narednog dana je sve bilo u ritmu spremanja za polazak. Podeljene su nagrade najboljim učesnicima maratona i jeli Kočin pasulj :). Ko nije probao Kočin pasulj, on nije nikad ni probao to jelo :). Vreme je brzo prošlo i bus koji nas je vozio do NSa je došao. Tako da smo morali da krenemo iako većina od nas to nije htela. Za razliku od prošle godine vreme je bilo odlično, sem punog meseca koji je malo ometao.
Ima još jedna stvar zasto je ovaj AKL2013 bitan. Prošle godine je kamp počeo 19.7.2013. godine. Na onom mestu gdese nalazimo, kod lokomotive sam upoznao Kristinu Savić, inače sada moju verenicu :). Prošlogodišnji kamp mi je doneo devojku, verenicu i suprugu. :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

sale11472

Quote from: betelgez on July 22, 2013, 03:54:31 pm
Prošlogodišnji kamp mi je doneo devojku, verenicu i suprugu. :)



Poligamista :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Eto, nemu nije dosta jedna, on odmah tri ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Gugi

Nenad Kočić, vrijedni izviđač sa Letenke, uvijek na usluzi viđen danas na fejsbuk stranici "Koka kole". Ja mu čestitam! Pravo sa Letenke na IBICU!

bratislav

Jos jedan "brucos" Letenke ovde  :)

Prekratko, zaista prekratko (samo jednu noc smo bili) ali itekako za pamcenje! Fantasticna atmosfera, interesantna predavanja, besprekorna organizacija kao i divni ljudi koje sam upoznao(i oni koje nisam upoznao ovaj put) bice vise nego dovoljan razlog da dodjem opet. Posebno veliko hvala neumornim Kocinim devojkama i momcima - izvidjacima, kiji su uvek bili tu negde u pozadini, vodili racuna da je sve kako treba. Vas trud nije bio nametljiv, ali je itekeko bio vidljiv i ocigledan. Sto bi rekli naski, appreciated very, very much!

Doci cemo opet!

Bratislav

kostur

Nesa na Ibicu, a mi xD
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Quote from: betelgez on July 22, 2013, 03:54:31 pm
Prošlogodišnji kamp mi je doneo devojku, verenicu i suprugu. :)


I posle zašto meni devojka ne da da idem na Letenku  :P

Sinisa

Quote from: kostur on July 23, 2013, 10:22:27 am
Nesa na Ibicu, a mi xD

Ili se nadamo da ce i nas drugovi castiti,ili menjam fotoaparat za cepove. xD
150/750 EQ3

betelgez

Quote from: Yagodinac on July 23, 2013, 11:47:42 am
I posle zašto meni devojka ne da da idem na Letenku  :P


e pa prijatelju sto ne dodjete zajedno :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

frugorski

Quote from: bratislav on July 23, 2013, 06:59:45 am
Jos jedan "brucos" Letenke ovde  :)

Prekratko, zaista prekratko (samo jednu noc smo bili) ali itekako za pamcenje! Fantasticna atmosfera, interesantna predavanja, besprekorna organizacija kao i divni ljudi koje sam upoznao(i oni koje nisam upoznao ovaj put) bice vise nego dovoljan razlog da dodjem opet. Posebno veliko hvala neumornim Kocinim devojkama i momcima - izvidjacima, kiji su uvek bili tu negde u pozadini, vodili racuna da je sve kako treba. Vas trud nije bio nametljiv, ali je itekeko bio vidljiv i ocigledan. Sto bi rekli naski, appreciated very, very much!

Doci cemo opet!

Bratislav


     Hvala i tebi Bratislave ,mnogo smo lepih i korisnih stvati culi od tebe.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Evo i ja konačno postižem da napišem svoje utiske. I meni je ovo prvi put na letenci, ali sasvim sigurno prvi od mnogih.

Stigao sam u petak oko 21h, nažalost nije moglo ranije, i otišao u nedelju oko 11h, na još veću žalost, nije moglo duže. Iskreno rečeno, očekivanja su mi bila velika i pre nego što sam došao, ali na moje zadovoljstvo (i zadovoljstvo svih drugih), sva ta očekivanja su čak i nadmašena. 800 pređenih km su svakako bili vredni truda  :)

Organizacija je bila sjajna, bez ijedne zamerke. Ništa nije falilo i svi uslovi su bili tu. Vrlo profesionalno, a sa druge strane opušteno i bez ikakve tenzije. Prava domaćinska atmosfera bez koje ugođaj nikako ne bi bio isti.

Predavanja su bila zanimljiva, aktuelna, poučna, zabavna..... nisam bio na svim i zbog toga se kajem, ali ok, prvi mi je put  :)

Društvo...... tu bih tek mogao da pišem i pišem. Ali nema potrebe, jer se to ne može tek tako objasniti, treba doći i osetiti. Upožnao sam puno ljudi sa foruma, iz organizacije, regularne posetioce i one koji su tamo bili prvi put...... neću nikoga imenovati posebno, ali mogu da kažem da ću sa dobrim brojem ovih ljudi održavati redovno komunikaciju da sledećeg viđanja, što ovako preko foruma, što ostalim vidovima komunikacije  :) Sve u svemu, ljudi sjajni ste i hvala vam na svemu.

OK, što se posmatranja tiče, tu je bio mesec, ali to nikako nije obeshrabrilo ni mene a ni bilo kog drugog. Meta uvek ima, čak je i izazov naći ih po takvoj mesečini, tako da ništa tu ja ne bih menjao, nije loše imati i ovakav kamp ponekad, gde je mesec glavna meta. Biće i onih bez njega, sasvim sam siguran. Što se teleskopa tiče, bilo ih je puno, od najvećih do najmanjih, od najskupljih do najjeftinijih, od novih do polovnih. Prava prilika da se sve to lepo isproba i planira kvarenje vremena u predstojećem periodu  :)

Ručak je bio odličan, govorim o subotnjem  :), pravi za vreli letnji dan, i dobro dođe posle kupanja u obližnjem jezercetu. Vreme je poslužilo, noći su bile vedre i tople, ma sve se poklopilo. Tako da mi za kraj samo ostaje da čestitam organizatorima i da im se zahvalim što su nam priredili ovakvu manifestaciju. Zahvaljujem se i svim prijateljima sa kampa, jer bez njih naravno ništa ne bi bilo isto.

Veliki pozdrav za sve!
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein