• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nove astronomske teorije

Started by johnny984, July 07, 2013, 02:54:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Ovo je forum konkretno vezan za astronomiju. Po meni, nedostaju mu više tema vezanih za teoretsku astronomiju. Naročito onih savremenih. Ja se astronomijom bavim godinama čisto zato što me sve to fascinira, i dosta toga sam naučio iz naučno-popularnih kniga i dokumentaraca, časopisa, sa proverenih izvora sa interneta, sa ovog foruma.....itd.

Voleo bih da prodiskutujemo o sledećim temama, jer znam da ima stručnih ljudi ovde koji se više od većine razumeju u teoretski deo astronomije od svih nas koji se samo amaterski bavimo ovim. Ima mnogo pitanja, tako da odgovarajte na ona na koja imate šta da kažete, pa ko zna, možda i nekada stignu do posebnih tema. Tako da hajde da krenemo pojedniačno, recite sve što znate o:

1. teorija struna
2. varijacije na tu temu (M-teorija....)
3. više dimenzije (koliko ih ima, zašto ih ne vidimo, možemo li ikada koristiti i njih?)
4. crne rupe, njihovo isparavanje, kvantne fluktoacije.....
5. neutronske zvezde, pulsari i magnetari
6. život zvezda
7. formiranje teških elemenata
8. crvotočine, da li su moguće i kako.
9. paralelni univerzumi, da li postoje, možemo li ikada preći tamo, kako...

Dakle samo nekoliko pitanja, a u suštini nekolicina od glavnih pitanja astronomije. Ima ih još puno. Slobodno pitajte i odgovarajte  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Joj, moglo bi ova tema da potraje sto godina...  :P
Ja znam ponešto o tome, nisam neki guru ali je frka sve to napisati. Uglavnom, preporučujem ti da pronađeš npr Crne rupe i bebe vasione, fenomenalnu (kratku) knjižicu Stivena Hokinga. Za druge stvari sam investirao sto evropskih kovanica u jedinu enciklopediju o vasioni koja je ispunila moje standarde:

http://www.mladinska.rs/books/300-vasiona_-_velika_ilustrovana_enciklopedija__

Godinama je prelistavam kad nemam šta drugo pametno da radim.
Uostalom i Wikipedia ti je vrlo opširan i kredibilan izvor informacija, osim ukoliko ne želiš da se baviš high-end istraživanjima. Samo treba TAČNO da znaš šta tržiš. Za nas sasvim dovoljno. Npr link o teleskopima, tu imaš dalje gomilu linkova o svakom tipu ponaosob i ima da se čita ceo dan:

http://en.wikipedia.org/wiki/Telescope#Optical_telescopes

frugorski

     Bice u avgustu astronomski kamp `Stol 2013`,na planini pored Bora.Mislim da ce bar polovina ovih pitanja biti na dnevnom redu.Organizuje AD Rudjer Boskovic.
     Naravno i posmatranje.

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Quote from: Yagodinac on July 07, 2013, 12:21:34 pm
Joj, moglo bi ova tema da potraje sto godina...  :P


Hehe, znam, ali i imamo neograničeno vreme, ko kada i koliko stigne, može i zna. Znam da ima puno dostupnih informacija svuda oko nas, ali diskusija i razgovor sa ljudima o tome je nešto drugo. A ne srećem baš svakodnevno ljude koji žele da pričaju o tome  :) Nisam ni ja neki guru ko šo kažeš, ali eto te neke teme su mi interesantne pa upijam informacije kad do njih dođem.

Crne rupe i bebe vasione sam čitao, imam tu knjigu kao i većinu ostalih Hokingovih i Kakuovih (al mu je ime na srpskom). Na tu enciklopediju sam naleteo nekoliko puta po knjižarama, ali je nisam čitao. U svakom slučaju deluje primamljivo. Jedna od poslednjih knjiga koju sam pročitao, fenomenalna i preporučio bih je svakom je A universe from nothing - Lawrence Krauss. Nisam proveravao, ali trebalo bi da ima i na srpskom. 

