• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jedna sasvim obicna dragacevska noc

Started by spadej, July 30, 2013, 12:23:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Proteklog vikenda porodicne obaveze me odvedose u moje rodno Dragacevo. Imao sam dosta toga da zavrsim, nisam planirao bilo kakvo posmatranje. Teleskop sam poneo onako, mozda da bi pala kisa :)
I kao sto to obicno biva, kad nemas plan sve ispadne dobro. Jos mrak nije ni pao a moj otac i moj sin izrazise zelju da bace po jedan pogled. Nije imalo smisla da ih odbijem.
Izneli smo na brzinu ono "malo" opreme sto sam poneo: teleskop, montazu, notebook,stativ za aparat, Eos naoruzan objektivom od 300mm, dva dvogleda... Mlecni put je vec zauzeo svoju poziciju, sa toliko zvezda da nisam znao gde sam. Pomislih, kako cu sam, bez Gileta (Marka Savica), Darchy-ja, SasMira...? Pozvao sam Marka telefonom, za svaki slucaj, da se ne izgubim u svemiru. Dobih savet da krenem od Orla ka Strelcu pa onda redom...
Stelarijum je vec bio aktiviran ali nije bilo potrebe za njim. Omiljena igracka mog sina (7god) je Google Sky Map u mobilnom telefonu. "Eno ga Saturn, zar ne vidis, eno ga..." povikao je, dok sam ja padao u ocaj - u teleskopu ga nema! Pogledam ponovo u trazilac. Saturn je tacno gde treba da bude. Ali u okularu ga nema?! I onda sa uzasom otkrijem da mi je ispao jedan srafcic sa trazioca i da vise nije podesen kako treba.
Razocaran do maksimuma odmah sam hteo da spakujem sve i odustanem. Ali deda i unuk zapeli, pa nemadoh kud. Nadjos nekako Saturn i sledecih 10-ak minuta smo uzivali.
U tom se pojavio Mesec. Prvo onako, stidljivo, a onda je bljesnuo. Iako nije bio pun za cas je ugasio sve. Od raskosnog letnjeg neba ostase samo delici. Luka i deda odjednom izgubise interesovanje i odose da spavaju.
Ostah sam, na sred livade.  Slucajno nadjoh onaj sraf od trazioca. I setih se takmicenja sa Letenke. Odlucih da probam da nadjem sto vise M-ova, dok ne zadremam. A i da malo ponovim nebesku navigaciju. Stavio sam 32mm okular.
Prva meta, za podesavanje trazioca, bila je Lira, tj, Vega. A kad sam vec tu, potrazih M57. I nadjem je iz prvog puta. Zatim, uz malo muke, "divlje patke" ispred Orla. M16,22,8,27... Vrteo sam teleskop i svim pravcima. Cilj mi je bio da vezbam. Jedno po jedno, uocio sam skoro sva sazvezdja. Cak i ona koja nikad nisam video, poput Delfina i Strele.
Lutajuci tako po svemiru nisam ni primetio da je zora vec blizu, kada u goste treba da mi dodju Jupiter i Mars. Oko tri sata sam nasrafio 300mm objektiv na EOS-a, sve stavio na stativ i povezao na komp. Raspalio sam po Mesecu, isprobavajuci fotkanje preko racunara. Odavno se nisam sa tim igrao, zaboravilo se... Nisam nesto posebeno zadovoljan fotkama, nesto su mi mutne. Otkrio sam zasto, ali to cu na kraju.
Cekajuci da se pojavi Jup bacio sam se ponovo na teleskop. Andromeda je bila na svom mestu. Spustih malo cev ka Kocijasu ali njegovih M-ova nigde nema. Ni sa dvogledom nisam uspeo. Zasto, i to cu kasnije otkriti.
I onda ugledah "njegovo planetarno velicanstvo". Predjoh na fotkanje. Probao sa sve moguce kombinacije a dok sam se ja igrao, pojavio se i Mars. Odusevio sam se kad sam na slikama primetio Jupiterove satelite. Ali nekako je opet sve bilo mutno.
Vec je pocelo da svice kad sam primetio da je sve na meni mokro. Sa teleskopa se prosto cedila voda. Okulari  i objektiv na aparatu potpuno zamagljeni. Eto zasto nikako nisam mogao da isfokusiram slike. Stavio sam okulare u dzepove, aparat pod jaknu, probao nekako da ih osusim ali uzalud. Oblaci magle, zbog kojih nisam mogao da nadjem M-ove u Kocijasu,  spustali su se sa planine i kvasili sve pod sobom. Bio je to znak za kraj. Zora je stigla, vec je proslo 5 sati.

Yagodinac

Bravo za odličan izveštaj  ;D

A propo kondenzacije, zamisli da snimaš startrails od dva sata a na pola prvog ti se zamagli prednji element. Ti to saznaš recimo na kraju...  :P
Eh, Jerry Lodriguss je svojevremeno reklamirao svoje knjige u fazonu ja sam napravio SVAKU moguću grešku u astrofotografiji koja može postojati; čitajte moje knjige da ih ne bi ponavljali.

Kondenzacija je tuga pregolema; čak i na newtonian teleskopu ništa laše nego da se zamagli okular. Ako košta manje od 100e ja predlažem brisanje o majicu, nežno, naravno. Za objektive pomaže samo zonerica a ako je nema onda napraviš od papira A4 i zalepiš selotejpom.

mravic

Ja pravim grejače za objektiv, ali ti treba 12V napajanje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

To sam zaboravio, i to je vrlo validna alternativa  :)
Mada trenutno imam zonerice na 17-50 i 200, da imam SC ili refraktor itekako bih razmislio o grejaču. Koliko li to troši?

mravic

Nemam pojma ali ću izmeriti i objaviti. Znam da ne puno, kad je prikopčano u opservatoriji gde imam dovoljno  besplatne struje :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

Janko, cini mi se da si pisao nesto o tome na forumu, ili AM-u, cak i neke slike da si kacio. Ako se ne varam, koristio si cekas zicu iz neke grejalice, i sve to tapacirao nekom crnom kozom. Izvini ako gresim.

Yagodinac, tebi hvala! Ti si "kriv" sto sam  ostao celu noc. Jes' da mi je kuca bila 30-ak metara iza ledja ali ispred mene je svuda okolo bio neki kukuruz, suma, livade... citav kraj je veoma pitom, i nema nikakvih zverki,  ali kad god bi nesto susnulo i ciknulo, i pocelo da se lomata po tom kukuruzu, setio bi se tebe i tvojih avantura. I ostajao uz teleskop.

Sama lokacija nije bas pogodna za astrofoto. To je dolina oivicena planinskim vencem. Hladan vazduh se nocu spusta dole, zato je veoma vlazno.

Na kraju, ovo je bilo potpuno neplanirano. Cak sam zaboravio i da se obucem, pred zoru sam se zaledio. Zeleo sam najpre da isprobam teleskop, i teleobjektiv koji cu mozda da kupim. A izvestaj sam napisao nadajuci se upravo ovome, da cemo caskati o posmatranju, i fotkanju, opremi itd. Nekako mi to mnogo vise lezi od nekih drugih tema. 



Darchy

Deki napisao si odličan raport. Nadam se da si zadovoljan svojim novim teleskopom. :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

spadej


mravic

Da bilo je u AM-u. to može svako napraviti ali nekad je dovoljno i samo dew shield za objektiv ili rosnik.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk