• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li se vidi kraj svemira

Started by sashastar, November 03, 2005, 10:17:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Da li se vidi kraj svemira ili pocetak svemira pitanje je sad ?
Naucnici su detektovali i snimili objekte blizu kraja ili iz pocetka svemira.
Ovde je link za lakse razumevanje ?

http://www.nasa.gov/vision/universe/starsgalaxies/universe_objects.html

Sulaco

:D
Zanimljivo pitanje, ujedno kod mene izaziva izvesnu zavrzlamu. Ti objekti su tako izgledali pre 13 milijardi godina, kada je njihova svetlost krenula na put. Medjutim, pre 13 milijardi godina oni su trebali biti znatno blize. Njihova svetlost je davno dospela do nas. Medjutim, ti objekti se sasvim sigurno ne udaljvaju od nas brzinom svetlosti...ako je procenjena starost vasione 15 milijardi godina...shvatate li zavrzlamu? :shock:

sashastar

Bravo Sulaco to je ono sto i mene ponekad zbunjuje.
Ali ja zato sebe tesim sa recenicom
Pocetak kraja,kraj pocetka. :shock:

VeRTiGO

QuoteMedjutim, pre 13 milijardi godina oni su trebali biti znatno blize


Cao, super vam je forum...tek sam ga sad nasao...

elem...jedna majaaa maljaa ispravka: u clanku pise 13 billiona a ne milijardi... sad sam jos vise bacen u rebus...
 
the observation provides a glimpse of an era more than 13 billion years ago

Poz.  8)

Skyw@lker

billion - eng. milijarda
billion je engleski izraz za milijardu, nemas "bilion" broj u srpskom jeziku...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Skyw@lker

Quote from: "Sulaco":D
Zanimljivo pitanje, ujedno kod mene izaziva izvesnu zavrzlamu. Ti objekti su tako izgledali pre 13 milijardi godina, kada je njihova svetlost krenula na put. Medjutim, pre 13 milijardi godina oni su trebali biti znatno blize. Njihova svetlost je davno dospela do nas. Medjutim, ti objekti se sasvim sigurno ne udaljvaju od nas brzinom svetlosti...ako je procenjena starost vasione 15 milijardi godina...shvatate li zavrzlamu? :shock:


Pazi ovako, kada gledas svemir ti ga ne vidis onakav kakav je on danas vec kakav je bio tada kada je ta svetlost krenula ka nama. Danas se u tom delu prostora u svemiru nalazi "ko zna sta". Pre 13 milijardi godina Zemlja nije ni postojala tako da ta svetlost nije davno stigla do nas, zapravo svetlost ima konacnu brzinu pa moras uzeti u obzir i "zakasnjenje" koje ima na raspolaganju, a to je u ovom slucaju tih 13 milijardi godina. Nadam se da sam bar malo pomogao u razresenju "misterije".  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

astromilke

A dal' postoji mogucnost da se svetlost deformise putujuci toliko vremena do nas da na kraju vidimo "objekte" koji nas zbunjuju i koji nisu uobicajni u odnosu na objekte u nashem "komshiluku"!

Mozda uticu one Hokingove ostale "teoretske" dimenzije koje ne mozemo da vidimo  a oko nas su!  :)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Skyw@lker

To ti je kao da pokusavas da vidis svecu koju je neko upalio na 10 km od tebe u mrklom mraku...  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

martincho

Malku prasanjeto e komplicirano. Ako gledame na starosta na Univerzumot predvideo e deka e 13.7 milijardi godini. Ama kako da go vidime BIG BANG. Mislam deka do samiot pocetok na Univerzumot nikako ne moze da se stigne zosto do sega ke bese vateno nesto od Big Bang iako e pronajdeno pozadinsko zracenje so koe sto e predviden BIg Bang ama toa so tek na vreme se siri niz Vselenata i vremeto za nego pominuva a nie nikako nema da mozeme da stigneme da go pogledneme toa.

Nordic_478

Mislim da ne treba uzimati zdravo za gotovo sve sto dodje iz NASA, jer ako je to sto oni tvrde tacno i stvarno imamo sliku svemira pre 13 miljardi godina a star je oko 15 miljardi (takodje tvrde isti :!: ) ja se iskreno veselim jer za par godina kad proradi neki novi snazniji teleskop verovatno cemo biti u stanju videti jos i one dve miljarde godina a samim tim imamo sansu videti i gospodina Boga na radnom mestu. :shock:
Mene zanima samo ko je narucio to istrazivanje i koji mu je cilj, jer tesko da ce neko da me uveri da ameri (NASA) rade za dobrobit nauke i covecanstva. Pre ce biti da zapadna nauka-religija ima jedan cilj a to je onako po starom scenariju, eto sad vidimo do pocetka-kraja i nema nista sami smo i sta ima neko da nam zameri na nasem nacinu zivota i onome kako da se odnosimo prema zivotu. Mi sami rulamo pravila.


Nek mi neko ne zameri na razmisljanju tek sam ustao i jos cekam kafu da se skuva. :x

tkman

Sta ako svemir nije ravan nego se savija?

stefan


tkman

Pa htio sam da kazem sta ako se savija u krug.Da li to znaci da cemo videti dinosaurose na Zemlji?

sashastar

Pazite ljudi nemoze da se vidi BIG BANG jer je to vremenski proslo.
Samo ce se moci jednog dana uociti vremenska razlika izmedu pocetka svemira i sadasnjeg vremena naravno to sto se moze videti,
odnosno detektovati.
Jer sirenje svemira nije islo svetlosnom brzinom nego manje.

Gravitacija moze da zakrivi svetlost ali da je vrti u krug.
To za sad pripada naucnoj fantastici.