Frugorski, ako bude vremenski izvodljivo, viđaćemo se i tamo  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

aleksandar

Johny teme koje pominjes...
Jako puno toga ima na internetu.
Mene recimo interesuje misljenje forumasa (a uklapa se u tvoju temu) o knjizi "uvod u novu fiziku" od Gorana Mitica.

kruska

bile su svojevremeno zucne debate oko tih tema,a misljenja su razlicita u skladu sa tada aktuelnim naucnim novostima .
Koliko se secam hawking se nesto svemirskih beba i odricao. teme 5.6.i 7. bi trebao da procitas na netu o sagorevanju unutar zvezda za pocetak wikipedia pa ce ti za pocetak biti dosta.
crne rupe i ostalo su enigma i za naucnike, iako je jasno da u kontaktu sa obicnom materijom(zvezdama koje proguta) izbacuje materiju, pozitrone i sl. perpendikularno ...
sve to sto ce ti neko od ovde forumasa reci pise mnogo detaljnije i tacnije na netu o zonama unutar crne rupe i spin te povremeno aktiviranje magnetnog polja crne rupe, itd itd. singularitet ...... ipak je sale11472 neprikosnoven moderator za ovakve teme.
🌠

johnny984

Ma ok, naravno, postoji puno literature o svemu tome, na netu i po knjigama. Dosta sam i čitao o ovim temama, ali sam hteo da iniciram ovde ovakvu temu kako bi neko od ljudi koji se ipak ozbiljnije bave astronomijom napisali ponekad nešto o tome... kad imaju vremena  :) Jeste u najmanju ruku malo ambiciozno započeti ovakvu debatu, sigurno je da bi zahtevalo dosta uloženog vremena od onoga koji bi pisao, ali nije nemoguće naravno. Evo vlajkoni napisao dosta toga o percepciji i njenim ograničenjima. Nešto na tom principu sam mislio.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

NShappy

Meni su neki od najboljih tekstova na teme astrofizike (na našem jeziku) još uvek postavljeni na sajtu tzv. starog AM:
http://static.astronomija.co.rs/sadrzaj/teorija.htm
http://static.astronomija.co.rs/sadrzaj/razno.htm

Uopšte mi nije teško da ih ponovo pročitam posle nekoliko godina. Način na koji su tekstovi prezentovani i napisani, na neke teme, to je ono što običan prosečan zainteresovani treba da zna i može da razume. Preko toga se već možda ulazi u prekomplikovanu priču za nekog ko nije akademski obrazovan u oblasti fizike.

Jako mi je žao što je AM usporio sa objavljivanjem tekstova ovakvog tipa. (...moram se setiti da poskidam sve te tekstove jer se bojim da bi jednog blesavog momenta mogli biti izgubljeni). Iako net jeste pun tekstova na ove teme, ipak je tužno što malo toga ima na nekom od naših jezika. I meni je teško da čitam duži stručni tekst na engleskom, a kamo li nekim srednješkolcima, nekom ko engleski sreće samo na TV i u muzici, ili nekom trećerazrednom novinaru.

Nisam ništa korisno napisao, jel'? Htedoh reći, takvi tipovi tekstova su ono što se dojmim da bi Johhny hteo naći. ...na teme koje je nabrojao. Bar sam ga ja tako razumeo.

vlajkoni

Zanimljivu novu teoriju izneo je Professor Jose Senovilla. Po ovoj teoriji samo vreme postepeno usporava, Iako ova promena naravno ne znači ništa praktično za nas na zemlji igra veoma bitnu ulogu na kosmičkim skalama. Inače po istoj teoriji, akceleracija ekspanzije svemira je iluzija izazvana upravo ovim fenomenom.

Yagodinac

Vrlo interesantno, da ne kažem da mi a priori deluje verovatno; imaš neki link?


johnny984

Hmm, vidiš kako kada stvari gledaš iz drugačijeg ugla ispadne sasvim drugačiji zaključak za istu stvar  :) Mada bi taj zaključak imao za posledicu promenu shvatanja u suštini čitave evolucije svemira, kakvu mi danas smatramo tačnom.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein


Yagodinac

Opet vrlo interesantno. Koliko sam shvatio oni iznose samo pretpostavku a ne neki zaključak na bazi prikupljenih rezultata (npr gravitacionih tumbanja kometa). To je i logično jer 1/4 svetlosne godine od nas nemoguće je videti ni Jupiter a kamoli neku malu kometicu i meriti njen pomak sa izračunate pozicije.
Teoretski lepo zvuči. I ja sam se uvek pitao zašto Sunce nema pratioca obzirom da su dvojne zvezde izuzetno rasprostranjena pojava. Možda i imamo pratioca, nevidljivog braon patuljka; ali potrebno je sačekati prikupljanje i obradu podataka.

johnny984

Čekamo kraj godine znači.

Ko zna, možda i taj patuljak ako postoji ima tela koja su u orbiti oko njega. S obzirom na to da je braon patuljak neuspela zvezda, tj. ogromna planeta, ne znam da li bi se ti objekti klasifikovali kao planete ili meseci. Ali za takvo neko otkriće moraćemo još da se strpimo  :)

Takođe, to što Yagodinac kaže, samo se nadovezujem, ako ne možemo da vidimo braon patuljka, kompaniona našeg sunca, šta onda da kažemo za ostale zvezde koje se smatraju usamljenim.... zanimljiva teme u svakom slučaju.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein