• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tele Vue Barlow i Tele Vue POWERMATE

Started by Gugi, August 16, 2013, 09:46:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

Ćao :-)

Ima li netko iskustva sa ovim divnim stvarčicama? Da li oni zaista odskaču po kvaliteti za razliku od klasičnih (koje imam) a to su: SOLIGOR Barlow-Lens 2X Fully-Coated i GSO 2.5X Barlow Lens od 3 elementa Fully Multi-coated.
Kada koristim okulare koje imam bolji kontrast mi daje ovaj GSO 2.5X ali kad koristim Ethos 13mm okular onaj Soligor mi je bolji je su zvijezde točkice dok u onom 2.5X više nemam tu oštrinu. Je li bi pomogao tu Tele Vue Barlow i koji preporučujete? Zanima me i, kako rekoh, iskustvo gledanja sa Powermate-om ako ga je netko probao. Kupio bih ali trebam znati prije toga U PRAKSI šta pružaju.

sale11472

Ethos, hyperion, TMB Planetary kao i okulari slične konstrukcije baš i nisu za korišćenje sa barlow-om...
Jednostavno, prva grupa sočiva (ona najbliža objektivu teleskopa) je vrlo slična konstrukciji barlow-a pa je degradacija slike isuviše velika bar z a moj ukus.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Gugi

Sale, iznenadio bi se kad bi vidio bilo koji nebeski objekat pa i sve one zvijezde razlicitih velicina, uglavnom sicusne, u M13 kroz Ethos13mm i najobicniji 2XBarlow Soligor marke. Evo, izlazi mi danas u Magazinu recenzija Ethosa 13mm u kojem ga detaljno opisujem. Moja je neka zelja nabaviti extra kvalitetan Barlow sa povecanjem 3X  i mislim da je prava stvar Powermate (ne nazivaju ga Barlowom ali je svrha ista-povecanje) no ja bih par rijeci o tome ako je netko imao direktno iskustvo.

Ljubo

QuoteSale, iznenadio bi se kad bi vidio bilo koji nebeski objekat pa i sve one zvijezde razlicitih velicina, uglavnom sicusne, u M13 kroz Ethos13mm i najobicniji 2XBarlow Soligor marke.


Moram da se složim sa Saletom (nešto se često slažemo u zadnje vrijeme,  8) )  Imam Ethos 13mm i Powermate 2x (kao i x5, ali ovaj potonji naravno koristim samo za webcam planeta) i mogu da kažem da je to što je napisao Sale (vjerovatno pročitano negdje na netu) ispravno stanovište.
Ovo u prvom redu dolazi do izražaja kada se posmatra teleskopima s malim F-brojem (na primjer Njutnima), ali nešto je bolja situacija s teleskopima sa F preko 8, mada je uočljiva blaga degradacija i u njima - u prvom redu umanjen sjaj, a i objekti su blago difuzno uvećani - što sve ukazuje na dvostruko korišćenje barlow-a, koje nije baš optimalno za kvalitetnija deep-sky posmatranja, a tek o "skrenutom" pogledu (averted vision) da i ne govorimo.

Gugi

Hvala Ljubo a hvala i Saletu koji je sigurno na Letenci isprobao svu moguću opremu pa onda i kombinacije Ethosa sa Barlowom...Kažem, sa onim običnim Barlowom meni je slika sasvim ok ali sam od Powermatea očekivao još nešto bolje kad ono ispadne da se ne isplati nabaviti. Da je 35 eura kao ostali Barlowi uzeo bih ja njega odmah ali je 217 eura 2.5X Powermate 1,25".

Gugi

I ovo je interesantno čuti jer se ovom astronomu dopada kombinacija Ethosa i Tele Vue Barlowa ali onog BIG 2XBarlowa:
"I tested the Tele Vue 2" 2X Big Barlow with the 13mm Ethos on M13 Hercules Globular and was surprised how well it did. The stars appeared sharper to the edge than without the barlow. A very nice combination and the extra length and weight was not a problem on the 20" Starmaster. Hey...that's a resulting 6.5mm 100 degree eyepiece!!" izvor: http://ghonis2.ho8.com/TeleVueEthosReview2.html

sale11472

Quote from: Ljubo on August 17, 2013, 12:42:19 pm
... to što je napisao Sale (vjerovatno pročitano negdje na netu) ....


Pa o konstrukciji Ethosa i jesam samo čitao na netu, niko se nije dobrolvoljno javio da mi da jedan da ga rasklopim ;D
No kao što Gugi kaže ja Letenku posebno volim zato što mogu da se igram do mile volje sa tuđim igračkama i tako proverim svoje mišljenje o opremi, tako da sam isprobao raznorazne kombinacije i zaključio da se meni ipak više sviđa slika bez barlowa pa makar i uvećanje bilo manje, ali to što se meni sviđa ne znači da mora da se sviđa i nekom druom.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

frugorski

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm


Yagodinac

A ovde košta otprilike toliko ali u evropskijem novčanicama, zahvaljujući carinskim organima.

Gugi

Košta 630 eura u Budimpešti. Može se naručiti preko Teleskop centra u Subotici ali je onda skuplji. Mađarska prodavnica (na engleskom jeziku je link) http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=235&n=en

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD